1401052609174318625905054

جدید‌ترین اخبار کرونا در ایران| خطر فراگیری دوباره سویه دلتا/ آیا واریانت اُمیکرون 3 قله‌ای می‌‌شود؟ + نقشه

مردم باید بدانند از رفتار ویروس در امان نیستیم و هر لحظه ممکن است با سویه جدید و سختی مواجه شویم؛ حتی این احتمال هم وجود دارد که یکی از سویه‌های خطرناک قبلی مانند دلتا دوباره فراگیر شود.

– اخبار استانها –

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، چندی پیش عضو ستاد کشوری مقابله با کرونا از گذر از قله موج هفتم کرونا خبر داد و گفته بود اما احتمال موج هشتم کرونا همچنان وجود دارد، ولی زمان وقوع آن فعلاً قابل پیش‌بینی نیست؛ از طرفی اگر قرار باشد زیرسویه‌های امیکرون موج‌آفرینی کند، تا حدودی دغدغه ما نسبت به سایر سویه‌ها کمتر خواهد بود.

نکته مهم این است که موج هفتم به اتمام نرسیده است؛ اما به نظر می‌رسد از پیک یا قله بیماری گذر کرده و شاهد روند کاهشی کرونا در کشور باشیم و هر چند آمار واکسیناسیون نسبت به یک ماه قبل هم کاهش یافته و این یک خطر است. مردم باید بدانند ما از رفتار ویروس در امان نیستیم و هر لحظه ممکن است با سویه جدید و سختی مواجه شویم. البته حتی این احتمال هم وجود دارد که یکی از سویه‌های خطرناک قبلی مانند دلتا دوباره فراگیر شود، در چنین شرایطی که سطح ایمنی جامعه کاهش یافته، یکی از مهم‌ترین راهکارها تزریق واکسن کووید 19 است.

BA4 و BA5 از زیرسویه‌های امیکرون محسوب می‌شوند و به طور کلی مدت زمان قرنطینه بیماران در سویه امیکرون کمتر از سویه‌های قبلی است و از این رو در زیر سویه BA5 که هم اکنون سبب افزایش موارد ابتلا شده است در نوع خفیف بیماری 5 تا 7 روز قرنطینه کفایت می‌کند و اما در انواع متوسط تا شدید بیماری مبتلایان باید تا 10 روز قرنطینه شوند.

در حال حاضر از قله موج هفتم عبور کرده‌ایم، با این حال ممکن است قله دیگری هم ایجاد شود و واریانت اُمیکرون را که تاکنون در کشور ما دو قله داشته، سه قله‌ای کند. البته در این باره نمی‌توان اظهارنظر قطعی داشت. بنابراین نمی‌توان گفت که آیا ممکن است قله دیگری هم ایجاد شود و واریانت اُمیکرون را که تاکنون در کشور ما دو قله داشته، سه قله‌ای کند یا خیر؟. در این باره هنوز نمی‌توان اظهارنظر قطعی کرد که آیا با گذر از این قله، آیا روند نزولی ادامه می‌یابد یا اینکه قله دیگری هم در راه است.

قله اول ما در موج اول با اُمیکرون رخ داد، قله دوم با انتشار BA5 رخ داد و حالا ممکن است برحسب شرایط اعم از جابه‌جایی‌های جمعیتی، رفتارهای جمعیتی و میزان رعایت پروتکل‌ها قله سومی هم در پیش داشته باشیم که باید دید در آینده چه می‌شود. بنابراین باتوجه به اینکه بروز قله‌های بیماری تابع دو عامل اصلی هستند؛ یکی تغییرات ژنتیکی ویروس و یکی تغییر رفتار جامعه، ما هنوز نمی‌توانیم احتمال بروز قله سوم را منتفی بدانیم. مردم هم باید نسبت به این موضوع حساس باشند تا زمانی که تعداد موارد جدیدمان به کف برسد. هنوز برای اینکه بگوییم موج هفتم کرونا در کشور تمام شده، زود است.

جدیدترین وضعیت کرونایی در استان‌ها

استان یزد/ بستری 250 بیمار ‌در بیمارستان‌ها‌

محمد اسلامی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی یزد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد در ارتباط با وضعیت کرونایی استان اظهار داشت: در حال حاضر، 262 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد بستری هستند و خدمات درمانی را در بیمارستان دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه رمدم باید نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی توجه ویژه‌ای داشته باشند ادامه داد: از این تعداد، 51 نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه حضور داشته و خدمات دریافت می‌کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی(ره) یزد افزود: در شبانه روز گذشته، 41 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد پذیرش شدند و مراحل درمان خود را شروع کردند.

وی گفت: در حال حاضر شهرستان‌های ابرکوه، اردکان، بافق، مهریز و یزد در وضعیت نارنجی، شهرستان اشکذر در وضعیت زرد و شهرستان‌های خاتم، مروست، میبد و بهاباد در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

استان فارس/ تعداد بیماران بستری ‌3 رقمی شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، با وجود کاهش شهرهای قرمز استان فارس اما همچنان کرونا در حال چرخش در بین افراد جامعه است و متولیان بهداشت و درمان از مردم استان درخواست دارند تا شیوه‌نامه‌های بهداشتی و استفاده از ماسک به ویژه در مکان‌های سرپوشیده و شلوغ را جدی بگیرند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز از کاهش استقبال از دریافت واکسن در استان خبر داده و اعلام کرد که با موج هفتم بیماری دریافت به موقع واکسن می‌تواند راهکاری اثربخش در عبور از این موج بیماری باشد.

براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، دو میلیون و 207 هزار و 527 تست تشخیصی مولکولی و تست سریع در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده 650 هزار و 618 بیمار مثبت شناسایی شده است.

از مجموع تست‌های انجام شده از ابتدای شیوع تاکنون، یک میلیون و 795 هزار و 796 تست تشخیصی مولکولی بوده که 528 هزار و 138 مورد بیمار مثبت قطعی شناسایی شده، همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون 411 هزار و 731 مورد تست سریع انجام شده و 122 هزار و 480 بیمار مثبت شناسایی شده است.

با بستری 106 بیمار جدید طی 24 ساعت گذشته، هم اکنون 588 بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، 86 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

متاسفانه در 24 ساعت گذشته 2 مورد جدید فوتی کووید19 در فارس ثبت شده و مجموع جان باختگان ناشی از کووید19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون، به هشت هزار و 83 نفر رسید.

استان قزوین/ نرخ ابتلای کرونایی 35 درصد افزایش یافت

جلال رحمانی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از افزایش 35 درصدی موارد روزانه ابتلای قطعی به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 47 مبتلای کرونایی جدید در آزمایشگاه‌های منتخب کووید استان قزوین شناسایی شدند که این آمار در مقایسه با روز گذشته 12 نفر افزایش داشته است.

وی با اشاره به کاهش 10 درصدی موارد بستری‌های روزانه کرونایی در استان گفت: در شبانه‌روز گذشته 45 بیمار کرونایی جدید با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار در قیاس با روز قبل 5 نفر کمتر شده است.

رحمانی از کاهش 17 درصدی تعداد بیماران کرونایی بدحال هم خبر داد و افزود: در حال حاضر 14 بیمار کرونایی با وضع وخیم جسمانی و تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان قزوین با اتصال به دستگاه کمک‌تنفسی بستری شده‌اند که این آمار نسبت به روز پیش 3 نفر کمتر است.

وی با بیان اینکه نرخ مرگ‌ومیر روزانه کرونایی در استان قزوین 33 درصد کاهش یافته است، ادامه داد: در 24 ساعت گذشته 2 بیمار بدحال کرونایی به دلیل شدت علائم بیماری و ضعف جسمانی شدید جان خود را از دست دادند که این آمار یک نفر از روز گذشته کمتر شده است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان در ادامه از کاهش 15 درصدی موارد بهبودیافتگان کرونایی روزانه خبر داد و گفت: در شبانه‌روز اخیر 39 بیمار کرونایی با علائم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های استان قزوین ترخیص شدند که این آمار در مقایسه با روز قبل 6 نفر کاهش یافته است.

رحمانی با اشاره به افزایش 1.2 درصدی جمعیت فعلی بستری‌های کرونایی استان قزوین اضافه کرد: در حال حاضر 175 بیمار کرونایی به خاطر داشتن علائم تنفسی حاد در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شده‌اند که این آمار نسبت به روز گذشته 2 نفر افزایش یافته است.

کاشان/ تعداد بستری بیماران ‌کاهش یافت‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، در آخرین بروزرسانی شرایط کاشان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارد و این موضوع نشان از آن است که شرایط کرونایی در منطقه بهبود پیدا کرده است در حالی که آران و بیدگل در وضعیت آبی قرار گرفته است.

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 11 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: هشت بیمار در کاشان بستری شدند که حداقل پنج و حداکثر 86 سال سن دارند و در شهرستان آران و بیدگل نیز سه بیمار با حداقل 60 و حداکثر 82 سال بستری هستند.

وی با بیان اینکه 66 بیمار حاد تنفسی در شهرستان کاشان بستری شده است، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز 11 بیمار در بیمارستان این شهرستان به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شده است و در مجموع 77 بیمار حاد تنفسی در دو شهرستان کاشان و آران و بیدکل بستری هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه تاکنون هشت بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری در بخش مراقبت ویژه بستری هستند، ابراز داشت: خوشبختانه موارد فوتی در منطقه طی 24 ساعت گذشته در منطقه کاشان به ثبت نرسیده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 45 مورد رسید، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 293 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار 966 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

استان اردبیل/ آغاز روند نزولی ‌

علی محمدیان اردی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اظهار داشت: در ادامه روند نزولی شیوع کرونا در استان اردبیل، مجموع مبتلایان بستری به بیماری کووید19 در این استان که تا 81 نفر افزایش یافته بود، طی شبانه روز گذشته به 52 نفر تنزل یافت.

وی با اشاره به کاهش مراجعات شهروندان به مراکز درمانی و بهداشتی با علائم مشکوک کرونا بیان کرد: در جریان موج هفتم کرونا، روزانه 620 نفر از شهروندان با علائم مشکوک به کرونا به صورت سرپایی به بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی استان اردبیل مراجعه می کردند، ولی این آمار طی شبانه روز گذشته به 379 نفر کاهش یافت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین از ترخیص 18 نفر از مبتلایان بستری کرونا پس از بهبودی نسبی طی شبانه‌روز گذشته خبر داد و افزود: هم‌اکنون 16 بیمار مبتلا به کرونا نیز بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان بستری بوده و در حال طی دوره درمان هستند.

وی افزود: هم اکنون در زمینه شیوع کرونا شهرستان نیر نارنجی و شهرستان‌های اردبیل، سرعین، کوثر، خلخال، نمین، مشکین شهر، پارس آباد، بیله سوار، اصلاندوز، گرمی و انگوت در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

محمدیان اردی با اشاره به تداوم شیوع موج هفتم کرونا در استان اردبیل بیان کرد: شمار فوتی های موجد جدید کرونا کم است به طوریکه طی شبانه روز گذشته مورد فوتی گزارش نشد و مجموع جان‌باختگان شیوع بیماری کووید 19 در این استان در 29 ماه گذشته در رقم 2 هزار و 816 نفر باقی ماند.

استان کرمان/ بستری‌ها به 270 نفر رسید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، براساس آخرین به روزرسانی‌های نقشه کرونایی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت از 22 مرداد، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز استان کرمان از 11 مورد به سه مورد کاهش و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از 6 شهر به 16 شهر افزایش یافته است؛ همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد 4 شهر باقی مانده است و متاسفانه هیچ شهری در استان کرمان در وضعیت آبی کرونایی قرار ندارد.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19، تا روز گذشته، اظهار داشت: 104 مورد مثبت بستری جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان کرمان داشتیم که از این تعداد 52 مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 11 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 19 مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 9 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 13 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان است.

وی با بیان اینکه تعداد موارد بستری قطعی مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 270 نفر است، گفت: تعداد فوتی‌های قطعی ابتلا به کووید 19 در 24 ساعت گذشته در استان 5 مورد و مجموع جانباختگان کرونا در استان به 5 هزار و 760 نفر رسیده است.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.