2-35

روستای قطرم

روستای قطرم

افراد زمانی که تعطیلاتی پیدا می کنند به سراغ پر کردن این وقت فراغت با فعالیت های مختلفی می کنند که یکی از آنها سفر کردن به شمار می رود. در این میان انتخاب مقصد یکی از مهمترین و اصلی ترین بخش های سفر محسوب می شود. روستاها از گزینه های سفر به شمار می روند که توسط افراد زیادی انتخاب می شوند. تقويت تدريجی بنيه اقتصادی جهان در آن سال ها و افزايش درآمد و ارتقای سطح رفاه و به دنبال آن، اهميت يافتن مقوله اوقات فراغت، منجر به افزايش تقاضا برای گذراندن اوقات فراغت كوتاه مدت در مناطق غير شهری شد. گردشگری روستایی، عبارت است از همۀ فعالیت های گردشگری در محیط روستایی، با توجه به فرهنگ و بافت سنتی روستا، هنر و صنایع روستایی و آداب و رسوم سنتی است. کشور ایران به لحاظ برخورداری از بافت روستایی خاص در مناطق و استان های مختلف و وجود جاذبه های مختلف فرهنگی – اجتماعی، اقتصادی، طبیعی – اکولوژیکی و … یکی از کشورهای مستعد و پتانسیل دار برای توسعۀ گردشگری روستایی و کسب درآمد به منظور بهبود کیفیت زندگی روستاییان است. یکی از روستاهای ایران که مقصد سفر بسیاری از افراد است، روستای قطرم در استان یزد و شهرستان بافق به شمار می رود.

درباره روستای قطرم

درباره روستای قطرم

شهرستان بافق یکی از شهرستان‌های استان یزد با مرکزیت، شهر بافق است. این شهرستان دارای جاذبه های گردشگری مختلفی است که برخی ریشه در گذشته آن و برخی دیگر نشأت گرفته از طبیعتش هستند. روستای قطرم نیز یکی از این جاذبه ها به شمار می رود که در این بخش از مجله مستر بلیط به شناسایی بیشتر آن برای شما می پردازیم. روستای قطرم در دامنه غربی کوه‌ های باجگان در فاصله 40 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان بافق واقع شده است. این روستا به ماسوله استان یزد شهرت دارد و دارای مناظر طبیعی بی نظیر و منحصر به فرد که در میان ناحیه ای کویری خود نمایی می کند. این روستا علاوه بر اینکه دارای طبیعتی خاص است، تاریخچه و پیشینه ای غنی هم دارد. گفته می شود که این روستا قدمتی در حدود 5 هزار سال دارد که در آن می توان شاهد آثار تاریخی و باستانی زیادی بود. این روستا به قدرم یا قدرام نیز شهرت دارد که مردم آن نیز به زبان خاصی از شهر بافق نیز صحبت می کنند و بیشتر به کشاورزی و دامداری و کار در معدن نیز مشغول هستند. از ویژگی های روستا می توان به این موضوع اشاره که در این روستا هم میوه های سردسیری و هم گرمسیری کشت می شود.

ساختار و جاذبه های طبیعی روستا

ساختار و جاذبه های طبیعی روستا

این روستا آب و هوایی مناسب برای سفرهایی تابستانی دارد و این موضوع از وضعیت ساختاری آن سرچشمه می گیرد. این روستا از اطراف با کوه های سر به فلک کشیده احاطه شده است. خانه های مردم روستا از سنگ ساخته شده اند و دارای درب های ورودی کوتاه و کوچک هستند. کوچه های روستا همه مسقف و غیر هم سطح هستند و با نام کوچه آشتی کنان شهرت دارند. پوشش گاهی روستای قطرم را درختان بنه، سبل ارس، بادام کوهی، انجیر وحشی، آنغوزه و زیره و حیات وحش آن را بز، کل، میش، قوچ، کبک، تیهو و یوزپلنگ آسیایی تشکیل می دهد. در دشت و کوه های اطراف روستا حیواناتی مثل بز، قوچ، کل، میش، کبک و تیهو زندگی می کنند. آب شرب روستا از چشمه هایی که در اطراف آن قرار دارند تأمین می شود. چشمه درب گوشین، سنگ قصاب و چشمه آب سی بزی برخی از این چشمه ها هستند. چشمه آب سی بزی برای مردم منطقه بسیار با اهمیت و مقدس و در حکم زیارتگاه است. رودخانه ای از درون روستا می گذرد که دارای ویژگی جالبی است به طوری که از تمام خانه ها ی گذرد و در هر خانه حوضچه ای کوچک برای ذخیره و استفاده از آب وجود دارد.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای رسیدن به این روستا باید در ابتدا راهی شهر بافق شوید که این کار را می توانید با خرید بلیط قطار بافق به انجام برسانید. پس از رسیدن به شهر بافق با وسایل نقلیه عمومی می توانید به این روستا بروید. اگر قصد دارید با خودرو شخصی سفر کنید می توانید از بافق – قطرم خود را به این روستا برسانید.

بازدید از روستای قطرم

گشت و گذار و دیدار از روستا هزینه ای برای شما ندارد و بهتر است در فصل بهار به این محوطه بروید، زیرا زیباترین فصل این روستا بهار است. به پیشنهاد مستر بلیط بهتر است به عنوان سوغاتی از محصولات مردم روستا خرید کنید.

نوشته روستای قطرم اولین بار در مجله مِستر بلیط. پدیدار شد.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.