4-14

غار امجک

غار امجک

امروزه سفر و گردشگری یکی از محبوب ترین شکل های پر کردن اوقات فراغت به شمار می رود که هر ساله افراد بر طرفداران آن افزوده هم می شود. گردشگری شکل های مختلفی دارد که ژئوتوریسم نوعی گردشگری نو محسوب می شود و به تبع آن گردشگری غار، که از عناصر ژئوتوریسم است، در زمره طبیعت گردی قرار دارد. این نوع از گردشگری در دنیای امروز، که گردشگران به دنبال کسب تحربه های متفاوت هستند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در سراسر جهان بیش از 5000 غار وجود دارد که قابلیت مورد بازدید قرار گرفتن توسط توریست ها را دارند. این نوع از گردشگری سالانه 2۵0 میلیون توریست با تخمین درآمدزایی معادل 2 میلیارد دلار آمریکا به خود جذب می کند و موجب ایجاد فرصت شغلی برای 200000 نفر شده است. کوه ها و پناهگاه های صخره ای علاوه بر برگزار کنندگان تورهای گردشگری دارای ارزش بسیار زیادی برای باستان شناسان هستند، چرا که اطلاعاتی در خصوص الگوهای محل زندگی نسل های گذشته از جمله نوع تغذیه و آداب مذهبی آنها در اختیار باستان شناسان قرار می دهند. به لحاظ گردشگری، غارها و پناهگاه های صخره ای به عنوان ابزاری جهت کسب تجربه گردشگری بر پایه طبیعت یا اکو توریسم هستند. تا کنون 2۵00 غار در ایران شناسایی شده است که کمتر از یک در صد آنها غارهای باستانی و تاریخی هستند. غار امجک یکی از غارهای ایران است که در شهرستان تفرش در استان مرکزی قرار دارد.

معرفی غار امجک

معرفی غار امجک

شهرستان تفرش یکی از شهرستان‌ های استان مرکزی در ایران به شمار می رود که مرکز آن شهر تفرش است. کوه های قشلاق و گندم کوه از شمال و منار و نقره کمر از جنوب شرقی شهر را احاطه کرده اند، به همین خاطر تفرش را «چال تفرش» هم خوانده اند. این منطقه آب و هوای نسبتا سرد و خشک دارد و حداکثر دمای آن 32 درجه در تابستان و حداقل آن 15- درجه در زمستان ها و میانگین بارش سالانه آنجا حدود 260 میلی متر است. در این شهرستان می توانید جاذبه های گردشگری فراوانی را بیابید که یکی از آنها غار امجک به شمار می رود. در این مطلب از مجله مستر بلیط می توانید با این پدیده طبیعی بیشتر آشنا شوید. امجک یکی از غارهای زیبای شهرستان تفرش به شمار می رود، که بر بلندای دره‌ ای به نام دره سلطان و در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا واقع شده است. در مورد وجه تسمیه این غار گفته می شود که امجک در زبان ترکی به معنای پستان است و دو چکیده در این غار دیده می شوند که به پستان شباهت دارند و به همین خاطر به آن امجک می گویند. برخی دیگر نیز اعتقاد دارند که امجک نام گیاهی است که در اطراف این غار می روید. غار امجک برای اولین بار در سال 1372 مورد توجه غارنوردان قرار گرفت و شناسایی شد و هنوز بخش بسیار زیادی از آن کشف نشده است.

ساختار و بخش های مختلف غار

ساختار و بخش های مختلف غار

این غار دهانه ای بسیار کوچک و پنهان با ابعاد 60 در 50 سانتیمتر دارد، که پس از اینکه وارد آن می شوید با دنیایی بسیار شگفت انگیز روبرو خواهید شد. امجک در دسته غار های عمودی قرا می گیرد و دارای 4 تالار با ارتفاع بیش از 10 متر است و در آن انواع رسوبات زیبای آهکی نظیر چکیده، چکنده، رسوبات گل سنگی و همچنین موجوداتی نظیر موش و خفاش وجود دارد. برای ورود به این غار باید از وسایل و تجهیزات ویژه استفاده کرد که پس از عبور از دو ارتفاع 20 و 15 متری به تالار اولیه آن با نام تالار استخر خواهید رسید که در کف این آن حوضچه‌های عمیق مخروطی شکل وجود دارد. تالار بعدی تالار آیینه نام دارد که پس از طی مسیری به آن می رسید که وجود رسوبات گل‌کلمی، زیبایی این تالار را چند برابر کرده ‌اند. در مسیر عبور از غار، دو دیواره 7 و 2 متری دیده می شود که پس از عبور از آن به انتهایی‌ترین نقطه غار می‌رسید. در این منطقه کم‌کم چکیده ‌ها و چکنده‌ های گل‌کلمی، قندیل‌های سنگی و دیگر اشکال رسوبی غار قابل دیدن هستند. پس از عبور از این ناحیه نردبان 10 متری وجود دارد، که قبلا توسط سایر غارنوردان در این بخش گذاشته شده است، که با استفاده از آن به سمت پایین می روید و به تاریک‌ترین بخش غار خواهید رسید. در این قسمت موجودات زنده ای مثل خفاش و موش وجود دارند و انواع استالاگمیت و استالاکتیت‌های زیبا و حوضچه‌های پر آب گلی قابل مشاهده است.

راه های دسترسی به غار

راه های دسترسی به غار

برای رفتن به این غار باید در ابتدا بلیط اتوبوس تفرش را خریداری کنید و به این شهر بروید. سپس از آنجا مسیر رسیدن به این غار را در پیش بگیرید. اگر با وسایل نقلیه شخصی به سفر می روید می توانید از جاده تلخاب – نوبران خود را به این غار برسانید. این نکته را به یاد داشته باشید که بخشی از مسیر را باید پیاده طی کنید.

بازدید از غار امجک

برای دیدار از این غار نیاز به پرداخت هزینه نیست ولی باید با تجهیزات کامل غار نوردی این کار را انجام دهید. همچنین به هیچ عنوان به تنهایی به این مکان نروید و حتما از فردی حرفه ای برای این کار کمک بگیرید. مستر بلیط سفارش می کند قبل از رفتن به این محل تحقیقات لازم را انجام دهید.

نوشته غار امجک اولین بار در مجله مِستر بلیط. پدیدار شد.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.