1401061811320113526056974

تمام مرز‌ها‌ به سمت عراق بسته شد؛‌ توقف صدور گذرنامه ویژه اربعین + فیلم و وضعیت ترافیکی

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: تمام مرز‌های منتهی به معابر خروجی زائران به عراق تا اطلاع بعدی بسته شد.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام، سید‌ مجید میراحمدی در مرز مهران درباره آخرین جزئیات خروج زائران از مرز اظهار کرد: به دلیل اتفاقات نگران‌کننده‌ای که در مرز‌های شلمچه و مهران به وقوع پیوست و خطرات جدی که برای امنیت و سلامت زائران به وجود آمد، جلسه فوق‌العاده ستاد مرکزی اربعین با حضور وزیر کشور، فرماندهان عالی رتبه فراجا، استاندار ایلام و جمعی دیگر از مسئولان مربوط ‌از 12 شب تا 5 صبح در مرز مهران برگزار شد و وضعیت مرز‌ها بررسی و وقایع، تجزیه و تحلیل شد.

وی ادامه داد: در این جلسه، بر اساس سفری که در عراق داشتیم و مذاکراتی که در آنجا صورت گرفت و تقاضا‌های مقامات عراقی مبنی بر کاهش تعداد زوار ایرانی و مشکلات عراق مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

میراحمدی با بیان اینکه استمرار وضعیت فعلی قطعاً مخاطرات جدی برای امنیت سلامت زائران را در پی دارد، افزود: همه اعضای شرکت‌کننده در جلسه روی این موضوع اتفاق‌نظر داشتند و بسیار نگران بودند؛ اساس نگرانی هم، نبود آمادگی و زمینه‌ها و بستر‌های طرف عراقی در سرعت عمل پذیرش زائران، سرعت عمل در نقل و انتقالات و ناکافی بودن امکانات در آن سوی مرز، کثرت جمعیت و هوای گرم است.

اخبار لحظه به لحظه از آخرین وضعیت مرزهای "مهران، خسروی، شلمچه و چذابه"وزیر کشور: از مردم ‌خواهش داریم تا اطلاع بعدی به مرزها نیایندپلیس: شرایط مرز مهران پایدار نیست

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: همه این‌ها دست به دست هم داد که خلاف میل خودمان و جمع حاضر در جلسه به این نتیجه برسیم که چون امنیت و سلامت عموم زائران عزیز برای ما خط قرمز است بنابراین نتیجه این جلسه بعد از 5 ساعت مشورت این شد که همه مرز‌های منتهی به معابر خروجی زائران ما به عراق، تا اطلاع ثانوی مسدود شود.

میراحمدی تاکید کرد: به جهت این که امنیت و سلامت زائران ما با خطر جدی مواجه است این تصمیم سخت گرفته شد.

وی افزود: بعد از این که پایانه‌های مرزی ما تخلیه شد، اوضاع داخلی عراق و چگونگی انجام تفاهماتی را که با مقامات عراقی برای ایجاد سهولت و بستر‌های لازم داشتیم و سایر شرایط را بررسی و تصمیم‌گیری خواهیم کرد که چگونه مرز‌ها باز شود و در آینده در مورد آن اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

میراحمدی گفت: برای اینکه زائران از برنامه سفرشان مطلع باشند به همه پایانه‌های مسافربری ابلاغ شد که همه برنامه‌های سفر اتوبوس‌ها به سمت مرز‌های عراق ‌ ‌لغو شوند و به اطلاع همه مسافران هم برسد و وجه بلیت خریداری شده به آن‌ها مسترد شود.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: عزیزانی هم که در مسیر هستند تلاش کنند برنامه خود را تغییر دهند؛ صرفاً کسانی که در پایانه‌های مرزی هستند، تلاش می‌شود در ساعات آینده با مدیریت و کنترل اطمینان‌بخشی یا توجیه شوند که برگردند یا این که با شرایط اطمینان‌بخشی از مرز عبور داده شوند.

وی افزود: این تصمیم قطعاً برای حفظ سلامت و امنیت زائران لازم بود و باید این تصمیم گرفته می‌شد.

میراحمدی اضافه کرد: تصمیم گرفته شد که صدور گذرنامه‌های ویژه اربعین متوقف شود و برای کسانی که درخواست گذرنامه دارند، گذرنامه‌ها صادر و از طریق پست برای آن‌ها ارسال می‌شود.

وی افزود: ان شاء الله بعد از این که وضعیت مورد ارزیابی قرار گرفت اگر تصمیم جدیدی گرفته شد به استحضار ملت شریف ایران خواهیم رساند.

از امروز گذرنامه ویژه اربعین صادر نخواهد شد

سردار اشرفی فرمانده قرارگاه اربعین فراجا نیز با بیان اینکه به علت مخاطراتی که برای امنیت و سلامت زائرین به وجود آمد همه مرز‌های منتهی به معابر خروجی زائرین به عراق، تا اطلاع ثانوی مسدود شد و از امروز گذرنامه ویژه اربعین صادر نخواهد شد، اظهار داشت: افزود: همه پایانه های مسافربری به سمت مرزهای عراق لغو می شود، و وجه بلیت خریداری شده توسط هموطنان عزیز به آنان مسترد خواهد شد، و عزیزانی هم که در مسیر هستند تلاش کنند برنامه خود را تغییر دهند.

فرمانده قرارگاه فراجا گفت: با توجه به شرایط و وضعیتی که در مرز خسروی و مهران برای زائرین عزیز پیش آمد و موجب ناراحتی و مشکلات تنفسی برای عده‌ای از زائرین عزیز به خصوص زنان و کودکان شد و ظرفیت بسیار محدودی که طرف عراقی داشت و امکان ادامه خدمت مناسب برای زائرین عزیزمان توسط طرف عراقی میسر نشد وزیر محترم کشور به همراه رئیس محترم ستاد مرکزی اربعین با سفر به کشور عراق و پس از تلاش‌ها و فعالیت‌های دیپلماسی، متاسفانه فراهم آوردن شرایط مطلوب برای آرامش و امنیت زائرین عزیز کشورمان از سوی طرف عراقی مقدور نبود به خاطر حفظ سلامت زائرین عزیز محدودیت‌هایی برای سفر زائرین به عتبات عالیات به وجود آمد.

سردار شرفی افزود: زائرانی که هم اکنون در مسیر هستند و به سمت پایانه‌های در حال حرکت هستند به شرطی که سلامتی آنان به خطر نیافتاد با پیگیری‌های لازم می‌توانند به تدریج از مرز خارج شوند.

فرمانده قرارگاه فراجا از هموطنان خواست: به سمت پایانه‌های مرزی حرکت نکنند و در صورت تغییر شرایط و برگشت به شرایط پایدار تصمیمات جدید اطلاع رسانی خواهد شد.

مسیر به دو مرز چذابه و شلمچه کاملا بسته است

صادق خلیلیان استاندار خوزستان با بیان اینکه مسیر به دو مرز چذابه و شلمچه کاملا بسته است، اظهار داشت: دیروز حدود 140 هزار نفر از دو مرز چذابه و شلمچه وارد عراق شدند.

وی با بیان اینکه دیروز تا 10 کیلومتر وارد عراق شدم ولی به هیچ وجه امکانات و ساماندهی وجود ندارد، افزود: برای افراد حاضر در پشت مرز اتوبوس عازم شد تا به سمت العماره اعزام شوند.

استاندار خوزستان با بیان اینکه هم اکنون خروجی شهرها به سمت مرز چزابه و شلمچه بسته است، تصریح کرد: مردم به هیچ وجه سمت این دو مرز حرکت نکنند چون در ‌خاک عراق امکاناتی وجود ندارد و از زوار می خواهیم تا زمانی که امکانات در سمت مرز عراق ایجاد نشود به مرز نیایند.

‌تا اطلاع ثانوی مرز تمرچین بسته است

‌محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان‌ غربی نیز گفت: در مرز تمرچین عبور و مرور بدون مشکل در حال انجام بود اما با توجه به تصمیم ستاد مرکزی اربعین به علت عدم امکانات در کشور عراق تا اطلاع ثانوی در مرز تمرچین عبور و مرور متوقف است.

خروج زائران منتظر در پایانه خسروی

بهمن امیری‌مقدم ‌استاندار کرمانشاه با اشاره دستور ستاد مرکزی اربعین برای انسداد مرزها گفت: افرادی که در پایانه خسروی حاضر بوده‌اند به مرور در حال خروج از مرز هستند.

وی با اشاره به کمبود امکانات و زیرساخت‌ها در کشور عراق تصریح کرد: با این حال تمام توان خود را برای کمک به عراقی‌ها به کار گرفتیم تا زائران کشورمان بدون مشکل به زیارت بروند، اما با این حال شرایط مهیا نیست به همین علت مرزها بسته است تا شرایط مطلوب شود.

آخرین وضعیت ترافیکی

ترافیک سنگین در محور حمیل – سرابله – ایلام محدوده های تنگه قیر ، سه راهی کارزان و حدفاصل تونل آزادی تا ایلام

ترافیک سنگین در محور ایلام – مهران محدوده های مهدی آباد ، میدان قرآن ، امیرآباد و حدفاصل مهران تا پایانه مرزی مهران

وزیر کشور: از مردم ‌خواهش داریم تا اطلاع بعدی به مرزها نیایند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مرز مهران، احمد وحیدی وزیر کشور درباره آخرین وضعیت مرز و خروج زائران اظهار داشت: در حال حاضر عده‌ای از زائران که از روزهای گذشته در مهران و پایانه حضور داشتند در حال خروج از مرز هستند.

وی با بیان اینکه شب گذشته حجم زیادی از زائران به مرز آمدند، افزود: ‌عراق ظرفیت تخلیه مرز را ندارد و زائران پشت گیت‌های عراق منتظر می‌مانند، بنابراین ‌صلاح نیست چنین تجمعات گسترده‌ای داشته با‌شیم.

وزیر کشور با بیان اینکه به شدت نگران ‌سلامت مردم هستیم، تصریح کرد: به همین مرز منظور ‌کاملا کنترل شده در حال انجام خروج زائران ‌هستیم و از مردم عزیز ایران می‌خواهیم فعلا از ‌مبدا فعلا حرکت‌ نکنند چرا که شرایط بسیار پر‌ازدحامی در مرزها داریم‌.

وی با بیان اینکه از مردم ‌خواهش داریم تا اطلاع بعدی به مرز نیایند، ادامه داد: اگر عراق زائران را مرز تخلیه کرد و ‌بستر ‌فراهم ‌و اتوبوس جهت انتقال زائران فراهم شد‌ به مردم برای حضور در مرز اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

وحیدی با بیان اینکه تمام زائرانی که به استان‌های مرزی رسیده‌اند را از مرز خارج خواهیم کرد، گفت: ‌‌سالمندان و کودکان ‌اصلا به مرز نیا‌یند چون به علت گرمای شدید شرایط خوبی حاکم نیست. گرما به حدی زیاد است که جوانان هم دچار مشکل می‌شوند، مردم مراقبت کنند تا بتوانیم کار را کنترل شده جلو ببریم. به محض اینکه دوستان عراقی ما آماده شدند و شرایط تسهیل شد اعلام خواهیم کرد که زائرین دیگر بپیوندند.

انتهای پیام/ن

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.