6-3

آبشار افرینه

آبشار افرینه

چگونگی گذران اوقات فراغت یکی از مهمترین عناصر انتخاب سبک زندگی افراد در جامعه به شمار می رود، تا آنجایی که سقراط بیان می کند زندگی دو بخش است، یکی کار و دیگری زمان استراحت که اولی وسیله است و دومی هدف. ارسطو فراغت را پیشهای جدی میدانست و بیان میکرد «ما حرفه و کار و شغلی را در پیش می گیریم تا فراغتی داشته باشیم». پس به نظر ارسطو فراغت وضع ایده آلی محسوب می شود که هر شهروند به دنبال و در آرزویش است، لذا زندگی فراغتی لازمه کل زندگی به شمار می رود. یکی از روش هایی که افراد با آن اوقات فراغت خود را می گذرانند، سفر کردن است. در این میان سفر به مراکز طبیعی یکی از جذاب ترین ها به شمار می ورد و با نام طبیعت گردی شناخته می شود. طبيعت گردی، یکی از بارزترین و پرطرفدارترین شاخه های گردشگری است و به هر نوع سفر به مکان های طبيعی گفته می شود. طبيعت گردی، در گروه های متنوعی دسته بندی می شود که اکوتوریسم یکی از آن هاست. بنا بر تعریف انجمن بين المللی بوم گردشگری، اکوتوریسم یا بوم گردشگری سفری مسئولانه به نواحی طبيعی است که به حفظ محيط زیست، پایداری و رفاه مردم محلی منجر می شود. یکی از مراکز گردشگری در ایران که بسیار مورد توجه نیز است، آبشار افرینه در شهرستان پلدختر به شمار می رود.

معرفی آبشار افرینه

معرفی آبشار افرینه

در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ شهر پلدختر و یکی از جاذبه های طبیعی آن رفته ایم، پس اگر کنجکاوید در این باره بیشتر بدانید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. شهرستان پلدختر از شمال و شرق به شهرستان خرم‌آباد، از غرب و شمال غربی به شهرستان رومشکان و کوهدشت، از جنوب به استان خوزستان و ایلام محدود می شود. شهرستان پلدختر در حدود ۱۱۰ کیلومتری جنوب غربی خرم‌آباد واقع شده و شهرستان مرزی بین استان‌های لرستان و ایلام و خوزستان است. در این شهرستان می توانید جاذبه های طبیعی زیادی را بیابید که یکی از آنها، آبشار افرینه به شمار می رود. آبشار آفرینه در استان لرستان و در کنار جاده خرم آباد به پل دختر و در کنار روستایی به همین نام قرار دارد. در اطراف این آبشار طبیعتی زیبا شکل گرفته است که دلیلی محسوب می شود که افراد زیادی برای دیدار از آن به این منطقه سفر می کنند. این آبشار را می توان در زمره آبشارهای بسیار زیبای منطقه دسته بندی کرد. در نزدیکی این آبشار دیگری با نام آبشار معمولان قرار دارد که آبشاری فصلی است و زیبایی خاصی دارد.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

وقتی رودهای چشمک و آفرینه به نزدیکی روستای آفرینه می‌رسند ناهمواری در طبیعت، آبشاری را در محل رسیدن آنها به هم شکل می‌دهد. این آبشار از آبشار های کوچکی تشکیل شده است که زیبایی وصف ناپذیری به محیط اطراف خود داده اند. این آبشار پس از فرو ریختن در زیر پای خود حوضچه ای طبیعی را به وجود می آورد که محل مناسبی برای آبتنی به شمار می رود. این آبشار پس از عبور از این حوضچه به رود کشکان می‌ریزد تا از این رود، خود را به رودخانه‌ی کرخه برساند. زمانی که می خواهید درحوضچه آبتنی کنید به این نکته توجه داشته باشید که عمق آب در برخی از نقاط آن بسیار زیاد است. اگر تمایل دارید سفری به این منطقه داشته باشید می توانید بلیط سفرتان را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و سفر خود را به این ناحیه آغاز کنید.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

برای اینکه از نزدیک این آبشار را ببنید باید بلیط اتوبوس پلدختر را به صورت آنلاین خریداری کنید و به این ناحیه بروید. این آبشار در جاده‌ی خرم آباد – اندیمشک قرار دارد بنابر این اگر می خواهید با خودرو شخصی سفر کنید باید از این مسیر برای رسیدن به این منطقه استفاده کنید.

بازدید از آبشار افرینه

برای دیدار از این آبشار نیازی نیست هزینه ای پرداخت شود و بهترین زمان برای سفر به این منطقه، اواخر فصل زمستان و اوایل بهار به شمار می رود. زمانی که به این مکان می روید می توانید فعالیت های متعددی را انجام دهید که از میان آنها می توان به صخره نوردی، عکاسی، آبتنی، دوچرخه سواری و … اشاره کرد. لازم به ذکر است که رد این محل امکانات رفاهی چندانی وجود ندارد پس وسایل مورد احتیاجتان را با خود ببرید.

نوشته آبشار افرینه اولین بار در مجله مِستر بلیط. پدیدار شد.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.