1398121117505964919821894

جدید‌ترین اخبار کرونا در ایران| ‌عبور از قله موج BA5/ چگونه بر پاندمی غلبه کنیم؟ + نقشه

روند موارد جدید بیماری در کشور نزولی شده بود، اما طی هفته اخیر این روند نزولی متوقف شده و همچنان نگرانی‌هایی به دلیل مسافرت‌ها و جابه‌جایی‌های جمعیتی در ایام اخیر وجود دارد.

– اخبار استانها –

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، در حال حاضر از قله موج BA5 عبور کرده‌ایم، اما نمی‌توانیم بگوییم موج هفتم به طور کامل تمام شده و هر لحظه ممکن است با تغییر رفتار، روند صعودی داشته و قله دیگری را هم تجربه کنیم.

دکتر مسعود یونسیان اپیدمیولوژیست می‌گوید روند موارد جدید بیماری در کشور نزولی شده بود، اما طی هفته اخیر این روند نزولی متوقف شده و همچنان نگرانی‌هایی به دلیل مسافرت‌ها و جابجایی‌های جمعیتی در ایام اخیر وجود دارد که البته هنوز برای مشاهده اثر آن زود است؛ حداقل باید از هر مداخله‌ای دو هفته بگذرد تا بتوانیم اثر آن را بر روند بیماری مشاهده کنیم.

وی با بیان اینکه کاهش شهرهای قرمز در گزارش جدید وزارت بهداشت وجود داشت و موارد سرپایی و بستری نزولی بوده است، تاکید دارد: با این حال نگرانی این است که سایر کشورها اعم از بحرین، عراق، بلغارستان و… همه بعد از نزولی شدن، بعد از مدتی مجددا صعودی شدند. حتی در برخی کشورها بعد از افول موج BA5 هم روندی صعودی را تجربه کردند. بنابراین همچنان چنین نگرانی‌هایی وجود دارد.

یونسیان با بیان اینکه هنوز نمی‌توان درباره شرایط و روند بیماری در کشور به صورت قطعی اظهارنظر کرد، ادامه داد: در حال حاضر از قله موج هفتم عبور کرده‌ایم، با این حال ممکن است قله دیگری هم ایجاد شود و واریانت اُمیکرون را که تاکنون در کشور ما دو قله داشته، سه قله‌ای کند. البته در این باره نمی‌توان اظهارنظر قطعی داشت. بنابراین نمی‌توان گفت که آیا ممکن است قله دیگری هم ایجاد شود و واریانت اُمیکرون را که تاکنون در کشور ما دو قله داشته، سه‌قله‌ای کند یا خیر. در این باره هنوز نمی‌توان اظهارنظر قطعی کرد که آیا با گذر از این قله، آیا روند نزولی ادامه می‌یابد یا اینکه قله دیگری هم در راه است.‌

قله اول ما در موج اول با اُمیکرون رخ داد، قله دوم با انتشار BA5 رخ داد و حالا ممکن است برحسب شرایط اعم از جابجایی‌های جمعیتی، رفتارهای جمعیتی و میزان رعایت پروتکل‌ها قله سومی هم در پیش داشته باشیم که باید دید در آینده چه می‌شود. بنابراین باتوجه به اینکه بروز قله‌های بیماری تابع دو عامل اصلی هستند؛ یکی تغییرات ژنتیکی ویروس و یکی تغییر رفتار جامعه، ما هنوز نمی‌توانیم احتمال بروز قله سوم را منتفی بدانیم. مردم هم باید نسبت به این موضوع حساس باشند تا زمانی که تعداد موارد جدیدمان به کف برسد. هنوز برای اینکه بگوییم موج هفتم کرونا در کشور تمام شده زود است.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعم از استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری و رعایت تهویه بسیار مهم است و زمانی که رعایت این موارد کاهش یابد، روند افزایشی بیماری بازمی‌گردد. باید زمانی نفس راحتی بکشیم که به اطمینان قابل ملاحظه‌ای رسیده باشیم. زمانی که احتمال بازگشت روند افزایشی خیلی ناچیز باشد، می‌توانیم سخت‌گیری‌هایمان را کاهش دهیم، اما الان برای این کار زود است. بنابراین با اینکه در حال حاضر از قله موج BA5 عبور کردیم، اما نمی‌توانیم بگوییم که موج هفتم به طور کامل تمام شده و همه چیز به حالت عادی بازگردد، هر لحظه ممکن است با تغییر رفتار، روند صعودی داشته و قله دیگری را هم تجربه کنیم.

جدیدترین وضعیت کرونایی در استان‌ها

مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد که در هفته اول شهریورماه نسبت به هفته آخر مردادماه، موارد مرگ و میر در 27 استان و بستری بیماران کووید19 در 30 استان روند کاهشی داشته است.

گزارش مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در مورد هفته 132 همه گیری کرونا مصادف هفته اول شهریورماه 1401 نشان می دهد که موارد ابتلا به کووید19 شامل بستری و سرپایی از 28 هزار و 181 مورد در هفته اول مردادماه به 14 هزار و 926 مورد در هفته اول شهریورماه رسیده است.

بنا بر این گزارش، در هفته اول شهریورماه تعداد موارد بستری جدید سه هزار و 537 مورد، تعداد موارد مرگ و میر 327 و تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده 11 هزار و 389 مودر بوده که این آمار در هفته گذشته به ترتیب، 6 هزار و 104 مورد بستری جدید، 430 مورد مرگ و میر و 22 هزار و 77 مورد سرپایی مثبت شناسایی شده بوده است.

استان کهگیلویه و بویراحمد/قربانیان کرونا به 1148 نفر رسید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در 24 ساعت گذشته یک مورد فوتی ناشی از کرونا در استان گزارش شده و شمار قربانیان این بیماری به 1148 نفر رسیده است.

محمد غلام نژاد تصریح کرد: هم اکنون 52 بیمار در بیمارستان‌های استان بستری هستند که 12 نفر مبتلای قطعی و 5 نفر از این بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

وی با اشاره به آزمایش‌های انجام شده دراستان طی 24 ساعت گذشته تصریح کرد: از 183 نمونه دریافت شده از آزمایشگاه‌های استان که شامل تست‌های پی سی آر ورپید تست است 23درصد موارد مثبت بودند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با بیان اینکه آمار مبتلایان به بیماری کرونا در استان روزانه در حال افزایش است گفت: پیش بینی می شود طی روز‌های آینده آمار بیماران بدحال و مرگ‌های ناشی از کرونا در کهگیلویه و بویراحمد افزایش یابد.

استان قزوین/ نرخ ابتلا 58 درصد کاهش یافت

جلال رحمانی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از کاهش 58 درصدی موارد قطعی ابتلای روزانه به کرونا خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 14 مبتلای کرونایی جدید در آزمایشگاه‌های منتخب کووید استان قزوین شناسایی شد که این آمار در مقایسه با روز پیش 20 نفر کاهش یافته است.

وی با اشاره به کاهش 25 درصدی موارد روزانه بستری‌های کرونایی گفت: در شبانه‌روز گذشته 24 بیمار کرونایی جدید با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار نسبت به روز قبل 8 نفر کاهش داشته است.

رحمانی از نصف شدن و کاهش 50 درصدی تعداد بیماران بدحال کرونایی خبر داد و افزود: در حال حاضر 6 بیمار کرونایی با حال وخیم جسمی و ننفسی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان قزوین زیر دستگاه ونتیلاتور بستری شده‌اند که این آمار در قیاس با روز گذشته 6 نفر کمتر شده است.

وی ادامه داد: نرخ مر‌گ‌ومیر روزانه کرونایی هم در 24 ساعت گذشته صفر شد و هیچ موردی از مرگ ناشی از بیماری کرونا در شبکه بهداشت و درمان استان قزوین به ثبت نرسید.

معاون دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در ادامه به کاهش 4 درصدی موارد بهبودیافتگان روزانه کرونایی اشاره کرد و گفت: در شبانه‌روز اخیر 24 بیمار کرونایی با علائم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های قزوین مرخص شدند که این آمار نسبت به روز پیش یک نفر کمتر شده است.

رحمانی از کاهش 25 درصدی جمعیت کل بستری‌های کرونایی استان قزوین خبر داد و افزود: در حال حاضر 90 بیمار کرونایی به دلیل داشتن علائم تنفسی حاد در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شده‌اند که این آمار در مقایسه با روز گذشته 30 نفر کاهش یافته است.

خراسان جنوبی/ 4 شهرستان بدون مبتلا به کرونا

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند؛ دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت:4 شهرستان خراسان جنوبی در شبانه روز گذشته بدون مبتلا به کرونا بوده است.

شریف زاده افزود: روز گذشته 122 آزمایش تشخیص مولکولی و سریع کرونا در استان انجام شد که در مجموع 23 بیمار جدید شناسایی شد. از این تعداد 15 مورد از بیرجند، 1 مورد زیرکوه، 1 مورد از سرایان، 1 مورد از درمیان، 2 مورد از فردوس، 2 مورد از قاینات و 1 مورد از نهبندان شناسایی شد.
دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا دانشگاه علوم پزشکی بیرجندبیان کرد: در حال حاضر 29 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 16 نفر کرونا مثبتند. در شبانه روز گذشته خوشبختانه مورد فوتی از کرونا در استان ثبت نشده است و تعداد جان باختگان کرونا در خراسان جنوبی همان هزار و 478 نفر است. 3 مورد بیمار کرونا مثبت در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و حال عمومی 2 نفر نامساعد است.

استان فارس/ روند ابتلا رو به کاهش است

به گزارش‌ خبرگزاری‌ تسنیم از شیراز، براساس اعلام وزارت بهداشت شهرستان سروستان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد و شهرستان‌های اقلید، ممسنی، سرچهان، زرقان، خنج و اوز در وضعیت نارنجی و پر خطر قرار گرفته‌اند.

همچنین سایر شهرستان‌های استان از جمله کلانشهر شیراز در وضعیت زرد کرونایی قرار دارد. براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، دو میلیون و 226 هزار و 164 تست تشخیصی مولکولی و تست سریع در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، 657 هزار و 276 بیمار مثبت شناسایی شده است.

از مجموع تست‌های انجام شده از ابتدای شیوع تاکنون، یک میلیون و 806 هزار و 979 تست تشخیصی مولکولی بوده که 531 هزار و 350 مورد بیمار مثبت قطعی شناسایی شده، همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون 419 هزار و 185 مورد تست سریع انجام شده و 125 هزار و 926 بیمار مثبت شناسایی شده است.

با بستری 78 بیمار جدید طی 24 ساعت گذشته، هم اکنون 347 بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، 64 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می کنند.

متاسفانه در 24 ساعت گذشته یک مورد جدید فوتی کووید19 در فارس ثبت شده و مجموع جان باختگان ناشی از کووید19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون، به هشت هزار و 126 نفر رسید.

استان اردبیل/ 6 بیمار در مراکز درمانی بستری شدند

در حال حاضر 23 بیمار بدلیل ابتلا به کووید19 بستری هستند که از این تعداد 5 بیمار در بخش ICU کرونا بستری بوده و 8 بیمار پس از بهبودی مرخص شده اند و خوشبختانه در 24 ساعت گذشته، فوتی بدلیل کرونا در استان ثبت نشده است.

از عموم هم استانی های عزیز درخواست می کنیم از عادی انگاری بیماری خودداری کنند، دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کرده و استفاده از ماسک را فراموش نکنند. همچنین افرادیکه بیش از 6 ماه از آخرین دوز واکسن کرونا آنها گذشته است حتما جهت تزریق واکسن به مراکز تزریق واکسن مراجعه نمایند.

آذربایجان‌غربی/ ثبت 16 مورد کرونایی جدید در شبانه روز گذشته

محمدامین ولیزاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان‌غربی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، اظهار داشت: در شبانه روز گذشته، 68 بیمار دارای علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های سطح استان آذربایجان‌غربی بستری شده‌اند که از این تعداد 16 نفر بیمار قطعی کرونایی هستند.

وی افزود: تعداد مبتلایان از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، به 365 هزار و 182 نفر رسیده است. هم اکنون 90 نفر در بخش آی سی یو بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سطح استان بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان‌غربی، عنوان کرد: در شبانه روز گذشته یک نفر به تعداد فوتی‌های کرونا در استان افزوده شده که با این تعداد، کل فوتی‌های کرونا از ابتدا تاکنون به 7 هزار و710 نفر رسید.

خراسان رضوی/ 100 بیمار جدید ‌بستری شدند‌

محمد پهلوان رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهارداشت:شمار بستری شدگان بدحال مبتلا به کرونا در 10 روز گذشته از 91 نفر به 68 نفر رسیده است که 57 نفر آنان در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد بستری و تحت درمان هستند.

وی ادامه داد: در 24 ساعت گذشته 100 بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های خراسان رضوی بستری شدند که 80 نفر از آنان در بیمارستان‌های مشهد و 16 شهرستان دیگر زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد تحت درمان قرار گرفتند.

پهلوان اظهارکرد:هم اکنون شمار بستری شدگان کرونایی در بیمارستان‌های استان خراسان رضوی 236 نفر است که سهم بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد از این تعداد 181 بیمار است.

وی افزود: در 24 ساعت گذشته 404 بیمار سرپایی مشکوک یا مبتلا به کرونا به بیمارستان‌ها و مراکز 16 ساعته خدمات سلامت زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد مراجعه کرده اند.

رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: شمار بستری‌شدگان بدحال مبتلا به کرونا در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های خراسان رضوی، در 10 روز گذشته 25.27 درصد کاهش یافته است.

استان بوشهر/ ثبت فوت یک بیمار ‌دیگر ‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، حسن ملکی‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر روند ابتلا به بیماری کرونا در استان را نزولی دانست و با بیان اینکه اکنون 48 بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند اظهار داشت: بستری بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر نسبت به هفته گذشته کاهش 70 درصدی دارد

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر بیان کرد: طی شبانه‌روز گذشته 21 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده و 17 بیمار بستری در این بخش نیز با حال خوب از بیمارستان ترخیص شدند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 4 بیمار مبتلا به کرونا تحت مراقبت ویژه در بیمارستان‌های استان هستند و یک نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارد.

ملکی‌زاده با اشاره به فوت یک بیمار کرونایی در استان بوشهر افزود: تعداد جان‌باختگان کرونا در استان بوشهر به 2 هزار و 223 نفر رسید.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر خاطرنشان کرد: تعداد کل مبتلایان به کرونا از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون 108 هزار و 439 نفر بوده است.

استان کرمان/ بستری 72 بیمار در بیمارستان‌ها

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، براساس آخرین به روزرسانی‌های نقشه کرونایی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت از 12 شهریور، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز استان کرمان از 7 مورد به صفر کاهش یافته و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی همچنان 9 شهر است؛ همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد از 7 شهر به 14 شهر رسیده است و متاسفانه هیچ شهری در استان کرمان در وضعیت آبی کرونایی قرار ندارد.

بر اساس آخرین به روز رسانی‌های رنگ بندی کرونایی وزارت بهداشت، شهرستان‌های بردسیر، راور، زرند، سیرجان، کرمان، کوهبنان و نرماشیر که در هفته قبل در لیست شهرهای بسیار پرخطر استان کرمان قرار داشتند، خوشبختانه از وضعیت قرمز کرونایی بیرون آمدند و شهرستان‌های بافت، منوجان و رابر همچنان وضعیت نارنجی خود را حفظ کرده‌اند و شهرستان‌های جیرفت، راور، زرند، سیرجان، کرمان و کوهبنان نیز به آنها پیوسته‌اند؛ شهرستان‌های ارزوئیه، انار، بردسیر، بم، رفسنجان، رودبار جنوب، ریگان، شهربابک، فاریاب، فهرج، قلعه گنج و کهنوج، نرماشیر و عنبرآباد نیز در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفتند.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19، تا روز گذشته، اظهار داشت: 10 مورد مثبت بستری جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان کرمان داشتیم که از این تعداد 6 مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، یک مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 2 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و یک مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان است.

وی با بیان اینکه تعداد موارد بستری قطعی مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 72 نفر است، گفت: در 24 ساعت گذشته یک مورد فوتی به دلیل ابتلا به کرونا گزارش شده و مجموع جانباختگان کرونا در استان کرمان به 5 هزار و 809 نفر رسیده است.

استان اصفهان/ شناسایی 81 بیمار ‌جدید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، پژمان عقدک در جمع خبرنگاران در مورد وضعیت آمار بیماری کرونا در استان اصفهان (به ‌جز کاشان و آران ‌و بیدگل)، اظهار داشت: از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا یک میلیون و 537 هزار و 120 مورد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا و کل موارد ابتلای قطعی به کرونا در استان 513 هزار و 365 نفر در استان اصفهان شناسایی شدند.

وی افزود: موارد نمونه گرفته شده در 24 ساعت گذشته (احتمالاً بیمار) 478 نفر و موارد مثبت ابتلای قطعی 81 مورد و 2 مورد فوتی بر اثر ابتلاء به کرونا گزارش شده است .

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه 215 هزار و 650 نفر تعداد کل بستری‌شدگان کرونا از ابتدا تاکنون بوده، گفت: در حال حاضر تعداد بستری‌شدگان فعلی در بیمارستان‌ها 193 نفر است و تعداد بیماران بستری 24 ساعت گذشته در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان 47 نفر است که از این تعداد 35 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

عقدک ادامه داد: 11 هزار و 946 نفر آمار کل فوت‌شدگان قطعی و شش هزار و 890 نفر فوت‌شدگان مشکوک کرونا از ابتدای همه‌گیری این ویروس در استان اصفهان (به‌ جز شهرستان‌های کاشان و آران‌وبیدگل) بوده است.

گزارش در حال تکمیل

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.