8-9

ترمینال و پایانه های مسافربری شیراز کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

ترمینال و پایانه های مسافربری شیراز

شیراز مرکز استان فارس است که از استان های جنوبی کشور محسوب می شود. این استان در همسایگی استان هائی مانند اصفهان، کهگیلویه و بویر احمد، یزد، کرمان، بوشهر و هرمزگان قرار دارد. مسیرهای اصلی و ویژه این استان شامل بزرگراه امام خمینی شیراز، بزرگراه قائمیه، بزرگراه شیراز – اصفهان می شود. این مسیرها مرکز استان را به سراسر استان و همینطور به استان های دیگر متصل می کند. اگر مایلید بدانید ترمینال و پایانه های مسافربری شیراز کجاست؟ این مطلب را از دست ندهید.

جمعیت مرکز استان، یعنی شهر شیراز، برابر با 1،565،572 نفر و مساحت آن 240 کیلومتر مربع است. سفرهای این استان از دو طریق هوائی و زمینی انجام می‌شود. مقاصد دورتر اغلب با استفاده از هواپیما و سفر های درون استانی و استان های همجوار از طریق اتوبوس و خودروی شخصی انجام می گیرد. این شهر دارای ترمینال هائی در سراسر شهر است که وظیفه هر ترمینال جا به جائی مسافر به قسمت خاصی از کشور محسوب می شود. از جمله ترمینال و پایانه های مسافربری شیراز می توان به پایانه شهید کاراندیش، پایانه شهید مدرس (کاوه)، پایانه امیرکبیر، پایانه شهید طباطبایی و پایانه علی ابن حمزه اشاره کرد. در ادامه مطلب به بررسی ترمینال و پایانه های مسافربری شیراز می پردازیم.

ترمینال و پایانه های مسافربری شیراز

در ادامه این مطلب در مورد ترمینال و پایانه های مسافربری شیراز اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می دهیم. هر یک از ترمینال های این شهر را به صورت کامل برای شما شرح می دهیم.

ترمینال شهید کار اندیش شیراز

این ترمینال در قسمت شرقی شهر قرار گرفته است. ترمینال اصلی شهر ترمینال کار اندیش است که بیشترین تردد از آن صورت می گیرد. از این ترمینال برای اکثر شهرهای کشور سرویس دهی انجام می گیرد. ساخت آن در سال 1363 شروع و در سال 1366 به پایان رسید و در همین سال نیز مورد بهره برداری قرار گرفت. این ترمینال دارای حدود 100،000 متر مربع فضای سبز و آبنما، 35،000 متر مربع محوطه آسفالت، 12،000 متر مربع محوطه جایگاه سوار شدن است. درب ورودی آن در ضلع شمالی و درب خروجی در ضلع جنوب غربی پایانه قرار دارد. این ترمینال دارای 4 سالن است، که هر کدام از سالن‌ها به بخش خاصی تعلق دارند.

ترمینال شهید کار اندیش شیراز

مسیرهای ترمینال کار اندیش شیراز

از این ترمینال برای شهرهای پر متقاضی و همچنین شهرهائی که رفت و آمد کمتری در آنها صورت می گیرد سرویس عرضه می شود. این شهرها شامل تهران (پایانه بیهقی و پایانه جنوب)، پایانه قم، پایانه قزوین، پایانه ساری، بابل، پایانه کرج، اصفهان پایانه صفه و پایانه کاوه، شهررضا، کاشان، زرین شهر، فولادشهر، نجف آباد، شاهین شهر، تبریز، مشهد (پایانه امام رضا)، پایانه بیرجند، طبس، پایانه اهواز، آبادان، اندیمشک ایذه، ماهشهر سربندر، بهبهان، خرمشهر، دزفول، رامهرمز، شوشتر، امیدیه، پایانه کرمان، بم، رفسنجان، سیرجان، پایانه اراک، خمین، پایانه رشت می شود.

علاوه بر این ها که گفته شد می توان به کلاچای، پایانه ارومیه، پایانه زاهدان، ایرانشهر، چابهار، پایانه بندرعباس، بندرلنگه، کیش، حاجی اباد، قشم، میناب، پایانه زنجان، پایانه کرمانشاه، پایانه سنندج، پایانه همدان، ملایر، پایانه شهرکرد، بروجن، پایانه خرم آباد، بروجرد، دهدشت، گچساران، پایانه یزد، ابرکوه، میبد، بوشهر، دیر، برازجان، خورموج، کنگان، گناوه، دیلم، جم، عسلویه و پایانه گرگان اشاره کرد.

شهرهائی که در قسمت قبل به آن ها اشاره شد از جمله شهرهای برون استانی هستند در ادامه مقاصد درون استانی را معرفی می کنیم. آباده، استهبان، اقلید، جهرم، داراب، فیروزآباد، کازرون، قائمیه، نی ریز، لارستان، لامرد شهرهائی هستند که به عنوان سفرهای درون استانی شناخته می شوند.

شرکت های مسافربری فعال در ترمینال کاراندیش

این شرکت ها شامل جهانگشت مهر پیک صبا، عدل، لوان نور، ایران پیما، ترابر بی تا، گیتی پیما، رویال سفر، سیروسفر، راه پیما پارسیان، همسفر چابکسواران پاسارگاد، تک سفر ایرانیان، آریا سفر آسیا، ماهان سفر ایرانیان، میهن نور آریا، آسیا سفر، پیک معتمد، پارسیان، آریا سفر آسیا، گیتی نورد، تک سفر ایرانیان، کیان سفر پاسارگاد، ماهان سفر ایرانیان، ایمن سفر ایرانیان و همسفر چابکسواران پاسارگاد می شوند.

این شرکت ها مسئولیت برنامه ریزهای سرویس ها را بر عهده دارند. حل هر گونه مشکلی که برای سرویس ها به وجود می آید بر عهده این شرکت ها است. خرید بلیط اتوبوس برای مقصد تهران از طریق مستر بلیط به آسانی امکان پذیر است.

راههای دسترسی به ترمینال کار اندیش

امکانات ترمینال کاراندیش

در این ترمینال انواع مختلفی از امکانات رفاهی به وجود آمده است تا مسافران بتوانند راحتی بیشتری در ترمینال احساس کنند. از آن جمله می توان آرایشگاه، انبار امانات، چایسرا، رستوران، ساندویچی، قهوه خانه سنتی، کافه تریا، اندازه گیری قد و وزن، غرفه هایی جهت فروش صنایع دستی، سوغات، سوپر مارکت، اتاق استراحت برای رانندگان، نمازخانه، سرویس بهداشتی، غرفه اطلاعات و پارکینگ را نام برد.

راههای دسترسی به ترمینال کار اندیش

وجود ترمینال در حاشیه شهر و نزدیکی به مرکز شهر باعث شده است که دسترسی به ترمینال به آسانی انجام گیرد. به چند روش می توانید خود را به ترمینال برسانید. یکی از این راه‌ها استفاده از تاکسی هاست. تاکسی ویژه ترمینال دسترسی به این مکان را در کمترین زمان، امکان پذیر کرده است. برای استفاده از اتوبوس های شهری نیاز به کمی پیاده روی دارید. ولی از لحاظ هزینه ای این روشی مناسب است. روش دیگر نیز استفاده از مترو است، هرچند ایستگاه مترو در فاصله 15 دقیقه ای از ترمینال قرار دارد ولی اگر وسیله و بار زیادی به همراه ندارید این روش می تواند یکی از سریع ترین و مقرون به صرفه ترین روش ها باشد.

اگر دوست دارید در مورد ترمینال و پایانه های مسافربری شیراز بیشتر بدانید این مطلب از مجله مستر بلیط را تا انتها مطالعه کنید.

ترمینال شهید مدرس (کاوه)

این ترمینال در قسمت جنوبی شهر شیراز و در سال 1375 احداث شده است. وظیفه اصلی این ترمینال جا به جائی مسافران به مقاصدی در قسمت شرقی و جنوبی استان است. مساحت این ترمینال برابر با 22،000 متر مربع با سطح زیربنای 3،000 متر مربع است. از برنامه های آینده شهرداری جا به جائی ترمینال به مکان جدید در تقاطع شیرودی – ولایت است. در این ترمینال 14 شرکت مسافربری فعالیت دارند.

مسیرهای ترمینال مدرس

همانطور که قبلا اشاره کردیم این ترمینال برای مقاصدی که در جنوب و شرق استان فارس قرار دارند، سرویس دهی انجام می دهد. از این مقاصد می توان به استهبان، فسا، جهرم، نیریز، داراب، سروستان، میمند، قیرو کارزین، حاجی آقابد، فراشبند، فیروز آباد، زاهد شهر، شهر پیر و بستک اشاره کرد.

ترمینال شهید مدرس شیراز

شرکت های مسافربری فعال در ترمینال مدرس

شرکت مسافربری پیک معتمد، شرکت مسافربری سیر و سفر، شرکت مسافربری ترابر بی تا و شرکت مسافربری گیتی پیما، از جمله شرکت های مسافربری هستند که در این ترمینال مسئولیت تامین و تدارک سرویس به شهرهای موجود را بر عهده دارند.

امکانات ترمینال مدرس شیراز

به خاطر فاصله نه چندان دوری که مقاصد ترمینال با شهر شیراز دارند امکانات زیادی برای این ترمینال ایجاد نشده است. قهوه خانه سنتی، کافه تریا، فروشگاه صنایع دستی، دستگاه خودپرداز، رستوران، سوپر مارکت، نمازخانه، سالن انتظار و سرویس بهداشتی از جمه امکاناتی هستند که در این ترمینال موجود است.

راههای دسترسی به ترمینال مدرس

موقعیت ترمینال به گونه ای است که برای رسیدن به آن به راحتی می توان از انواع وسایل نقلیه عمومی استفاده کرد. مترو از سریع ترین و ارزان ترین راههای دسترسی به این ترمینال است. وجود ایستگاه مترو کاوه در نزدیکی ترمینال امکان استفاده راحت را فراهم کرده است. دیگر وسیله نقلیه تاکسی است، که جهت رفت و آمد بین شهر و ترمینال می توانید از آن استفاده کنید. مسافرانی که اسباب و بار زیادی با خود حمل می کنند بهترین روش برای آنها به کار بردن تاکسی است. اتوبوس نیز برای افرادی که هزینه حمل و نقل برای آنها مهم است و همچنین مسیر آنها در بین ایستگاه های مترو وجود ندارد می تواند روشی عالی به شمار آید.

ترمینال امیرکبیر شیراز

این ترمینال در قسمت غربی شهر شیراز و در نزدیکی اتوبان امیر کبیر بنا شده است. این ترمینال برای استفاده افرادی که قصد سفرهای به شهرهای جنوبی ایران و همچنین استان فارس دارند ایجاد شده است. مساحت کل ترمینال دو هکتار است که 3200 متر مربع آن به فضای سبز تعلق دارد. 10 شرکت مسافربری فعال در این ترمینال مشغول به کار هستند و روزانه 2،805 نفر مسافر از طریق آن جا به جا می شوند.

ترمینال امیرکبیر شیراز

مسیرهای ترمینال امیر کبیر شیراز

از این ترمینال برای شهرهای جنوبی کشور از جمله بوشهر، گناوه، دهدشت، آبادان، کازرون، دیلم، دو گنبدان، اهواز، دیر، نورآباد و بیضا خدماتی عرضه می شود.

شرکت های مسافربری ترمینال امیر کبیر شیراز

شرکت مسافربری خوش سفران شیراز، شرکت مسافربری سیر و سفر، شرکت مسافربری رویال سفر، شرکت مسافربری پیک صبا، شرکت مسافربری ایران پیما، شرکت مسافربری آسیا سفر فارس، شرکت مسافربری همسفر چابکسواران پاسارگاد و شرکت مسافربری تک سفر ایرانیان از جمله شرکت هائی هستند که در این ترمینال به ارائه خدمات مشغول هستند.

امکانات ترمینال امیرکبیر شیراز

این ترمینال دارای امکاناتی است که آن را در رده ترمینال های مناسب برای سفر قرار می دهد. از جمله این امکانات می توان به دو دستگاه ATM، تلفن عمومی، خوابگاه رانندگان، سرویس بهداشتی، نمازخانه، غرفه‌های خدماتی، پارکینگ جهت استفاده عمومی، جایگاه سوار و پیاده شدن، انبار مرکزی و انبار توشه مسافر اشاره کرد.

راههای دسترسی به ترمینال امیر کبیر شیراز

برای رفت و آمد بین شهر و ترمینال می توانید از وسایل نقلیه عمومی مانند تاکسی و اتوبوس های شهری استفاده کنید.

ترمینال شهید طباطبایی از ترمینال و پایانه های مسافربری شیراز

این ترمینال برای خدمات رسانی به مسافران بخش غربی این استان احداث شده است. مساحت این ترمینال 1 هکتار و در قسمت شمال‌غرب شیراز قرار گرفته است. این پایانه از شمال به جاده سپیدان و از سمت جنوب به بلوار گلستان شمالی دسترسی دارد. ورودی پایانه از سمت جاده سپیدان و خروجی آن از سمت گلستان شمالی منظور شده است تا ورود و خروج اتوبوس ها در جهت با مسیر حرکت وسایط نقلیه باشد و به حرکت وسایل نقلیه در سطح جاده خدشه ای وارد نسازد. از این ترمینال به شهرهای یاسوج و سپیدان سرویس دهی داده می‌شود. برای جا به جائی می توانید از اتوبوس های بی ار تی که در ترمینال قرار دارند استفاده کنید.

امکانات ترمینال امیرکبیر شیراز

ترمینال علی ابن حمزه

این ترمینال رو به روی ترمینال کار اندیش تاسیس شده و هدف از احداث آن خدمت رسانی به مسافران بخش های شمالی استان است. مساحت آن 8400 متر مربع است و ظرفیت جا به جائی مسافر به صورت روزانه 5238 نفر را دارد. به شهر های مرودشت، زرقان، سعادت شهر، ارسنجان، خرامه، آباده، طشک، کامفیروز، سوریان، سرحد، مزایجان و سیمکان سرویس دهی دارد. برای رفت و آمد بین شهر و ترمینال می توانید از تاکسی، اتوبوس و اگر توانائی پیاده روی 14 دقیقه ای را دارید از مترو استفاده کنید. از امکانات موجود در ترمینال می توان به تعداد دستگاه ATM، تلفن عمومی، غرفه خدماتی سالن و محوطه، تلویزیون شهری جهت تبلیغات، پارکینگ عمومی، سرویس بهداشتی و جایگاه سوار و پیاده شدن مجزا اشاره کرد.

برای رزرو هتل شیراز می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کمترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که میخواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو آنلاین هتل شامل تخفیف میشود، کافیست تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

راههای ارتباطی ترمینال و پایانه های مسافربری شیراز

ترمینال کاراندیش

آدرس شیراز، خیابان ساحلی شرقی، بلوار کار اندیش، ترمینال کاراندیش
تلفن 07137327650

ترمینال شهید مدرس (کاوه)

آدرس بلوار شهید مدرس، ترمینال مسافربری شهید مدرس شیراز
تلفن 07137269888

ترمینال امیرکبیر

آدرس بلوار امیرکبیر، خیابان توانیر، ترمینال امیرکبیر شیراز
تلفن 07138335470

ترمینال شهید طباطبایی

آدرس باهنر، بلوار علامه امینی، بلوارعلامه دهخدا
تلفن 07138336282

می توانید برای خرید بلیط اتوبوس شیراز از روش آنلاین استفاده کنید و به صورت آنلاین خرید خود را انجام دهید. برای اینکه اطلاعاتی که در مورد این ترمینال ها را با ما به اشتراک بگذارید می توانید از بخش کامنت های این مطلب استفاده کنید.

نوشته ترمینال و پایانه های مسافربری شیراز کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی اولین بار در مجله مِستر بلیط. پدیدار شد.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.