1398121117505964919821894

جدید‌ترین اخبار کرونا در ایران| کاهش مرگ‌ومیر در اکثر استان‌ها/ شکایت بهداشتی مردم از نانوایی‌ها + نقشه

در حالی که تعداد شهرهای با وضعیت قرمز کاهش داشته و موارد بستری نیز سیر نزولی داشته است، اما شهرهای پرخطر از ۱۲۹ به ۱۸۴ شهر رسیده است.

– اخبار استانها –

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، متأسفانه وارد فاز جدیدی از بیماری کرونا شده‌ایم که با زیرسویه BA5 همراه شده است، زیرسویه‌ای که گفته می‌شود سرعت انتقال بالایی نسبت به سویه‌های قبلی دارد، تا جایی که یک فرد مبتلا می‌تواند 18 نفر را درگیر کند، اما شاید همین یک شاخص برای افزایش موارد ابتلاء در موج هفتم کافی باشد زیرا، سیر صعودی مراجعات سرپایی بیماران به اورژانس بیمارستان‌ها در ‌هفته‌های گذشته باعث شد آمار روزانه ابتلاء افزایشی شود‌.

اما طبق گفته عضو کمیته علمی مقابله با کرونا ‌هنوز موج هفتم به اتمام نرسیده است ولی به‌نظر می‌رسد از پیک یا قله این موج بیماری گذر کرده و دیگر شاهد روند کاهشی کرونا در کشور باشیم.‌ احتمال اینکه یکی از سویه‌های قبلی مانند دلتا مجدداً فراگیر شود، وجود دارد. آمار واکسیناسیون حتی نسبت به یک ماه قبل کاهش یافته است‌ و این یک خطر است‌، احتمال موج هشتم کرونا وجود دارد.

با این حال موج هفتم کرونا ‌در حال گذر است، درحالی که تعداد شهرهای با وضعیت قرمز کاهش داشته و موارد بستری نیز سیر نزولی داشته، اما شهرهای پرخطر از 129 به 184 شهر رسیده و تعداد شهرهای با وضعیت آبی هم تعدادشان کم شده است. با وجود شرایط آرام چند بیمارستان در هفته اخیر، آمار مبتلایان همچنان صعودی است، به همین دلیل پیش‌بینی درباره آینده نزدیک بسیار دشوار شده است‌، با این حال پررنگ‌تر شدن سایه موج هفتم بر سر کشور، نیاز به محاسبه پیچیده‌ای ندارد. شواهد عینی و روشن از کاهش شدید رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و افزایش دوباره تعداد شهرهای با وضعیت قرمز، نشانه‌هایی مشخص از کم‌شدن فاصله مردم با موج هفتم بیماری است، علاوه بر این، خبری درباره جهش جدید از ویروس کووید19 منتشر شد که از سویه‌ای با قابلیت انتقال بیشتر خبر می‌داد.

براساس اعلام مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، آخرین وضعیت کشوری نتایج اقدامات ناشی از تشدید بازرسی‌ها از تاریخ 26 مرداد تا 2 شهریور 1401 به این شرح است؛ از تعداد 3577807 مرکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تحت پوشش، 178642 مرکز مورد بازرسی قرار گرفته‌اند و از تعداد 33260 مرکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی که اخطار دریافت کرده و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند، 1017 مرکز پلمب شده‌اند.

جدیدترین وضعیت کرونایی در استان‌ها

کاشان/ فوت 2 نفر طی 24 ساعت گذشته

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، در آخرین بروزرسانی شرایط کاشان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارد و این موضوع نشان از آن است که شرایط کرونایی در منطقه بهبود پیدا کرده است در حالی که آران و بیدگل در وضعیت زرد قرار گرفته است.

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته چهار بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: دو بیمار در کاشان بستری شدند که حداقل 70 و حداکثر 84 سال سن دارند و در شهرستان آران و بیدگل نیز دو بیمار با حداقل 23 و حداکثر 84 سال بستری هستند.

وی با بیان اینکه 27 بیمار حاد تنفسی در شهرستان کاشان بستری شده است، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز شش بیمار در بیمارستان این شهرستان به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شده است و در مجموع 33 بیمار حاد تنفسی در دو شهرستان کاشان و آران و بیدکل بستری هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه تاکنون شش بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری در بخش مراقبت ویژه بستری هستند، ابراز داشت: متاسفانه موارد فوتی در منطقه طی 24 ساعت گذشته در منطقه کاشان دو نفر آقا 73 و 83 سال به ثبت رسیده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 22 مورد رسید، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 268 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار 969 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

استان کردستان/ شناسایی 28 بیمار جدید؛ روز بدون فوتی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، فریدون عبدالملکی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران به تشریح آخرین وضعیت کرونا در استان پرداخت و اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته 28 بیمار جدید مبتلا به کروناویروس در کردستان شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته هیچ‌گونه مورد فوتی کرونا در کردستان گزارش نشده است، گفت: در حال حاضر 93 نفر بیمار کرونایی ابتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری بوده که 13 نفر از آنان در بخش مراقبت‌های ویژه ICU هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان تصریح کرد: خوشبختانه آمار ابتلا به کرونا و فوتی‌های ناشی از این بیماری در استان رو به کاهش بوده و از عموم شهروندان فهیم کردستانی انتظار می‌رود برای تداوم این روند، همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و نسبت به این امر مهم بی‌تفاوت نباشند.

عبدالملکی ضرورت انجام واکسیناسیون و تزریق دوز یادآور کرونا را یادآور شد و افزود: افراد واجدالشرایط هر چه سریع‌تر نسبت به مراجعه به مراکز درمانی سطح شهرستان‌ها و تزریق واکسن اقدام کنند.

استان قزوین/ نرخ ابتلا 33درصد کاهش یافت

جلال رحمانی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از کاهش 33 درصدی موارد روزانه ابتلای قطعی به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 20 مبتلای قطعی در آزمایشگاه‌های منتخب کووید استان قزوین شناسایی شد که در قیاس با روز قبل 10 نفر کاهش داشته است.

وی با اشاره به کاهش 30 درصدی موارد بستریهای کرونایی روزانه اضافه کرد: در شبانه‌روز گذشته 19 بیمار کرونایی جدید با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار نسبت به روز گذشته 8 نفر کمتر شده است.

رحمانی با بیان اینکه تعداد بیماران بدحال کرونایی تثبیت شده است، گفت: در حال حاضر 13 بیمار کرونایی با حال وخیم جسمی و ننفسی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان قزوین زیر دستگاه ونتیلاتور بستری شده‌اند که ابن آمار در مقایسه با روز گذشته تغییری نکرده است.

وی از صفر شدن نرخ مرگ‌ومیر روزانه کرونایی خبر داد و افزود: در 24 ساعت گذشته هیچ موردی از فوت ناشی از کرونا در شبکه بهداشت و درمان استان قزوین ثبت نشد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در ادامه به کاهش 12.5 درصدی موارد بهبودیافتگان روزانه کرونایی اشاره کرد و گفت: در شبانه‌روز اخیر 28 بیمار کرونایی با علائم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های قزوین مرخص شدند که این آمار نسبت به روز پیش 4 نفر کمتر شده است.

رحمانی از کاهش 12 درصدی جمعیت کل بستریهای کرونایی استان قزوین خبر داد و افزود: در حال حاضر 114 بیمار کرونایی به دلیل داشتن علائم تنفسی حاد در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شده‌اند که این آمار 16 نفر از روز قبل کمتر شده است.

استان فارس/ شیوع کرونا روند کاهشی دارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، بر اساس آخرین نقشه رنگ‌بندی کرونا 5 شهرستان استان فارس در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفته است، به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بررسی‌ها حاکی از روند کاهشی شیوع کرونا در هفته گذشته است، اما این موضوع به معنای کاهش خطر نیست و امیدواریم با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و انجام واکسیناسیون شاهد کاهش موارد ابتلا به بیماری کووید19 در فارس استان باشیم.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، دو میلیون و 219 هزار و 232 تست تشخیصی مولکولی و تست سریع در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، 655 هزار و 249 بیمار مثبت شناسایی شده است.

از مجموع تست‌های انجام شده از ابتدای شیوع تاکنون، یک میلیون و 802 هزار و 648 تست تشخیصی مولکولی بوده که 530 هزار و 396 مورد بیمار مثبت قطعی شناسایی شده، همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون 416 هزار و 584 مورد تست سریع انجام شده و 124 هزار و 853 بیمار مثبت شناسایی شده است.

با بستری 49 بیمار جدید طی 24 ساعت گذشته، هم اکنون 451 بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد 80 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.در 24 ساعت گذشته سه مورد جدید فوتی کووید19 در فارس ثبت شده و مجموع جان باختگان ناشی از کووید19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون، به هشت هزار و 115 نفر رسید.

آذربایجان‌غربی‌/ شناسایی 21 مورد مبتلای قطعی

محمدامین ولیزاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان‌غربی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، اظهار داشت: در شبانه روز گذشته، 114 بیمار دارای علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های سطح استان آذربایجان‌غربی بستری شده‌اند که از این تعداد 21 نفر بیمار قطعی کرونایی هستند.

وی افزود: تعداد مبتلایان از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، به 364 هزار و 912 نفر رسیده است. هم اکنون 26 نفر در بخش آی سی یو بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سطح استان بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان‌غربی، عنوان کرد: در شبانه روز گذشته 3 نفر به تعداد فوتی‌های کرونا در استان افزوده شده که با این تعداد، کل فوتی‌های کرونا از ابتدا تاکنون به 7 هزار و 698 نفر رسید.

استان همدان/ شناسایی 41 بیمار جدید

علیرضا توقیری سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، از فوت 2 بیمار کرونایی در 24 ساعت گذشته خبر داد و اظهار داشت: از ابتدای شروع اپیدمی کرونا تاکنون سه هزار و 394 بیمار کرونایی بر اثر شدت بیماری جان خود را از دست دادند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 296 بیمار مشکوک و مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند، تصریح کرد: دیروز 710 بیمار تنفسی با علائم مشکوک به کرونا به اورژانس بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان مراجعه کردند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه در حال حاضر هفت بیمار مبتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه «آی. سی. یو» بیمارستان‌های استان بستری هستند، گفت: مردم باید همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و نسبت به تزریق دز یادآور واکسن خود اقدام کنند.

توقیری عنوان کرد: از ابتدای کرونا تاکنون 149 هزار و 301 بیمار مبتلا به کرونا در استان شناسایی شده است.

وی درباره وضعیت رنگ‌بندی کرونا در شهرستان‌های استان اظهار داشت: شهرستان‌های رزن و درگزین در وضعیت قرمز، همدان، نهاوند، فامنین، اسدآباد و کبودرآهنگ در وضعیت نارنجی و ملایر، تویسرکان و بهار نیز در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

استان بوشهر/کاهش 10درصدی شهرستان‌های قرمز

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، حسن ملکی‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر وضعیت رنگ‌بندی کرونایی در شهرستان‌های 10 گانه را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: اکنون 8 شهرستان در وضعیت زرد یک شهرستان در شرایط نارنجی قرار دارد و شهرستان‌های در وضعیت قرمز کرونایی استان به 10 درصد کاهش یافته است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر تعداد بیماران بستری در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان را 84 نفر دانست و بیان کرد: در شبانه‌روز گذشته 32 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده و 39 بیمار این بخش نیز با حال خوب از بیمارستان‌ها ترخیص شدند. اکنون 10 بیمار کرونایی استان بوشهر تحت مراقبت ویژه قرار دارد و 3 نفر در وضعیت حاد این بیماری هستند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر از فوت یک بیمار در شبانه‌روز گذشته خبر داد و تصریح کرد: تعداد جان‌باختگان کرونا در استان بوشهر به 2 هزار و 217 نفر رسید.

ملکی‌زاده تعداد کل مبتلایان به کرونا از ابتدا تاکنون را 108 هزار و 400 نفر عنوان کرد و گفت: اکنون حدود 12 درصد تخت‌های بیمارستانی استان بوشهر در اشغال بیماران کرونایی است.

استان خراسان‌رضوی/ کاهش 41درصدی روند بستری‌شدگان

محمد پهلوان رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهارداشت: شمار بستری‌شدگان مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان خراسان رضوی در این مدت از 461 به 261 بیمار کاهش یافته است که 188 نفر آنان در بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد بستری و تحت درمان هستند.

وی ادامه داد: در این مدت شمار بستری‌شدگان بدحال مبتلا به کرونا در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان خراسان رضوی کاهش بیش از 33 درصدی داشته است و اکنون 75 بیمار بد حال در این بخش‌ها بستری هستند که 60 نفر آنان در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد تحت درمان قرار دارند.

رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: روند بستری‌شدگان روزانه مبتلا به کرونا در خراسان رضوی طی این مدت حدود 41 درصد کاهش یافته است و از 162 بیمار در روز به 96 نفر رسیده است.شمار بستری‌شدگان مبتلا به کرونا در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های این استان طی 10 روز گذشته بیش از 43 درصد کاهش یافته است.

استان کرمان/ بستری 123 بیمار قطعی ‌در بیمارستان‌ها‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، براساس آخرین به روزرسانی‌های نقشه کرونایی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت از 5 شهریور، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز استان کرمان از 12 مورد به 7 مورد کاهش و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از 5 شهر به 9 شهر افزایش یافته است؛ همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد از 6 شهر به 7 شهر رسیده است و متاسفانه هیچ شهری در استان کرمان در وضعیت آبی کرونایی قرار ندارد.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19، تا روز گذشته، اظهار داشت: 25 مورد مثبت بستری جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان کرمان داشتیم که از این تعداد 8 مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 15 مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، یک مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و یک مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان است.

وی با بیان اینکه تعداد موارد بستری قطعی مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 123 نفر است، گفت: تعداد فوتی‌های قطعی ابتلا به کووید 19 در 24 ساعت گذشته در استان یک مورد بوده که مجموع جانباختگان کرونا در استان به 5 هزار و 794 نفر رسیده است.

گزارش در حال به‌روزرسانی

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.