7-2

دریاچه ویستان

دریاچه ویستان

رشد و گسترش شهرنشینی و نیاز جوامع شهرنشین به بازدید از جاذبه های طبیعی، سرازیرشدن خیل عظیمی از جمعیت شهرنشین را به نواحی و مکان های دارای جاذبه های گردشگری سبب شده است. در این راستا افزایش استفاده از وسایل حمل و نقل خصوصی نیز در سرعت بخشیدن به این جا به جایی نقشی انکار نشدنی داشته است. این جا به جایی عظیم جمعیت می تواند منافع فراوانی را برای جوامع میزبان داشته باشد. بخش بسیار مهمی از فعالیت های گردشگری در دنیا مبتنی بر بهره مند شدن از طبیعت است، که در حال حاضر طبیعت گردی نام گرفته است. بنابراین، چشم اندازها و مناظر زیبای طبیعت مانند سواحل دریاها، دریاچه ها، تالاب ها و غیره از کانون ها و جاذبه های مهم این نوع گردشگری به شمار می روند. دریاچه ها را می توان یکی از پر طرفدار ترین جاذبه هایی دانست که سالانه افراد زیادی برای دیدار از آنها راهی سفر می شوند. دریاچه ها به دلیل چشم انداز زنده طبیعی، محیط زیست با کیفیت چشمگیر و ویژگی های فرهنگی خود از جاذبه های با ارزش گردشگری هستند. در واقع دریاچه ها منابعی مهم برای گردشگری هستند و گردشگری دریاچه نقش بسیار مهمی در توسعه گردشگری دارد. یکی از دریاچه های زیبای ایران، دریاچه ویستان به شمار می رود.

معرفی دریاچه ویستان

معرفی دریاچه ویستان

شهرستان رودبار یکی از شهرستان های شمالی کشور به شمار می رود که در استان گیلان قرار دارد. این شهرستان در حدود 17 درصد از مساحت استان گیلان را تشکیل می دهد و بزرگترین شهرستان استان به شمار می آید. شهرستان رودبار کوهستانی و از مهم ترین کوه های آن لات برهنه و درفک است. بزرگترین رود شهرستان، سفید رود است که با ساخت سد مخزنی منجیل در 1340 ش در ملتقای دو شاخه مهم سفید رود، قزل اوزن و شاهرود، 240 هزار هکتار از اراضی گیلان زیر کشت آبی رفته است. این شهرستان مانند دیگر شهرستان های شمالی ایران دارای جاذبه های طبیعی بسیاری است که از آن جمله می توان به دریاچه ویستان اشاره کرد. در این بخش از مجله مستر بلیط شما را با این جاذبه طبیعی بیشتر آشنا می کنیم. دریاچه ویستان در بره سر رودبار واقع شده است و از دو طرف به جنگل های زیبای راش و از دیگر جهات به مراتع و تپه ماهورهای زیبا محدود می شود. طبیعت زیبا و بی نظیری که رد اطراف این دریاچه وجود دارد، باعث شده است که سالانه گردشگران زیادی به سمت آن بروند. این منطقه در فاصله 40 کیلومتری شهر رودبار، مرکز شهرستان، قرار گرفته است. نکته جالبی که در مورد این دریاچه وجود دارد این است که بر اثر زلزله ای که در رودبار آمد، پدیدار گشت.

ساختار و طبیعت اطراف دریاچه

ساختار و طبیعت اطراف دریاچه

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم این دریاچه رهآورد زلزله ای است که در رودبار رخ داد و مساحتی برابر با 4 هکتار دارد و ابعاد آن در حدود 230 در 100 متر می شود. دریاچه ویستان هیچ رود دایمی ندارد و منبع تأمین آب آن سرازیر شدن آب های سطحی و چشمه های زیرزمینی به شمار می رود. در این دریاچه می توانید شاهد انواع جانوران و گیاهان باشید. گیاهانی که در اطراف این دریاچه وجود دارند شامل بید، بلوط و راش، زالزالک و گیاهانی چون گل گاوزبان، لاله کوهی، شیرین بیان می شود که البته در حاشیه دریاچه نیز گیاه نی وجود دارد. ماهی های قرمز زیادی در این دریاچه وجود دارد که امکان ماهیگیری را برای مسافران و گردشگران فراهم کرده است. در اطراف این دریاچه طبیعتی وجود دارد که بسیار دیدنی و چشم نواز است و می تواند محل خوبی برای افرادی باشد که می خواهند زمانی را به دور از شلوغی و هیاهوی شهر بگذرانند.

راه های دسترسی به دریاچه

راه های دسترسی به دریاچه

اگر قصد دارید با وسایل نقلیه برای دیدار از این ناحیه بروید می توانید بلیط اتوبوس رودبار را به صورت آنلاین تهیه کنید و به این شهر بروید. پس از رسیدن به رودبار وسایل نقلیه عمومی درون شهرستانی در اختیار شما هستند تا به این ناحیه بروید. اگر هم با خودرو شخصی به سفر می روید باید در جاده بره سر – تنکابن قرار بگیرید که پس از 54 کیلومتر به این محل می رسید.

بازدید از دریاچه ویستان

برای دیدار و گذرا وقت در این محل نیازی نیست هزینه ای را بپردازید و می توانید به رایگان در این محل بمانید. امکان کمپینگ نیز در این محل وجود دارد. در این محوطه امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد پس حتما وسایل مورد نیازتان را به همراه داشته باشید تا دچار مشکل نشوید. این محل یکی از جاذبه هایی است که مستر بلیط پیشنهاد می کند حتما از آن دیدن کنید.

نوشته دریاچه ویستان اولین بار در مجله مِستر بلیط. پدیدار شد.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.