1401031213043565225443524

100 واحد تولیدی راکد در آذربایجان‌ شرقی به چرخه تولید بازگشت

معاون امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌ شرقی گفت: در یک سال گذشته ۱۰۰ واحد تولیدی راکد در این استان به چرخه‌ تولید بازگشته است.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، محمد کلامی در جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و تسهیل در سرمایه گذاری و رفع موانع تولید اهر اظهار داشت: در این مدت حدود سه هزار نفر در واحد‌های تولیدی راکدی که به چرخه فعالیت بازگشتند شاغل شدند و 39 معدن راکد استان به مدار تولید بازگشته‌ است.

وی با بیان اینکه تیم اقتصادی آذربایجان‌ شرقی برای حل مشکلات اقتصادی همدل و همراه هستند افزود: در ارزیابی‌های اتاق بازرگانی کشورمان، آذربایجان‌ شرقی جزو سه استان برتر در حوزه کسب و کار شناخته شده است در حالی که سال گذشته استان ما در رتبه 17 کشور قرار داشت.

24 واحد صنعتی راکد در استان قزوین به چرخه تولید برگشترفع مشکل 450 واحد صنعتی راکد و نیمه فعال اصفهان در دستور کار قرار گرفت

معاون امور اقتصادی استاندار از سفر هیئت 75 نفری تجاری به همراه نخست وزیر، وزیر اقتصاد و تُجار تاتارستان به آذربایجان‌شرقی در هفته‌ جاری خبر داد و گفت: در دولت سیزدهم دیپلماسی اقتصادی آذربایجان‌شرقی فعال شده است و علاوه بر رایزنی با سفرای کشور‌های همسایه روز چهارشنبه هیئت تجاری بلندپایه تاتارستان با حضور نخست وزیر آن‌ها به استان سفر می‌کنند.

وی با بیان اینکه نهم شهریورماه هیئت تجاری آذربایجان‌ شرقی به کشور ارمنستان سفر می‌کند، افزود: تا آذرماه برای سفر هیئت تجاری استان به اقلیم کردستان، جمهوری آذربایجان، ترکیه و روسیه برنامه‌ریزی کرده‌ایم لذا از ظرفیت‌های شهرستان‌ها در سفر‌های تجاری خارجی استفاده خواهیم کرد.

کلامی با اشاره به ظرفیتهای مهم اهر گفت: این شهرستان در تمام بخش‌های اقتصادی دارای ظرفیت است، به‌عنوان مثال ظرفیت معدن انجرد و سایر معادن طلا و آهک کمتر از مس سونگون نیست. همچنین در بخش کشاورزی علی‌رغم تنش آبی در اکثر نقاط استان به دلیل دریاچه ارومیه در شهرستان اهر با تغییر الگوی کشت می‌توان به بالاترین سطح تولید محصولات کشاورزی دست یافت.
معاون امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: حوزه گردشگری شهرستان اهر به لحاظ تأثیرپذیری از جنگل‌های ارسباران و قرار گرفتن در شاهراه گردشگری استان، دست نخورده مانده است. در حالی که باغهای اهر نباید صرفاً به دید باغ نگاه کرد بلکه ظرفیت عظیمی برای گردشگری باغی است.

رئیس سازمان صمت آذربایجان‌شرقی هم در این نشست بزرگترین فرصت شهرک صنعتی را نزدیکی به شهر اهر عنوان کرد و افزود: هزینه حمل‌ونقل در حوزه تولید و صنعت بزرگترین نگرانی تولیدکنندگان است و نزدیکی شهرک صنعتی به اهر، موقعیت استثنایی را به وجود آورده است.

صابر پرنیان بابیان اینکه 1200 هکتار زمین برای سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی در حال آماده‌سازی است گفت: اجرای فاز‌های توسعه شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی، فرصتی مغتنم برای سرمایه‌گذاری است که در هفته دولت فاز توسعه شهرک صنعتی اهر در زمینی به مساحت 45 هکتار جهت ایجاد واحد‌های تولیدی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار خواهد گرفت.

وی بر لزوم سرمایه‌گذاری شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی در شهرک صنفی اهر تأکید کرد و یادآور شد: در این شهرستان 50 طرح نیمه‌تمام غیر بهره‌برداری داریم، لذا از رؤسای اداره صمت و شهرک صنعتی اهر می‌خواهم تا در بازه زمانی شش ماهه طرح‌های نیمه‌تمام شهرستان اهر را به اتمام برسانند، چراکه با تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام؛ هزار فرصت شغلی مستقیم و 2500 فرصت شغلی غیرمستقیم در اهر ایجاد می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان از صدور مجوز پروانه بهره‌برداری 15 معدن در اهر خبر داد و گفت: با توجه به قرارگیری این شهرستان در کمربند معدنی و صدور پروانه 15معدن، فعال‌سازی این معادن مورد تأکید است.
پرنیان با اشاره به انتظار پنج هزار و 300 جوان بیکار اهری برای اشتغال خاطرنشان کرد: امکان اشتغال‌زایی برای این تعداد بیکار در معادن شهرستان در بازه زمانی کوتاه‌مدت میسر است.

فرماندار اهر هم گفت: ظرفیت‌های شهرستان در حوزه صنعت و معدن، ورنی‌بافی و قالی‌بافی، گردشگری، کشاورزی و دامپروری است و طبق مطالعات انجام شده در صورت فعال‌سازی زمینه تولید و صادرات ورنی 20 هزار شغل خانگی در اهر ایجاد می‌شود.

ابوالفضل غنی‌زاده گفت: جمهوری آذربایجان، ترکیه، ارمنستان، قطر، اقلیم کردستان و برخی کشور‌های اروپایی می‌تواند به بازار ورنی اهر تبدیل شوند، البته برخی تجار اهری هم‌اکنون نیز ورنی به کشور‌های همسایه صادرات می‌کنند. اما برای توسعه صادرات ورنی اهر مبتنی‌بر تقاضای طرح و رنگ به همکاری تیم اقتصادی آذربایجان‌شرقی و هیأت تجاری نیازمندیم. فعلاً، چون فرصت دیپلماسی تجاری فعال نشده؛ صادرات ورنی اهر به‌صورت تجارت چمدانی صورت می‌گیرد.

وی از برگزاری جشنواره ملی ورنی اهر در ماه‌های آینده خبر داد و گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر اهر به‌عنوان شهر ملی ورنی کشور به ثبت رسیده است و برای ثبت جهانی ورنی به نام اهر اقدامات لازم صورت می‌گیرد.

فرماندار اهر با اشاره به اینکه سالانه 150هزار تُن سیب درختی در این شهرستان تولید می‌شود ادامه داد: امسال با توجه به خسارت تگرگ‌زدگی و سرمازدگی باغها برداشت 70 هزار تُن سیب درختی در شهرستان اهر تخمین‌زده می‌شود و سالانه تخلیه 10 هزار تن سیب بادریز و زیردرختی در کنار جاده‌ها به دلیل نبود صنایع تبدیلی موجب از بین رفتن ارزش افزوده این محصول مهم در این شهرستان می شود.

انتهای پیام/ن

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.