1-100

محله گوهردشت کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

محله گوهردشت

محله گوهردشت کجاست؟ محله گوهردشت یکی از محلات شمال شهر کرج است که اغلب مردم آن را با نام رجایی شهر نیز می شناسند. گوهردشت در ضلع شمالی با محله آسمان و بهارستان و همچنین رشته‌ کوه های البرز، در ضلع جنوبی با خیابان بهشتی و زمین های دامپروری، از ضلع غربی با بلوار اشتراکی و همینطور باغستان منطقه شش و در نهایت در ضلع شرقی با محله اوج، حسن ‌آباد و جهانشهر همسایگی دارد.

زندان گوهردشت نیز در اطراف همین محله قرار گرفته است. بیشتر اهالی گوهردشت را کسبه بازار همین محله و افرادی که از تمکن مالی بالایی برخوردار هستند، تشکیل می دهد. این محله از کرج جز مناطق شلوغ البرز محسوب می شود و دارای مکان های تفریحی و مراکز مهم خرید است. هر امکاناتی که شرایط را برای زندگی بهتر فراهم کند در این محله متمول نشین وجود دارد.

برای مثال در پارکی که بین خیابان ششم و هفتم شرقی برپا شده، سرویس بهداشتی، سرویس آبخوری، سایه بان و صندلی برای رفاه مردم فراهم است تا مدتی را که در آنجا سپری می کنند، در آرامش و آسایش باشند. چنانچه تصمیم دارید به کرج سفر داشته باشید با مجله مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات کامل تری در خصوص این شهر بدست آورید زیرا ما در ادامه بخش های مهم و مراکز مختلف آن به خوبی تشریح می کنیم.

https://mrbilit.com/

تاريخچه محله گوهردشت

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، این محله را با نام گوهر دشت می شناختند اما پس از آن به رجایی شهر تغییر نام داد. از آنجایی که اهالی این منطقه به همان نام قدیمی عادت داشتند کماکان آن را گوهردشت می خوانند. رجایی شهر که در ناحیه شمالی کرج قرار گرفته در زمان های دور با ورگرد یا همان «وَهرجِرد» هم جوار بود. حاج لطف ‌الله ترقی مالکیت گوهردشت را داشت، وی از مالکان بسیار ثروتمند و نامی ایران بود که در زمینه روزنامه‌ نگاری نیز فعالیت می کرد.

ایشان در سال 1352 فوت کردند. یکی از محلات کهن گوهردشت، محله اوقافی ها است که نقطه شروع آن از میدان طالقانی تا فلکه اول گوهردشت می باشد و از ضلع شرقی به خیابان اول آزادی و از ضلع غربی به بلوار شهرداری و بلوار انقلاب ختم می شود. در گذشته محله اوقافی ها پُر بود از باغ و خانه باغ های بزرگ و ویلایی که در حال حاظر خبری از آنها نیست و بیشترشان به آپارتمان های چند طبقه لوکس تبدیل شده اند.

محله گوهردشت 

نقشه و معرفي بخش هاي مختلف محله گوهردشت

در این قسمت می خواهیم به تشریح دقیق تری از بخش های مختلف محله گوهردشت کرج بپردازیم.

شما می توانید با خرید بلیط از مستر بلیط سفری به این شهر زیبا داشته باشید.

خیابان های مهم گوهردشت

در این محل شما یک خیابان اصلی به نام آزادی خواهید دید که حائز اهمیت ترین و شلوغ ترین خیابان گوهردشت بشمار می رود که در عیاد و مراسمات متفاوت بر تردد آن افزوده می شود. خیابان آزادی از سه ‌راه گوهردشت تا خیابان موذن امتداد داشته و پس از فلکه اول یک طرفه است. نکته جالب در رابطه با این خیابان اصلی این است که 14 خیابان فرعی دارد. در خیابان اصلی گوهردشت می توانید به بسیاری از مراکز خرید، فروشگاه ها و مغازه ها مراجعه کرده و خرید های روزانه و ماهانه خود را انجام دهید. از دیگر خیابان های مهم این محله به موارد زیر باید اشاره کرد:

 • بلوار رستاخیز (جمهوری اسلامی)
 • بلوار اشتراکی (مصطفی خمینی)
 • بلوار ملک ‌شاه (استقلال)
 • بلوار ملاصدرا
 • بلوار انقلاب
 • بلوار موذن

شهرک های گوهردشت

در محله رجایی شهر کرج چندین شهرک وجود دارد و بارزترین آنها: شهرک شهید جهازی‌ ها در آخر خیابان اصلی یعنی آزادی، شهرک بهارستان در ورودی جاده آتشگاه، شهرک آسمان واقع در خیابان پیروزی و شهرک بهداری است.

محله گوهردشت 

مراکز خرید گوهردشت

اگر در سفرتان به کرج قصد خرید دارید می توانید هر نوع جنسی که احتیاج دارید را در مراکز خرید گوهر دشت بیابید. از مهمترین آنها می توانیم: مرکز خرید تجاری و اداری نیکامال، مرکز خرید تجاری چچلاس و چیچیکا، مرکز خرید تجاری و اداری پارمیدا، مرکز خرید مهستان، پاساژ گوهران و … را نام ببریم.

مراکز مهم و آموزشی گوهردشت

در محله گوهردشت مراکز مهم، موسسه ها و دانشگاه های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به نام برخی از آنها اشاره می کنیم.

 • مرکز تربیت مربی و پژوهش های فنی و حرفه ای
 • موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی
 • مرکز تحقیقات هسته ای گوهردشت کرج
 • پردیس کرج دانشگاه هنر
 • دانشگاه علوم پزشکی البرز
 • دانشگاه آزاد اسلامی کرج
 • دانشگاه پیام نور کرج
 • موسسه قرآنی علیین
 • مسجد جامع رجایی شهر
 • زندان گوهردشت
 • سینما ساویز
 • آتشگاه کرج

محله گوهردشت 

پارک‌ها و بوستان‌ها

در گوهردشت پارک ها و پردیس های متعددی جهت گذراندن اوغات فراغت خانواده ها و جوانان ساخته شده که به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

 • پارک سه ‌باندی (شهید بهشتی)، نرسیده به خیابان قائم (داریوش) و نبش خیابان سه ‌باندی
 • باغ ایرانی، واقع در میدان طالقانی

تفریحگاه های خوش آب و هوایی در این محله وجود دارد که برای گذارن روزهای تعطیل گزینه مناسبی هستند، از جمله: جاده آتشگاه، محمودآباد، سیاهکلان و کوه‌ های اطراف آن که منظره بکر و جذابی در اختیار مخاطبان قرار می دهد.

محله گوهردشت 

شرايط بازديد از محله گوهردشت

برای سفر به کرج می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی همچون قطار، اتوبوس و یا هواپیما استفاده کنید. چنانچه قصد دارید که هزینه های سفر را تا حد امکان کاهش دهید بهتر است بلیط اتوبوس کرج یا بلیط قطار را خریداری نمایید که هم هزینه ها را پایین آورده، هم از امنیت بیشتر برخوردار باشید. اگر می خواهید آخر هفته جذاب خود را در گوهردشت کرج باشید، به دلیل تردد زیاد ماشین ها، بهتر است ماشین های خود را در پارکینگ طبقاتی خیابان هفتم شرقی قرار دهید تا در زمان برگشت با مشکل روبه رو نشوید. از طرفی در صورتی که در ایام سرد سال می خواهید به این نقطه از کرج بروید به دلیل جو کوهستانی حاکم بر منطقه، فراموش نکنید که لباس گرم با خود ببرید.

آدرس و نحوه دسترسي با مترو به محله گوهردشت

دسترسی به محله گوهردشت کرج از چهار جهت اصلی امکان پذیر است یعنی می توان در ناحیه غربی به واسطه بلوار رستاخیز، در ناحیه شرقی به واسطه خیابان ملک ‌شاه، در ناحیه شمالی به واسطه خیابان اشتراکی و در ناحیه جنوبی به واسطه بلوار موذن و ملاصدرا به خیابان اصلی این منطقه متصل شد. خیلی مهم است که بدانید خیابان اصلی گوهردشت یک طرفه بوده و همه وسایل حمل و نقل می توانند تنها به سمت شمالی آن بروند. این قضیه برای اتوبوس ‌ها و اتومبیل‌ های پلیس‌ راهنمایی و رانندگی استثنا می باشد. امکان رفت و آمد برای عابرین پیاده در سمت پیاده ‌روهای شرقی و غربی فراهم است.

نوشته محله گوهردشت کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی اولین بار در مجله مِستر بلیط. پدیدار شد.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.