3-1

روستای لریجان

روستای لریجان

مدرنیته شدن زندگی امروزی باعث شده است که افراد از طبیعت فاصله بگیرند و همین موضوع نیاز به دوری از شهر و گذران وقت در محلی به غیر از شهر را بسیار زیاد کرده است. در همین راستا یکی از مهمترین شکل های گردشگری به وجود آمده است که با نام گردشگری روستایی شناخته می شود. گردشگری روستایی بخشی از صنعت گردشگری به شمار می رود، که هدف آن استفاده از منابع طبیعی، فرهنگی تاریخی و سایر منابع و خصوصیات سکونتگاه های روستایی برای توسعه محصول پیچیده گردشگری است. این مدل از گردشگری، فرصتی برای ارزش قائل شدن برای چارچوب طبیعت، اسکان راحت و تجربه گردشگری شخصی است. اساس گردشگری روستایی عبارت است از: ترکيب محيط زيست روستایی، فعاليت های مزرعه و فرهنگ های مختص موجود در روستا به منظور فراهم آوردن زمينه تفريح و تنوع برای گردشگران، ايجاد فرصتی برای افراد محلی در جهت کسب درآمد بيشتر، ايجاد اشتغال، و آشنایی با فرهنگ های مختلف و ايجاد ارتباط با افراد خارج از روستا. توسعه گردشگری روستایی سبب احيای فرهنگ های محلی و سنتی، تشويق فعاليت های جمعيت، افزايش درآمد، ايجاد منابع جديد درآمد، حفظ و حراست از محيط طبيعي، فرهنگی و اجتماعی روستاها و نگهداشت جمعيت می شود. در ایران روستاهای زیادی وجود دارند که محل مناسبی برای گردش و تفریح محسوب می شوند و یکی از آنها روستای لریجان در شهرستان محلات به شمار می رود.

درباره روستای لریجان

درباره روستای لریجان

در استان مرکزی شهرستان های زیادی وجود دارد که یکی از آنها شهرستان محلات به شمار می رود. مرکز این شهرستان، شهر محلات به شمار می رود که به عنوان بزرگ‌ترین شهرستان کشور از لحاظ سطح زیرکشت گل، مهد پرورش گل و گیاهان زینتی در کشور، پایلوت گل‌کاری کشور محسو ب می شود و رتبه اول را از لحاظ تنوع تولید گل در کشور داراست. در این منطقه جاذبه های گردشگری زیادی وجود دارد که یکی از آنها روستای لریجان به شمار می رود. اگر دوست دارید درباره این روستا بیشتر بدانید بهتر است این مطلب از مجله مستر بلیط را تا انتها مطالعه کنید. این روستا از سمت سلفچگان به سمت شهرستان محلات در فاصله ۷ کیلومتری محلات قرار گرفته و در مسیر رفتن به آبگرم محلات، اولین روستا، روستای لریجان است. از آنجایی که این روستا در نزدیکی قم رود و کوه قرار دارد دارای آب و هوایی کوهستانی و خشک است. البته در این ناحیه می توانید شاهد طبیعتی بسیار زیبا و آرامشی وصف نشدنی باشید. هر ساله افراد زیادی برای گذران اوقات فراغت خود و همچنین تمدد اعصاب به این منطقه سفر می کنند. این روستا را می توان روستایی تاریخی دانست زیرا عمری در حدود 300 سال دارد که این موضوع را جاذبه هایی که در آن به جای مانده می توان متوجه شد.

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم این روستا از جمله روستاهایی به شمار می رود دارای تاریخی دور و دراز است و در آن جاذبه های تاریخی زیادی وجود دارد. یکی از این آثار تاریخی قلعه روستای لریجان به شمار می رود. این قلعه مساحتی در حدود ۱۴۳۳۶ متر مربع دارد و ارتفاع دیوار های آن ۷.۵ متر، قطر دیوار ۳ متر می شود و دارای شش برج هر یک با مساحتی حدود 10.5 متر مربع است. طول سراسری خیابان قلعه ۱۲۸ متر و عرض آن ۳.۳۰ متر است. این برج در گذشته دارای 8 برج دیده بانی بود که فقط پنج برج از آن باقی مانده و خانه های گلی که سقف های آن فرو ریخته و فقط قابی از گنبدی بودن سقف های آن باقی مانده است. در کنار رودخانه این روستا طبیعتی بسیار زیبا وجود دارد که می توان آن را یکی از جاذبه های گردشگری روستا برشمرد. علاوه بر این ها در بند حسن آباد آن آبشاری وجود دارد که دیدار از آن خالی از لطف نیست.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای اینکه از این روستا دیدن کنید باید در ابتدا راهی شهر محلات شوید سپس از آنجا خود را به این روستا برسانید. برای رفتن به محلات چندین روش وجود دارد که یکی از آنها اتوبوس است و شما می توانید با خرید بلیط اتوبوس محلات خود را به این شهر برسانید. سپس از آنجا با خودرو های موجود در شهر مسیر این روستا را در پیش بگیرید. اگر هم می خواهید با خودرو شخصی به سفر بروید باید از طریق جاده محلات – آبگرم به سمت روستا حرکت کنید.

بازدید از روستای لریجان

برای دیدار از این روستا نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید به رایگان از آن دیدن کنید. مستر بلیط پیشنهاد می کند در فصل اواخر زمستان و بهار به این روستا سفر کنید و به تماشای دیدنی های آن بنشینید.

نوشته روستای لریجان اولین بار در مجله مِستر بلیط. پدیدار شد.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.