10vs

روستای ویند کجاست؟ معرفی + راه‌های دسترسی

روستای کلخوران

روستای ویند کجاست؟ گردشگری روستائی از انواع گردشگری است که از نیاز انسان به طبیعت و آرامش سرچشمه گرفته است. یکی از خصوصیاتی که طبیعت دارد ایجاد آرامشی است که به انسان می دهد. به گفته برخی از محققان طبیعت انرژی های منفی پنهان را از انسان می گیرد و به جای آن انرژی های مثبت را منتقل می کند.

زندگی شهر نشینی و نیاز به طبیعت افراد را به سمت گردشگری روستائی سوق داده است. ایران جزو کشورهائیست که از روستاهای متنوعی برخوردار است و قرار گیری این روستاها در مناطق کوهستانی سبب شده است که افراد بسیاری برای تعطیلات کوتاه مدت و آخر هفته این اماکن را انتخاب کنند.

استان اردبیل به علت آب و هوای ویژه ای که دارد از نظر روستایی دارای منابع قوی است. در اطراف شهر سرعین مناطق روستائی موجود است که علاوه بر جاذبه های طبیعی از جاذبه های تاریخی نیز برخوردار هستند.

روستای ویند که در نزدیکی سرعین قرار دارد دارای معماری صخره ایست که از پیشینه کهنی برخوردارست. در مجله مستر بلیط سعی بر جمع آوری اطلاعاتی در این مورد شده است.

درباره روستای کلخوران

درباره روستای ویند

روستای ویند در فاصله 4 کیلومتری از سرعین واقع شده و دارای آب و هوائی معتدل و مرطوب است که سبب شده جاذبه های طبیعی فراوان در آن پیدا شود. این روستا به سبب داشتن باغ های فراوان و مصفا و هوای مطبوع محل گذران تفریح اهالی شهرهای اطراف است.

علاوه بر جاذبه های طبیعی که بیشتر افراد را به این منطقه کشانده است، جاذبه های تاریخی نیز در آن وجود دارد که از آن روستائی تاریخی ساخته است. از جمله این آثار تاریخی می توان به غارهای دستکند اشاره کرد که در مناطق قوردی قیه، تپه چله خانه، قره قیه و مسجدیری قرار دارند. آثار صخره‌ای ویند در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ خورشیدی با شمارهٔ ثبت ۳۶۶۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

خانه های صخره ای

در قسمت غربی روستای ویند صخره هائی وجود دارد که از دل آنها خانه هائی ایجاد شده است. چهل عدد از این خانه که به دخمه هائی شباهت دارد در دل کوهی ایجاد شده است. براساس مشاهدات احتمال می رود این دخمه ها محل زندگی اهالی قدیمی روستا بوده است.

در این دهه های اخیر این دخمه ها محل انبار برای روستائیان بوده است. اما امروزه میراث فرهنگی این دخمه ها را تخلیه کرده و تحت حفاظت قرار داده است. علاوه بر این دخمه ها یک دخمه نیز در روستا واقع است.

با تماشای داخل آنها اثر کلنگ بر روی این سنگ ها را خواهید دید. در یکی از دخمه ها نقش انسانی بر روی سنگ مشاهده می کنید. علاوه بر خانه سنگی، در زیر روستای ویند، مجموعه ای از خانه های سنگی که دهکده ای را تشکیل می دهند، وجود دارد که پدیده ای معماری خارق العاده ای را ایجاد کرده است.

خانه های صخره ای

نام هائی که به این دهکده داده می شود، «قوردی قیه»، «تپه چله خانه»، «قره قیه» و «مسجد ئیری» است. سفال ها و ظروفی که از این منطقه کشف شده است مربوط به دوران های مختلف اشکانی، ساسانی، سلجوقی، تیموری و صفوی است.

این موضوع نشان می دهد در تمام این دوران این دهکده هنوز پابرجا بود و مورد استفاده قرار می‌گرفته است. تپه چله خانه مکانی است که بیشتر این خانه ها در زیر آن قرار دارد که متاسفانه به علت نا امن بودن و ریزش اجازه بازدید از آن داده نمی شود.

پلان این خانه شکل ثابتی ندارد و در اشکال هندسی متنوع و از اتاق های منفرد ساخته شده اند که با راهروهای مرتبط به یکدیگر متصل می شوند. سقف آنها هلالی شکل با قوس های جناغی و مسطح، با طاقچه، جای چراغ، جای رختخواب است.

یکی دیگر از آثار تاریخی روستای ویند، تپه ای است که در شمال شرقی آن قرار دارد. ضلع جنوبی این تپه که جنس آن رسوبیست، بر اثر فرسایش بستر رودخانه بالیخلو، تبدیل به دیوار بلندی شده است. یک دخمه سنگی در ارتفاع 50 متری از سطح روخانه، که دارای درب ورودی و اتقاک است جلب توجه می کند.

ابعاد دروازه آن طول یک متر، ارتفاع 23.1 متر و قطر 70 سانتی متر است. فضای داخلی نیز به شکل هرم مثلث القاعده ناقص است، دلیل این موضوع را می توان، سخت بودن حکاکی این سنگ ها با دست دانست.

بلندی اضلاع قاعده هرم یا کف دخمه به ترتیب ۷۰ سانتی‌متر، سه متر و ۸/۳ متر است. بر ضلع شرقی دخمه تصویری بر سنگ حک شده که شبیه به مثلث است و در داخل آن نیز مثلثی کوچک‌تر کنده کاری شده‌است.

در داخل این مثلث نقش آدمی با سری نزدیک به شکل مثلث و دست و پا و بدنی که محیط در مثلث می‌باشد، قالب‌گیری و نقش شده‌است. در حاشیه آن نیز حروفی کنده شده که قسمت عمده آن از بین رفته‌است و قابل خواندن نیستند. برای خرید بلیط اتوبوس سرعین ابتدا حتما سری به مستر بلیط بزنید سپس اقدام به خرید کنید.

خانه های صخره ای

دسترسی به روستای ویند

برای اینکه به سمت روستای ویند حرکت کنید باید به سمت جنوب شرقی سرعین حرکت کنید. فاصله این روستا از سرعین 4 کیلومتر و از اردبیل 20 کیلومتر است. برای رسیدن به این منطقه بهتر است از خودرو شخصی استفاده کنید.

بازدید از روستای ویند

موقع دیدار از این روستا و دیدار از آثار باستانی آن نیاز به پرداخت هزینه نیست ولی بهتر است موقع بازدید، از صنایع دستی و محصولات روستائیان خرید انجام دهید. همچین موقع بازدید به محیط زیست اطرافتان توجه کنید و از آسیب زدن به آن بپرهیزید. در ضمن وسایل و لباس مناسب همراه خود ببرید. بهتر است فصول گرم سال را برای دیدار از این منطقه انتخاب کنید تا لذت بیشتری از بودن در آنجا ببرید.

نوشته روستای ویند کجاست؟ معرفی + راه‌های دسترسی اولین بار در مجله مِستر بلیط. پدیدار شد.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.