1-51

روستای زالیان

روستای زالیان

مردم برای پر کردن اوقات فراغتشون از روش های مختلفی استفاده می کنند که یکی از آنها سفر و گردشگری به شمار می رود. سفر کردن در دوران کنونی به یکی از واجبات زندگی بدل شده است که سالانه افراد زیادی اینکار را انجام می دهند. یکی از مدل های سفر، طبیعت گردی به شمار می رود که گردشگران در آن به سراغ منابع طبیعی می روند و از این مراکز دیدن می کنند. در این میان روستاها می توانند یکی از مقاصدی باشند که افراد برای سفر انتخاب می کنند. همین موضوع نوعی از گردشگری را پدید آورده است که با نام گردشگری روستایی شناخته می شود. گردشگری روستایی است كه با قدمتی بيشتر از يك قرن، با ارائه جذابيت و ايجاد تمايل در استفاده از فضا و ويژگی های محيط روستایی برای گردشگران و همچنين كاركردی جهت بهبود و ارتقاء شاخص های اقتصادی، اجتماعی – فرهنگی و زيست محيطی منطقه ميزبان مورد توجه بسياری واقع شده است. گردشگری روستایی به طور مشخص از دهه‌ی 1950 به بعد گسترش يافت. ایران از جمله کشورهایی به شمار که دارای منابع طبیعی و روستاهای زیبای بسیار است، که یکی از این روستاها، روستای زالیان محسوب می شود. این روستا در استان مرکزی و شهرستان شازند قرار دارد و یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه محسوب می شود.

معرفی روستای زالیان

معرفی روستای زالیان

استان مرکزی یکی از قدیمی ترین استان های ایران به شمار می رود که از شهرستان های متعددی تشکیل شده است. یکی از این شهرستان های این استان، شهرستان شازند به شمار می رود که در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد و از ییلاقات این استان محسوب می شود. در شهرستان شازد، به سبب وجود ارتفاعات زیاد، که اغلب تا اوایل تابستان پوشیده از برف اند، رود و چشمه های متعددی جریان دارد. 6 رود دائمی، 123 رود فصلی، 470 دهنه چشمه و 262 رشته قنات در این شهرستان وجود دارد. وجود این حجم از منابع آبی از این منطقه، محلی سرسبز و سرشار از جاذبه های طبیعی بسیار به وجود آورده است. یکی از این جاذبه های طبیعی، روستای زالیان به شمار می رود که در این بخش از مجله مستر بلیط به معرفی آن می پردازیم. روستای زالیان با ۴۹ درجه و ۰۴ دقیقه طول شرقی نصف النهار گرینویچ و ۳۳ درجه و ۵۸ دقیقه عرض شمالی خط استوا در ارتفاع ۲۲۳۰ متر از سطح آب های آزاد جهان قرار دارد. این روستا از شهر شازند، مرکز شهرستان، در حدود 42 کیلومتر فاصله دارد. در این روستا می توان طبیعتی زیبا را شاهد بود که ههمین موضوع از این محل مقصدی برای سفر ایجاد کرده است. سالانه افراد زیادی از سراسر استان برای گذران تعطیلات تابستانی خود به این منطقه سفر می کنند. لازم به ذکر است که این روستا قدمتی در حدود 300 تا 350 سال دارد که این موضوع را می توان از سگ قبرهای موجود در این روستا حدس زد.

ساختار و طبیعت روستا

ساختار و طبیعت روستا

این روستا در جهت شمال و شرق در حال گسترش و خانه های مردم روستا اکثرا از مصالح بوم آورد ساخته شده است که شامل خشت، آجر، ملات گل، کاه گل و چوب می شود. البته ساختمان هایی که به تازگی ساخته شده اند دارای مصالحی جدید هستند. در شمال روستا زمین های کشاورزی قرار دارند و از سمت شرق به جاده ترانزیت منتهی می گردد. کوچه های روستا همگی خاکی هستند که گرداگرد آنها را خانه های روستایی فرا گرفته اند. از میان زمین های کشاورزی و سکونت گاه روستای زالیان رودخانه فصلی بنام رودخانه بالا و شاخه های آن عبور می کنند. دور تا درو روستا را دشت های وسیع به همراه چشمه های بسیار زیبا فرا گرفته است که می توان آنها را بخشی از جاذبه های گردشگری روستا دانست. در این ناحیه تالاب های زیادی وجود دارد که اطراف آنها طبیعتی زیبا دیده می شود و از دیگر جاذبه های این منطقه محسوب می شوند. در سمت شمالی روستا کوه های زیادی وجود دارد که محل خوبی برای دوستداران کوهنوردی محسوب می شود. سالانه افراد زیادی با خرید بلیط سفر خود از مستر بلیط راهی این منطقه می شوند و از زیبایی های فوق العاده آن بهره مند می شوند.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای رسیدن به این روستا باید در ابتدا بلیط قطار شازند را تهیه کنید و سفر خود را شروع کنید. پس از اینکه به شهر شازند رسیدید وسایل نقلیه عمومی درون شهرستانی که در این ناحیه وجود دارند شما را به این محل می رسانند. اگر هم با خودرو شخصی به سفر می روید می توانید از جاده اراک خرم آباد خود را به این روستا برسانید.

بازدید از روستای زالیان

برای گشت و گذار در روستا نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و بهترین فصل برای این کار فصل بهار و تابستان محسوب می شود زیرا در این فصول آب و هوای بسیار خوبی بر این محیط حاکم است. فعالیت های گوناگونی را در این روستا می توانید انجام دهید که شامل کوهنوردی، پیاده روی، عکاسی، دوچرخه سواری، آب تنی و … می شود.

نوشته روستای زالیان اولین بار در مجله مِستر بلیط. پدیدار شد.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.