1401041609425452325640024

قبله تهران در نخستین شب از ایام مسلمیه؛‌ ورود هیئت‌های مذهبی به حرم حضرت عبدالعظیم حسنی+فیلم و تصاویر

آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در نخستین شب از ایام مسلمیه میزبان هیئات مذهبی و مؤمنان عزادار بود.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ری، نخستین شب از مراسم عزاداری آیین سنتی مسلمیه که مصادف با شب شهادت حضرت امام محمد باقر(ع) است با حضور جمع کثیری از عزاداران در قالب دسته‌های عزاداری و هیئت‌های مذهبی در کربلای ایران برگزار شد.

دسته‌های سینه‌زنی از خیابان منتهی به حرم شروع به عزاداری کرده و با عبور از بازار قدیم و برگزاری آئین سنتی چهارپایه خوانی و مرثیه سرایی توسط مداحان پیشکسوت تجمع کرده و مراسم باشکوهی را به یاد نخستین شهید واقعه کربلای حسینی برپا کردند.

حضرت مسلم بن عقیل(ع) سرباز فداکار راه حق و سفیر و فرستاده حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در نهم ذی‌الحجه سال 60 هجری به شهادت رسید و نخستین جان نثار حماسه تاریخ‌ساز و جاویدان عاشورا شد.

زمان و مکان اجتماع بزرگ مدافعان حرم در ایام مسلمیهآیین عزاداری مسلمیه در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار می‌شود

آغازگر این حرکت مرحوم مرشد نصرالله خاضع از مداحان پیشکسوت اهل بیت(ع) بوده است که در سال‌های دور نخست سادات شیرازی در شب نخست به حرم می‌آمدند و سپس واعظان و روضه‌خوانان در شب دوم و بعد مداحان اهل بیت(ع) در شب سوم و آخر به حرم می‌آمدند که در سال‌های اخیر فقط مداحان در شب نخست به حرم وارد می‌شوند.

همزمان با شب شهادت امام محمدباقر(ع) و فرا رسیدن ایّام شهادت حضرت مسلم ابن عقیل (ع) بنا بر سنت 50 ساله جمعی از هیئت‌های عزاداری پس از دو سال وقفه در قالب دسته‌های سوگوار در حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و کربلای ایران حضور یافته و به برپایی مراسم عزاداری می‌پردازند.

آیین مسلمیه از شب هفتم ذی‌الحجه آغاز می‌شود و تا شب نهم یعنی شب شهادت حضرت مسلم(ع) ادامه دارد.

در این شب‌ها هیئات مذهبی استان تهران از جمله هیئت‌های بازار و مناطق قدیمی و مذهبی پایتخت به همراه مداحان و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) مراسم سوگواری برپا می‌کنند.

حجت الاسلام سیدعلی قاضی عسکر تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع)، حمید زمانی معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری و سایر مسئولان هم پای مردم مومن و ولایی قبله تهران با حضور در مراسم نخستین شب از لیالی مسلمیه در حریم ملک پاسبان ری عزاداری و سوگواری کردند.

انتهای پیام/

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.