1400021313065733722682354

آخرین اخبار کرونا در ایران | پروتکل‌های بهداشتی پاشنه آشیل ادامه روند نزولی پیک هفتم / هنوز به تثبیت شرایط نرسیده‌ایم + نقشه و نمودار

درحالی آخرین آمار منتشر شده همه‌گیری کرونا روند ثابتی از نرخ ابتلا را نشان می‌دهد که در مجموع پیک هفتم نرخ ابتلا نزولی شده اما کارشناسان براین باورند که در شرایط فعلی پاشنه آشیل عبور از این پیک با کمترین هزینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

– اخبار استانها –

به‌گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم از تهران: مقایسه آمارهای رسمی روزانه منتشر شده از سوی وزارت بهداشت در پیک هفتم نشان می‌دهد اگرچه در مجموع سیر نزولی همه‌گیری را نسبت به ابتدای پیک تجربه می‌کنیم اما تفاوت ناچیز نرخ ابتلای 48 ساعت گذشته با یکدیگر حکایت از آن دارد که هنوز به تثبیت شرایط پیک هفتم نرسیده‌ایم و رعایت پروتکل‌ها همچنان تعیین کننده است.

در این زمینه کارشناسان تاکید می‌کنند تفاوت نزدیک به 300 نفری نرخ ابتلا در دوره مورد نظر حکایت از این واقعیت دارد که هنوز ویروس منحوس آنهم با زیرسویه‌های اومیکرون در میان هموطنان درحال دست به دست شدن است و شعله‌های کرونا در پیک هفته هنوز فروکش نکرده است.

به گفته این گروه واقعیت پنهان این آمارها کلیه شاخص‌های روزانه کاملاً عیان است و تنها با بررسی نحوه رفتار ویروس در پیک‌های گذشته می‌توانیم به این نکته برسیم که باید همواره ویروس منحوس کرونا را حتی در شرایطی که به گواه آزمایش‌ها شدت کشندگی کمتری دارد، جدی گرفت و متناسب با آن سبک زندگی روزانه خودمان را از نو بازنویسی کنیم.

کارشناسان بهداشت ودرمان درباره اهمیت توجه به پروتکل‌های بهداشتی همچنین می‌گویند: توجه به آمارهای رسمی منتشر نشده بخصوص در آخرین آمار مربوط به روز گذشته نشان می‌دهد همواره هر دقیقه 3.14 نفر بیمار جدید به ویروس منحوس مبتلا می‌شوند و هر 1.46 دقیقه نیز یک مورد بستری در مراکز درمانی ثبت شده و واقعیت نگران کننده اینجاست که همچنان هر 23 دقیقه و 22 ثانیه یک مورد فوتی مشخصاً ناشی از بیماری کرونا در پیک هفتم داریم.

قدرت سرایت بالا زیر سایه کاهش رعایت پروتکل‌ها

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور در هفته منتهی به 22 مرداد 1401 (از 15 تا 22 مرداد)، به پایین‌ترین حد خود یعنی بالغ بر 33.94 درصد رسیده است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

این درحالی است که علی‌رغم اهمیت توجه به موضوع فاصله‌گذاری و استفاده از ماسک در اماکن پرجمعیت و سربسته می بینیم براساس آخرین گزارش رسمی وزارت بهداشت میانگین میزان رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی استان‌های کشور در بازه زمانی 12 تا 19 مرداد 1401، بالغ بر 45.28 درصد بوده است.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی کشور از 5 تا 19 تیر ماه 1401، 29.16 درصد بوده که دانشگاه‌ها 84.44 درصد بیشترین میزان رعایت و پایانه‌های مسافربری درون‌شهری با 25.48 درصد کمترین میزان رعایت پروتکل فاصله‌گذاری را داشته‌اند. این در حالی است که رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی از 12 تا 19 مرداد 1401، 45.90 درصد بوده است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

آخرین اخبار کرونا در ایران| دقیقه‌ای 3.35 مورد ابتلای جدید و هر نیم ساعت یک فوتی/ رشد 45.5 درصدی ابتلا نسبت به ابتدای هفته + نقشه و نمودارجدید‌ترین اخبار کرونا در ایران| خطر فراگیری دوباره سویه دلتا/ آیا واریانت اُمیکرون 3 قله‌ای می‌‌شود؟ + نقشه

کاشان/ بستری کودک 8 ماهه به دلیل کرونا

در آخرین بروزرسانی شرایط کاشان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارد و این موضوع نشان از آن است که شرایط کرونایی در منطقه بهبود پیدا کرده است در حالی که آران و بیدگل در وضعیت آبی قرار گرفته است.

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 11 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: 10 بیمار در کاشان بستری شدند که حداقل هشت ماهه و حداکثر 89 سال سن دارند و در شهرستان آران و بیدگل نیز یک بیمار با 69سال بستری هستند.

وی با بیان اینکه 56 بیمار حاد تنفسی در شهرستان کاشان بستری شده است، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز 10 بیمار در بیمارستان این شهرستان به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شده است و در مجموع 66 بیمار حاد تنفسی در دو شهرستان کاشان و آران و بیدکل بستری هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه تاکنون هشت بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری در بخش مراقبت ویژه بستری هستند، ابراز داشت: خوشبختانه موارد فوتی در منطقه طی 24 ساعت گذشته در منطقه کاشان به ثبت نرسیده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 84 مورد رسید، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 20 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار 966 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

وی با بیان اینکه تاکنون دز نخست ویژه افراد پنج سال به بالا 78.4 درصد جامعه هدف تزریق کردند، تاکید کرد: 71.27 درصد از جامعه هدف افراد بالای پنج سال نیز دز دوم واکسن کرونا خود را تزریق کردند اما نوبت سوم در جامعه هدف بالای 18 سال به 36.40 درصد می‌رسد و هشت هزار و 482 دز چهارم نیز تاکنون تزریق شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

استان خراسان رضوی/ 155 بیمار جدید در مراکز درمانی بستری شدند

محمد پهلوان، رئیس کمیته رسانه‌ و اطلاع رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهارداشت: تعداد بیماران جدید بستری شده در بیمارستانهای استان طی روز 27 مرداد ماه نسبت به روز قبل از آن هفت نفر کاهش داشته است.

وی اضافه کرد: طی 24 ساعت گذشته متاسفانه سه بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند که 2 نفر از آنها در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس جان باختند.

به گفته پهلوان طی 24 ساعت گذشته 155 بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شده اند که سهم بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد از این تعداد 122 نفر است.

رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد گفت: هم اکنون 456 بیمار در بیمارستان‌های خراسان رضوی بستری هستند که 322 نفر از این تعداد مربوط به مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد است.

پهلوان افزود: 103 بیمار بدحال نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانهای خراسان رضوی بستری هستند که نسبت به 26 تیرماه 9 نفر کاهش داشته است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

استان اردبیل/ یک مورد فوتی در 24 ساعت گذشته

علی محمدیان‌اردی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل از آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان اردبیل خبر داد و اظهار داشت: طی 24 ساعت گذشته، 250 نفر به بیمارستان ها و 134 نفر به مراکز بهداشتی بصورت سرپایی مراجعه داشته و 24 بیمار در مراکز درمانی استان بستری شدند.

وی افزود: در حال حاضر 66 بیمار بدلیل ابتلا به کووید19 بستری هستند که از این تعداد 14 بیمار در بخش ICU کرونا بستری بوده و 15 بیمار پس از بهبودی مرخص شده اند و متاسفانه در 24 ساعت گذشته، یک فوتی بدلیل کرونا در استان ثبت شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان اردبیل ادامه داد: از عموم هم استانی‌ها درخواست می‌کنیم از عادی انگاری بیماری خودداری کنند، دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کرده و استفاده از ماسک را فراموش نکنند.

محمدیان‌اردی بیان کرد: همچنین افرادیکه بیش از 6 ماه از آخرین دوز واکسن کرونا آنها گذشته است حتما جهت تزریق واکسن به مراکز تزریق واکسن مراجعه نمایند.

استان بوشهر/ 57 مورد بستری در مراکز درمانی

حسن ملکی‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه 2 شهرستان دیلم و گناوه همچنان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند اظهار داشت: از 10 شهرستان این استان 20 درصد قرمز، 60 درصد زرد و 20 درصد هم در شرایط نارنجی کرونایی قرار دارند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر روند ابتلا به کرونا در استان را صعودی دانست و با بیان اینکه در موج هفتم این بیماری قرار داریم گفت: در شبانه‌روز گذشته 57 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند.

وی بستری 11 بیمار مبتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: روز گذشته 2 مورد فوتی ناشی از ابتلای به کرونا در استان بوشهر به ثبت و جمع جان‌باختگان این ویروس تاکنون به 2 هزار و 207 نفر رسیده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته 53 بیمار بخش کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند.

ملکی‌زاده رعایت شیوه‌نامه بهداشتی و تزریق واکسن کرونا را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: از آغاز شیوع ویروس کرونا تاکنون 108 هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

استان کرمان/ 69 مورد ابتلای جدید در مراکز درمانی

براساس آخرین به روزرسانی‌های نقشه کرونایی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت از 22 مرداد، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز استان کرمان از 11 مورد به سه مورد کاهش و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از 6 شهر به 16 شهر افزایش یافته است؛ همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد 4 شهر باقی مانده است و متاسفانه هیچ شهری در استان کرمان در وضعیت آبی کرونایی قرار ندارد.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19، تا روز گذشته، اظهار داشت: 69 مورد مثبت بستری جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان کرمان داشتیم که از این تعداد 33 مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 8 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 7 مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 8 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 13 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان است.

وی با بیان اینکه تعداد موارد بستری قطعی مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 256 نفر است، گفت: تعداد فوتی‌های قطعی ابتلا به کووید 19 در 24 ساعت گذشته در استان 4 مورد و مجموع جانباختگان کرونا در استان به 5 هزار و 768 نفر رسیده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان واکسن تزریق شده جمعیت بالای 12 سال در استان کرمان را 2 میلیون و 354 هزار و 751 دوز واکسن تزریق شده نوبت اول، 2 میلیون و 88 هزار و 938 دوز واکسن تزریق شده نوبت دوم، 918 هزار و 184 دوز واکسن تزریق شده نوبت سوم و 77 هزار و 142 دوز واکسن تزریق شده نوبت چهارم است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

استان اصفهان/ یک مورد فوتی و 398 مورد ابتلای جدید در 24 ساعت

پژمان عقدک، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران در مورد وضعیت آمار بیماری کرونا در استان اصفهان (به ‌جز کاشان و آران ‌و بیدگل)، اظهار داشت: از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا یک میلیون و 525 هزار و 15 مورد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا و کل موارد ابتلای قطعی به کرونا در استان 510 هزار و 5 نفر در استان اصفهان شناسایی شدند.

وی افزود: موارد نمونه گرفته شده در 24 ساعت گذشته (احتمالاً بیمار) 1117 نفر و موارد مثبت ابتلای قطعی 398 مورد و یک فوتی بر اثر ابتلاء به کرونا گزارش شده است .

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه 214 هزار و 51 نفر تعداد کل بستری‌شدگان کرونا از ابتدا تاکنون بوده، گفت: در حال حاضر تعداد بستری‌شدگان فعلی در بیمارستان‌ها 505 نفر است و تعداد بیماران بستری 24 ساعت گذشته در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان 69 نفر است که از این تعداد 84 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

عقدک ادامه داد: 11 هزار و 877 نفر آمار کل فوت‌شدگان قطعی و شش هزار و 854 نفر فوت‌شدگان مشکوک کرونا از ابتدای همه‌گیری این ویروس در استان اصفهان (به‌ جز شهرستان‌های کاشان و آران‌وبیدگل) بوده است.

درحال تکمیل… .

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

انتهای پیام/ی

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.