1401040414394192825577964

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور: در توسعه و کیفیت‌بخشی نمازخانه‌های بین راهی غفلت شده است

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور گفت: در بحث توسعه و کیفیت‌بخشی نمازخانه‌های بین راهی، غفلت‌هایی داریم که باید تلاش کرد با استفاده از مردم و با امکانات دولتی برای ترویج فرهنگ نماز اقدام کنیم.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس ، سید احمد زرهانی امروز در نشست مسئولان اقامه نماز مراکز ستادی و استانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در هتل فرهنگ و هنر برگزار شد اظهار داشت: اندیشه شهید بهشتی با اندیشه بسیاری که در دوره مبارزه داعیه ایجاد تحول داشتند متفاوت بود و نگاه انتقادی به وضع موجود جهانی به صورت بنیادی داشتند و به دنبال ایجاد حکومت اسلامی و احیای تفکر دینی و ایجاد یک حرکت تحول آفرین در سطح جهان بودند.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور افزود: شخصیت‌هایی مانند بهشتی و امام راحل یک طرح برنامه داشتند و برای آن اصالت قائل بودند و از دل آن اندیشه منشور حکومتی به وجود آمد، امام با کمک خدا، مردم و شخصیت های بزرگ توانستند حکومت اسلامی را بنیاد کند و امروز با گذشت بیش از چهار دهه از انقلاب اسلامی رسالت ما به عنوان اصحاب اندیشه و فرهنگ، صیانت از مردم سالاری دینی و جمهوری اسلامی است.

وی با بیان اینکه اولین و مهمترین ظرفیت در حوزه ترویج فرهنگ نماز، حوزه فرهنگ و هنر است گفت: هنر مهمترین ابزار برای تثبیت ارزش‌ها است، ما دین و هنر را در تعامل مستمر و نوسازی اندیشه می‌بینیم که دین از طریق هنر و فرهنگ ترویج پیدا کند.

زرهانی با تاکید بر سرمایه گذاری بر روی هنر در حوزه ترویج فرهنگ نماز گفت: دشمن نیز از طریق هنر، در خصوص ضد ترویج نماز ورود کرده است و از همه فرصت‌ها برای ضربه زدن به اسلام استفاده می‌کند.

مشاور وزیر ارشاد: عملکرد جزیره‌ای در حوزه ترویج و توسعه نماز راهگشا نیست وضعیت نمازخانه‌ها و مجتمع‌های بین‌راهی استان کردستان مناسب نیست امام جمعه موقت شهرکرد: رسانه ملی در تبلیغ نماز و حجاب همت کند

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور اظهار داشت: در استانداری منابع ملی، امکانات فکری قوی و دسترسی به امکانات زیاد وجود دارد، لذا استان‌ها می‌توانند با استفاده از ظرفیت استانداری‌ها یک برنامه پنج ساله در حوزه نماز داشته باشند و در هر استان و هر دستگاه یک سند باید تنظیم شود.

زرهانی به طرح "یاوران نماز" که در تعدادی از استان‌ها برای توسعه فرهنگ نماز اجرا می‌شود، اشاره کرد و افزود: حوزه‌های کاری ما برای ورود به آن بسیار گسترده است از جمله بحث نمازخانه‌های بین راهی، ما غفلت‌هایی داریم لذا باید تلاش کنیم با استفاده از مردم و با امکانات دولتی برای ترویج فرهنگ نماز اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه در ستاد اقامه نماز حدود 400 کتاب در حوزه نماز منتشر شده است تصریح کرد: در حوزه کودکان کتاب‌هایی که با ادبیات خود، آموزش نماز می‌دهند وجود دارد، ولی در سنین بالاتر نگاه‌ها معطوف به فضای مجازی است و باید در این حوزه وارد میدان شویم جامعه ما نیاز به ابزارهای نو دارد از این رو زمینه را برای تعامل با افرادی که در حوزه فناوری اطلاعات کار می‌کنند را فراهم آوریم.

وی با تاکید بر این مطلب که حرکت به سمت تولید و ایجاد انگیزه در این خصوص برای ما مهم است؛ گفت: لذا امسال با فراخوان جشنواره "فجر تا فجر" از همه گروه‌های اجتماعی تقاضای ارسال آثار کردیم.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور بیان کرد: یکی از مشکلاتی که ما از زمان مشروطه تا الان با آن مواجه هستیم، هم در حوزه تعلیم و تربیت و هم فرهنگ عمومی، کاستی در تببین رفتار است البته انقلاب اسلامی و تعالیم رهبری بسیاری از ناهنجاری هایی که در کشور ما نهادینه شده بود، را از بین برد.

وی با بیان اینکه برخی از رفتارها اسباب نگرانی جامعه است و وزارت فرهنگ برای تصحیح رفتارها به وجود آمده است گفت: اگر فردی کاهل نماز است شاید فلسفه نماز بلد نباشد لذا باید روی آموزش سرمایه گذاری کنیم، در کنار آموزش کارهای انگیزشی چون برگزاری مسابقات، جشنواره‌ها و زمینه سازی برای تولیدات آثار فرهنگی و هنری انجام دهیم.

زرهانی با ارائه پیشنهادی مبنی بر برگزاری جشنواره ملی نماز، بیان کرد: در عصری که پنج قرن از کنار گذاشتن دین سپری می شود، اکنون کلیسا با زیباترین روش ها کودکان را جذب می کند، حال در مساجد ما چه مقدار جلوه های بصری و چه کارهایی برای جذب بچه ها انجام شده؟ ما نیاز به کار سنگین در این حوزه داریم.

جدی گرفتن سه عنصر خانه، مسجد و مدرسه در حوزه ترویج نماز

حجت الاسلام امرالله سبحانی نیا، رئیس ستاد اقامه نماز خراسان رضوی نیز با تاکید بر این مطلب که مدیران سه بسته آموزشی پیام رهبری به اجلاس ها، آیین نامه دولت و گام دوم انقلاب را به صورت مکرر بخوانند اظهار داشت: تا زمانی که ذهن ها را مملو از اطلاعات مفید نکنیم نمی توانیم انتظار تغییر رفتار در افراد را داشته باشیم.

وی خطاب به مسئولان اقامه نماز مراکز ستادی و استانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در برنامه‌ها تلاش کنید، اول دانش لازم را به دست بیاورید، بسیاری فکر می‌کنند نماز تنها به نماز جماعت محدود می‌شود در حالی که ما غیر از سه عنصر دانشی که ذکر شد، اطلاعات معارفی نماز را نیز باید بالا ببریم.

سبحانی‌نیا با تاکید بر اینکه هدف های بلند مدت به جریان تبدیل می شود افزود: سه عنصر خانه، مسجد و مدرسه را نباید فراموش کنیم، دشمن در این سه عنصر سرمایه گذاری های گسترده ای انجام داده است. کانون خانواده اساسی ترین عنصر تربیت است اما ما این نقش را جدی نگرفتیم لذا امروز برخی از آسیب‌های ما ناشی از همین موضوع است.

وی در ادامه بیان کرد: اگر ما در تفاهم‌نامه نماز نوآوری نکنیم در بسیاری از موارد، کارایی لازم را ندارد، لذا باید بومی سازی صورت گیرد، از جمله کارهای خراسان رضوی در حیطه بومی سازی، می‌توان به برگزاری جشنواره نماز و انتظار، مخصوص شاعران بومی استان و تولید محتوای 100 ثانیه ای تحت عنوان "رسم عاشقی" اشاره کرد. آخرین اقدام ما در خراسان رضوی مربوط به جشنواره فجر تا فجر است، دستور العمل را بومی سازی کردیم و کمیته تبلیغات، را با فرهنگ و هنر جدا کردیم و کمیته دانش آموزشی با مسئولیت آموزش و پروش ایجاد کردیم.

وی با بیان اینکه جوانی که امروز به مسجد می آید مجاهد است؛ گفت: امروز جوان ما از جهات گوناگون در معرض مسائل ضد دینی و ارزشی زیادی که توسط دشمن ارائه می‌شود، قرار دارد که با هم اندیشی در برنامه‌ها می‌توانیم در خصوص فرهنگ ترویج نماز اقدمات قابل توجهی انجام دهیم. اگر چه ظرفیت ما محدود است اما اگر ظرفیت‌های محدود بر اساس نیاز، نوآوری و شیوه‌های جذاب باشد تبدیل به جریان می‌شود.

انتهای پیام/282/ن

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.