140003081415020722873144

آخرین اخبار کرونا در ایران| تشدید پدیده "ابتلای مجدد"/ افزایش خطر ابتلا به زیرسویه‌های "BA.2 یا BA.4 یا BA.5 + نقشه

‌پدیده "ابتلای مجدد" به کرونا در زیرسویه‌های جدید اُمیکرون بر‌خلاف سایر واریانت‌ها که سه ماه بود، به حدود ۴ هفته رسیده است. ‌‌

– اخبار استانها –

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، در مطالعات جدید مشخص شده که پدیده "ابتلای مجدد" به کرونا در زیرسویه‌های جدید اُمیکرون بر‌خلاف سایر واریانت‌ها که سه ماه بود، به حدود 4 هفته رسیده است. اگر فردی مبتلا به زیرسویه BA.1 شده، ممکن است 4 هفته بعد به همان زیرسویه یا زیرسویه‌های دیگر اُمیکرون از جمله BA.2 یا BA.4 یا BA.5 مبتلا شود. در واریانت های قبلی، سیستم ایمنی فرد باعث جلوگیری از عفونت مجدد می شد ولی در مورد زیرسویه های اُمیکرون تا حدود زیادی وجود ندارد و عفونت تا 4 هفته بعد از ابتلا، محتمل است.

زیرسویه BA.2.75 در هند شناسایی و گزارش شده است و سازمان جهانی بهداشت تاکید دارد که این زیر سویه باید بررسی و رصد شود و در حال حاضر اطلاعاتی نداریم که این زیرسویه موجب شدت بیماری نسبت به زیرسویه های دیگر اُمیکرون می شود یا خیر اما به نظر نمی رسد باتوجه به یافته ها، چنین مساله‌ای صادق باشد، اما متاسفانه واریانت های جدید موجب افزایش سرایت بیماری، افزایش ظرفیت فرار ویروس از سیستم ایمنی، کاهش میزان آنتی بادی و افزایش ابتلای مجدد افراد شده و شاهدیم که 6 هفته است که در سراسر دنیا موارد ابتلا و متعاقب آن مرگ و میر کرونا افزایش قابل توجهی یافته است.

دلیل اصلی افزایش ابتلا و مرگ‌ها این است که جهان انتظار نداشت کرونا در این فصل شروع مجدد داشته باشد و همه خود را پاییز و زمستان آماده کرده بودند. بنابراین احتمالاً پاییز و زمستان سختی در پیش خواهیم داشت. حتی کشور امارات که ادعای پوشش 100 درصدی واکسیناسیون داشت دچار جهش ویروس و همه‌گیری شد، آنچه مسلم است موارد افزایش در سالمندان رو به تشدید و تزاید است و جمعیت بالای 60 سال کشور نیاز به توجه بیشتر دارند. باید به نسبت میزان این جمعیت و نیز قشر بیماران خاص در هر استان، تزریق دز یادآور افزایش یابد. همچنین از سهل انگاری در رعایت پروتکل های بهداشتی باید جلوگیری کرد.

براساس اعلام وزارت بهداشت‌ در‌ 11 مردادماه 1401 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 9350 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی و 1431 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید19 در کشور به 7 میلیون و 410 هزار و 75 نفر رسید و متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 74 بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری، به 142 هزار و 134 نفر رسید.

جدیدترین وضعیت کرونایی در استان‌ها

استان فارس/ ‌شمار جانباختگان صعودی شد

گستردگی شیوع بیماری کرونا سبب شده که در حال حاضر 3 شهرستان فارس در وضعیت قرمز و 10 شهرستان به رنگ نارنجی درآید، همین مسئله سبب شده که سید وحید حسینی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز روند ابتلا و بستری در استان فارس طی روزهای اخیر را افزایشی اعلام کند و نسبت به سهل‌انگاری و بی‌توجهی این بیماری هشدار دهد.

به گفته وی یکی از نگرانی‌های حوزه سلامت در موج هفتم کرونا افزایش موارد مبتلا در مقایسه با موج‌های پیشین است که با گسترش موارد ابتلای خانوادگی و کاهش پای‌بندی به قرنطینه خانگی بیماران همراه بوده است.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون دو میلیون و 191 هزار و 503 تست تشخیصی مولکولی و تست سریع در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، 643 هزار و 62 بیمار مثبت شناسایی شده است.

از مجموع تست‌های انجام شده از ابتدای شیوع تاکنون، یک میلیون و 786 هزار و 647 تست تشخیصی مولکولی بوده که 524 هزار و 377 مورد بیمار مثبت قطعی شناسایی شده، همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون 404 هزار و 856 مورد تست سریع انجام شده و 118 هزار و 685 بیمار مثبت شناسایی شده است.

با بستری 86 بیمار جدید 24 ساعت گذشته، هم اکنون 447 بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، 58 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

در 24 ساعت گذشته 3 مورد جدید فوتی کووید19 در فارس ثبت شده و مجموع جان باختگان ناشی از کووید19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون، به هشت هزار و 54 نفر رسید.

کرمانشاه/ افزایش تعداد بستری‌های کرونا ‌

حامد بهرامیان سخنگوی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته 21 مورد بیمار مثبت بستری و 145 مورد بیمار مثبت سرپایی در استان گزارش شده است.

وی عنوان کرد: در شبانه‌روز گذشته یک مورد فوت ناشی از ابتلای قطعی به کرونا گزارش شده و فوتی‌های کرونا در مجموع به عدد 3147 رسیده است.

بهرامیان گفت: همچنین در این مدت 28 مورد بیمار بستری جدید گزارش شده و 20 نفر نیز بعد از بهبودی از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه اکنون 166 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند افزود: از مجموع بیماران بستری 41 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و حال 12 نفر از آن‌ها وخیم است.

همچنین قباد محمدی در نشست ستاد کرونا که امروز در دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد اظهار داشت: هم‌اکنون کشور وارد پیک هفتم کرونا شده است و در استان کرمانشاه نیز به شدت روند بستری و ابتلای بیماری افزایش پیدا کرده است.

وی عنوان کرد: تفاوت عمده این پیک با پیک‌های قبلی بیماری، در این است که اهمیت و توجه مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک و تزریق واکسن بسیار کم شده است و ساده‌انگاری مردم عبور از این پیک را دشوار خواهد ساخت.

محمدی گفت: متأسفانه شاهد هستیم که مردم بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اجتماعات حضور می‌یابند و در صورت داشتن علائم جهت انجام تست مراجعه نمی‌کنند و حتی خود درمانی می‌کنند و تنها در صورتی به بیمارستان مراجعه می‌کنند که بیماری به مرحله حاد برسد و حال بیمار وخیم باشد.

وی افزود: در این شرایط باید در حوزه بهداشت و به ویژه واکسیناسیون برنامه‌های جدیدی را در راستای مهار کرونا اجرا کنیم، از جمله پیگیری افرادی که 6 ماه از تزریق واکسن آن‌ها گذشته است و واکسیناسیون به صورت فعال با حضور در در منازل و پیگیری تلفنی با سرعت بیشتری انجام شود.

محمدی عنوان کرد: نکته مهم دیگر اینکه تعداد بستری‌ها به ویژه تعداد موارد بستری در ICU به شدت افزایش یافته است به طوریکه امروز تعداد موارد بستری در اثر ابتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان به 150 نفر رسید.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: هم‌اکنون بیمارستان فارابی بیشترین تعداد موارد بستری کرونایی را دارد و در بیمارستان‌های امام رضا(ع) و امام خمینی(ره) نیز باید تخت‌های بستری کرونایی را افزایش دهیم و در هر یک از این بیمارستان‌ها یک بخش دیگر برای بستری بیماران کرونایی در نظر گرفته شود.

وی افزود: معاونت غذا و دارو تعداد 10 تخت به بیمارستان دکتر محمد کرمانشاهی اختصاص دهد تا در اختیار بیماران کرونایی قرار گیرد و توجه شود هیچ کودک بیماری پشت درهای بیمارستان نماند.

محمدی گفت: با توجه به افزایش تعداد موارد بستری، هر یک از بیمارستان‌های غیر دانشگاهی از جمله بیمارستان‌های امام حسین(ع)، 520 ارتش، حضرت ابالفضل(ع) و شهدا هر کدام یک بخش خود را به درمان بیماران کرونایی اختصاص دهند.

وی عنوان کرد: تعمیر دستگاه‌های اکسیژن ساز در اسرع وقت انجام شود و اکسیژن مورد نیاز بیمارستان امام رضا (ع) ظرف چند روز آینده توسط معاونت غذا و دارو تأمین شود.

محمدی گفت: تعداد 31 تخت در بیمارستان امام خمینی(ره) ویژه درمان بیماران کرونایی راه‌اندازی شود و نیروهای مورد نیاز در اختیار این بخش قرار گیرد.

استان اصفهان/ 3 فوتی و 860 ابتلای جدید ‌

پژمان عقدک سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران در مورد وضعیت آمار بیماری کرونا در استان اصفهان (به ‌جز کاشان و آران ‌و بیدگل)، اظهار داشت: از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا یک میلیون و 512 هزار و 625 مورد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا و کل موارد ابتلای قطعی به کرونا در استان 504 هزار و 175 نفر در استان اصفهان شناسایی شدند.

وی افزود: موارد نمونه گرفته شده در 24 ساعت گذشته (احتمالاً بیمار) 1743 نفر و موارد مثبت ابتلای قطعی 860 نفر و 3 مورد فوتی بر اثر ابتلاء به کرونا گزارش شده است .

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه 211 هزار و 752 نفر تعداد کل بستری‌شدگان کرونا از ابتدا تاکنون بوده، گفت: در حال حاضر تعداد بستری‌شدگان فعلی در بیمارستان‌ها 590 نفر است و تعداد بیماران بستری 24 ساعت گذشته در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان 119 نفر است که از این تعداد 68 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

عقدک ادامه داد: 11 هزار و 780نفر آمار کل فوت‌شدگان قطعی و شش هزار 821 نفر فوت‌شدگان مشکوک کرونا از ابتدای همه‌گیری این ویروس در استان اصفهان (به‌ جز شهرستان‌های کاشان و آران‌وبیدگل) بوده است.

خراسان جنوبی/ شناسایی 72 بیمار جدید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، دبیر ستاد پیشگیری و کنترل کرونا در استان گفت: روز گذشته 142 آزمایش جدید کرونا در استان انجام شد که در مجموع 72 بیمار جدید شناسایی شد.

غلامرضا شریف زاده افزود: در حال حاضر 67 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 58 نفر کرونا مثبتند و از این تعداد 14 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال 4 نفر نامساعد است.

وی گفت: در شبانه روز گذشته 3 نفر دیگر در استان براثر این بیماری جان خود را از دست دادند و مجموع موارد فوت به یک هزار و 471 نفر افزایش یافت.

وی افزود: در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا در استان 587 هزار و 937 نفر واکسن نوبت اول، 532 هزار و 430 نفر واکسن نوبت دوم، 224 هزار و 300 نفر واکسن نوبت سوم و 8 هزار و 971 نفر واکسن نوبت چهارم را دریافت کردند.

کاشان/ فوت 3 نفر طی 24 ساعت گذشته

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته هشت بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: هفا بیمار در کاشان بستری شدند که حداقل 54 و حداکثر 75 سال سن دارند و در شهرستان آران و بیدگل نیز یک نفر با 68 سال سن بستری هستند.

وی با بیان اینکه 52 بیمار حاد تنفسی در شهرستان کاشان بستری شده است، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز 16 بیمار در بیمارستان این شهرستان به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه تاکنون 11 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری در بخش مراقبت ویژه بستری هستند، ابراز داشت: متاسفانه موارد فوتی در منطقه طی 24 ساعت گذشته در منطقه کاشان یک نفر خانم 94 ساله در آران و بیدگل و دو نفر آقا 89 و 86 سال به ثبت رسیده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 91 مورد رسید، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 254 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار 966 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

استان قزوین/ افزایش بیماران بدحال ‌

جلال رحمانی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از کاهش 45 درصدی موارد روزانه ابتلای قطعی به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 58 مورد جدید ابتلای قطعی به کرونا در آزمایشگاه‌های منتخب کووید استان قزوین ثبت شد که این آمار نسبت به روز قبل 49 نفر کاهش یافته است.

وی با اشاره به افزایش 5 درصدی موارد بستری‌های روزانه کرونایی گفت: در شبانه‌روز گذشته 63 بیمار کرونایی جدید به خاطر داشتن علائم تنفسی حاد در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار در مقایسه با روز پیش 3 نفر افزایش داشته است.

رحمانی از افزایش 19 درصدی تعداد بیماران بدحال کرونایی هم خبر داد و افزود: در حال حاضر 13 بیمار کرونایی با وضعیت وخیم جسمانی و تنفسی زیر دستگاه کمک‌تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان قزوین بستری شده‌اند که این آمار از روز گذشته 2 نفر بیشتر شده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه نرخ مرگ‌ومیر کرونایی استان قزوین در 24 ساعت گذشته صفر شد و هیچ موردی از فوت ناشی از کرونا در شبکه بهداشت و درمان استان قزوین به ثبت نرسید.

معاون دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در ادامه با اشاره به افزایش 12 درصدی موارد بهبودیافتگان کرونایی روزانه گفت: در شبانه‌روز اخیر 50 بیمار کرونایی با علائم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های استان قزوین مرخص شدند که این آمار 5 نفر از روز قبل بیشتر شده است.

رحمانی از افزایش 8 درصدی جمعیت بستری‌های کرونایی فعلی در بیمارستان‌های استان خبر داد و افزود: در حال حاضر 194 بیمار کرونایی با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شده‌اند که این آمار در قیاس با روز پیش 14 نفر افزایش یافته است.

استان اردبیل/ رشد صعودی ابتلا

علی محمدیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل اظهار داشت: بروز پیک اصلی کرونا در اواخر مردادماه احتمال دارد که نیاز است بخش‌ها و نیروهای مورد نیاز در مراکز درمانی به حالت آماده باش درآیند.رؤسای بیمارستان‌ها و مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان نیز باید جهت مدیریت در مراکز درمانی حضور داشته و بر روند پذیرش بیماران و خودداری از هرگونه ازدحام احتمالی نظارت نمایند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل با اشاره به بدهی‌های پرسنل در ماه‌های اخیر بیان کرد: بدهی‌های دارویی دانشگاه و بدهی‌های مربوط به مطالبات پرسنل درمانی در بخش‌های کرونا و مراکز درمانی دانشگاه نیز پرداخت شده است.مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان شهرستان‌ها گزارشی از روند واکسیناسیون، فعالیت مراکز تزریق واکسن و نحوه خدمت رسانی، اقدامات انجام شده جهت ارتقا رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی با مشارکت سایر نهادها، میزان آمادگی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در پذیرش بیماران سرپایی و بستری و نحوه رهگیری و مراقبت تماس یافتگان با بیماران مثبت کووید 19 ارائه دادند.

استان هرمزگان/ شمار کرونایی‌ها به 3907 بیمار رسید

فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در بندرعباس اظهار داشت: همچنان در استان شاهد شیوع بیماری هستیم و در مناطق مختلف غربی، مرکزی و شرقی این بیماری در حال افزایش است و شمار بیماران روند صعودی خود را حفظ کرده است. مطابق آمارها در حال حاضر در استان بالغ 3907 بیمار کرونایی در استان هرمزگان شناسایی شده که بخشی از این بیماران در منازل خود قرنطینه هستند. از این تعداد 3849 نفر بصورت سرپایی و 58 بیمار بصورت بستری تحت درمان هستند و 22 نفر از این بیماران بستری با وضعیت وخیم، بدحال و اینتوبه در بخش مراقبت‌های ویژه تحت نظر هستند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در ساعت گذشته هیچ فوتی بدلیل کرونا در هرمزگان ثبت نشده و آمار فوتی ها کماکان دو هزار و 632 نفر است. در شبانه روز گذشته 16 بیمار جدید با تشخیص کرونا در استان بستری شد و آمار بستری‌ها به 58 بیمار رسید.

استان بوشهر/ افزایش بیماران بستری در بخش‌های کرونایی

حسن ملکی‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه بیماران بخش کرونایی بیمارستان‌های استان در آستانه سه رقمی شدن است تصریح کرد: بر اساس آمارها، تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر به 98 نفر افزایش یافته است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به بستری 51 بیمار در شبانه‌روز گذشته در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر از افزایش موارد بستری در بخش‌‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها خبر داد و افزود: در حال حاضر 16 بیمار مبتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند که وضعیت 5 نفر وخیم اعلام شده است.

وی به موارد فوتی ناشی از کرونا در استان بوشهر پرداخت و گفت: متأسفانه فرد 86 ساله باسابقه بیماری قلبی و عروقی به سبب ابتلا به کرونا در استان بوشهر جان خود را از دست داد و در مجموع تاکنون 2 هزار و 180 بیمار کرونایی در استان بوشهر فوت کرده‌اند.خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته 40 بیمار بخش کرونایی از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند.از آغاز شیوع ویروس کرونا تاکنون 106 هزار و 700 نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

خراسان رضوی/ افزایش 26 درصدی بیماران ‌بستری ‌

محمد پهلوان کاشی مسئول رسانه و اطلاع رسانی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهارداشت:در حال حاضر130 بیمار مبتلا به کرونا در بخش‌های مراقبت ویژه استان خراسان رضوی بستری هستند که 109 نفر از این تعداد در محدوده دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند.

وی با اشاره به افزایش 26 درصدی تعداد بیماران مبتلا به کرونا بستری در بخش های مراقبت ویژه استان خراسان رضوی، نسبت به 10روز گذشته افزود: بر اساس بررسی‌های انجام شده، بیشتر بیماران بستری بدحال، یا واکسنی دریافت نکرده اند و یا واکسیناسیون ناقص داشته اند.

پهلوان کاشی با بیان اینکه روند بیماران بستری و سرپایی مبتلا به کرونا در استان خراسان رضوی افزایشی است خاطرنشان کرد: در حال حاضر 610 بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که 451 نفر از این بیماران در مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند.

مسئول رسانه و اطلاع رسانی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: طی یک روز گذشته 202 بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان بستری شدند که 146 نفر از این بیماران در مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بستری شدند.

استان کرمان/ بستری 263 بیمار قطعی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، براساس آخرین به روزرسانی‌های نقشه کرونایی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز استان کرمان همچنان 13 مورد و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از 4 به 6 شهر افزایش یافته است؛ همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد از 6 به 4 کاهش پیدا کرده است و متاسفانه دیگر هیچ شهری در استان کرمان در وضعیت آبی کرونایی قرار ندارد.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19، تا روز گذشته، اظهار داشت: 78 مورد مورد مثبت بستری جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان کرمان داشتیم که از این تعداد 45 مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 10 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 11 مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 7 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 5 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان است.موارد بستری قطعی مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 263 نفر است، تعداد فوتی‌های قطعی ابتلا به کووید 19 در استان کرمان 4 مورد و مجموع جانباختگان کرونا در استان 5 هزار و 716 نفر است.

استان سمنان/ بستری 64 بیمار جدید مثبت مبتلا به کووید 19

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، روند میزان مبتلایان در استان سمنان افزایشی است و نیاز است تا پروتکل‌های بهداشتی بیش‌ از پیش رعایت شود.

در آخرین رنگ‌بندی کرونایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در استان سمنان، شهرستان‌های سمنان، دامغان و شاهرود قرمز، شهرستان‌های سرخه و مهدی‌شهر نارنجی، شهرستان‌های گرمسار و میامی زرد و شهرستان آرادان آبی کرونایی هستند.

روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی استان سمنان نیز از مردم خواستند تا دوره‌های واکسن کرونای خود را تکمیل کنند و اگر 6 ماه از تزریق واکسن آن‌ها گذشته است حتماً برای تزریق دوز یادآور اقدام کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از بستری شدن 64 بیمار جدید مثبت با تشخیص قطعی ابتلا به کووید 19 در هفته اخیر در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان بستری شدند.

دکتر کامران قدس رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اظهار داشت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون 61 هزار و 942 مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی PCR در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده‌اند.

وی افزود: در هفته گذشته (از پنجم الی دوازدهم مردادماه سال جاری) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 64 بیمار مثبت جدید مبتلا به کووید-19 در مراکز درمانی بستری شدند و به‌این‌ترتیب مجموع بیماران بستری شده در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا ویروس تاکنون به یازده هزار و 987 نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان تصریح کرد: از ابتدای بیماری تا کنون نیز 9 هزار 955 بیمار نیز به‌صورت سرپایی شناسایی شدند.

قدس گفت: خوشبختانه کل موارد بهبودی و ترخیص بیماران مبتلا به کووید 19 از ابتدای بروز و شیوع بیماری در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه به 10 هزار و 735 نفر رسید.

استان کهگیلویه و بویراحمد/ بستری 91 بیمار کرونایی در بیمارستان‌

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: خوشبختانه در 24 ساعت گذشته فوتی ناشی از کرونا در استان گزارش نشده و شمار قربانیان این بیماری در کهگیلویه و بویراحمد همچنان هزار و 134 نفر است.

محمد غلام نژاد با اشاره به شمار بستری شدگان بیماری کرونا در استان افزود: هم اکنون 91 بیمار در بیمارستان‌های کهگیلویه و بویراحمد بستری هستند که از این تعداد 37 نفر مبتلای قطعی و 6 نفر هم به دلیل و خامت حال در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان است.

غلام نژاد اضافه کرد: تاکنون از مجموع مبتلایان به کووید 19در کهگیلویه و بویراحمد 96 هزار739 نفر بهبود یافته گزارش شده است.

وی با اشاره به آزمایش‌های انجام شده در استان طی 24 ساعت گذشته ادامه داد: از 400 نمونه دریافت شده از آزمایشگاه‌های استان که شامل تست‌های پی سی آر ورپید تست است حدود 48درصد موارد مثبت بودند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با بیان اینکه آمار مبتلایان به بیماری کرونا در استان روزانه در حال افزایش است گفت: پیش بینی می شود طی روز‌های آینده آمار بیماران بدحال و مرگ‌های ناشی از کرونا در کهگیلویه و بویراحمد افزایش یابد.

غلام‌نژاد افزود: توصیه می‌شود افراد در صورت داشتن هر گونه علائم بیماری کرونا به پزشک مراجعه و مراقبت‌های لازم برای پیشگیری از انتقال بیماری این بیماری به دیگر اعضاء خانواده و دیگران را داشته باشند.

وی مهمترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به کرونا را رعایت دستور العمل‌های بهداشتی و خودداری از عادی انگاری این بیماری دانست و اضافه کرد: مردم استان برای پیشگیری از ابتلا و کاهش مرگ میر ناشی از کرونا و ایجاد ایمنی در برابر این بیماری خطرناک و همه گیر واکسیناسیون خود را تکمیل و دز یادآور را حتما تزریق کنند.

استان ایلام/ سیر مراجعان مشکوک به کرونا در استان

علی نیکونهاد در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، از روند افزایشی مبتلایان به کرونا در ایلام خبر داد و گفت: آمار مبتلایان از رشد 50 درصدی نسبت به مدت مشابه خبر می‌دهد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام خاطرنشان کرد: از تاریخ اول تیرماه 1401 تاکنون 6 نفر از مبتلایان به کرونا در ایلام جان خود را از دست داده‌اند.

وی افزود: 3 نفر از متوفان بیماری کرونا در استان ایلام دارای بیماری زمینه‌ای و 3 نفر دیگر فاقد بیماری زمینه‌ای بوده و میانگین سن فوت شدگان 67 سال بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام فاصله تزریق واکسن فوت شدگان را 7 ماه، 5 ماه و دونفر آنان نیز اصلا واکسن تزریق نکرده‌اند عنوان کرد و گفت: یعنی حدود 66 درصد فوتی ها یا هیچ واکسنی دریافت نکرده‌اند یا بیش از 7ماه از آخرین تزریق آنها گذشته است و بقیه 33درصد هم بیش از 5ماه از تزریق آخرین دز تزریقی آنها گذشته است.

وی بیان داشت: هر چند تعداد فوتی‌ها کم است و قضاوت مقداری سخت، ولی مشخص است که نقش تزریق دز یادآور بسیار حیاتی است.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.