5-21

کوه درفک

کوه درفک

طبیعت گردی یکی از انواع گردشگری به شمار می رود که در آن افراد برای سفر مناطق طبیعی را انتخاب می کنند. طبیعت گردی سفر مسئولانه به مناطق طبیعی است که از محیط زیست حفاظت و به بهبود زندگی افراد کمک می کند. اصول طبیعت گردی عبارت اند از حداقل تأثیرات مخرب، ایجاد آگاهی و احترام زیست محیطی و فرهنگی، فراهم آوردن تجربه‌ی سازنده برای میزبانان و میهمانان، درآمدزایی مستقیم برای حفظ محیط زیست، فراهم آوردن سود اقتصادی و بهبود زندگی برای اقوام محلی و افزایش توجه به شرایط سیاسی اجتماعی و زیست محیطی کشور میزبان. هدف این سفر مناطق بکر طبیعی محسوب می شود که منطقه مورد نظر فاقد امکانات اقامتی و تأسیسات است. فاصله مکان هدف تا جاده معمولاً بیشتر از 3 مایل است و افراد با پای پیاده و بدون وسایل موتوری موقعیت را طی می کنند. درجه سختی این سفر به صورتی است که شرکت کنندگان باید قادر به حمل کوله های شخصی و جعبه محتوای مواد غذایی باشند و پیاده روی در مسیری با پستی و بلندی به مدت تقریباً یک ساعت یا بیشتر را تجربه کنند. در ایران از این نوع جاذبه های طبیعی بسیار یافت می شود که یکی از آنها کوه درفک در استان گیلان و شهرستان رودبار به شمار می رود.

کوه درفک

درباره کوه درفک

در استان گیلان می توانید شاهد شهرستان های بسیار زیبایی باشید که یکی از آنها رودبار به حساب می آید. شهرستان رودبار کوهستان و از مهمترین کوه های آن لات برهنه و درفک به شمار می رود و همجنین بزرگترین رود شهرستان، سفیدرود است. دیگر وردهای مهم این شهرستان عبارت اند از: سیاه رود از شاخه های سفید رود، که از دامنه های کوه دیلمان در 42 کیلومتری سرق رودبار سرچشمه می گیرد؛ آب دوگاهه، سیر دشت، کیهان و نوده، تاریک و خرشک رود. آب و هوای نواحی شمالی این شهرستان تحت تاثیر دریای خزر معتدل و نیمه مرطوب و بخش های جنوبی آن معتدل و خشک است. در این شهرستان جاذبه های طبیعی زیادی وجود دارد که یکی از آنها کوه درفک نامیده می شود و در این مطلب از مجله مستر بلیط شما را با آن بیشتر آشنا می کنیم. درفک در رشته کوه البرز قرار دارد و در منطقه عمارلو، بخش خورگام واقع شده است. این قله با نام های دالفَک،آشیانه عقاب و دِروِک نیز شناخته می شود و در مورد وجه تسمیه ان روایات گوناگونی وجود دارد. یکی از این روایات بیان می کند که دال‌فَک (دٌلفَک) از دال، که نام پرنده‌ای از خانوادهٔ عقاب، و فَک، که معنی آشیانه می دهد، تشکیل شده که بنابراین دالی‌فک، به معنای آشیانۀ عقاب است. اما بر اساس روایت دیگری، نام درفک از قوم دربیک آمده است که تیره‌ای از ساکنان حوالی دریای کاسپی بوده‌اند. مردم گیلک بومی منطقه این قله را دِروِک می‌نامند.

ساختار و طبیعت کوه

ساختار و طبیعت کوه

این کوه ارتفاعی در حدود ۲۷۰۰ دارد و از سمت جنوب به کوه‌های منجیل و از شرق و جنوب شرقی به کوه‌ های پیشکوه و رشته کوه‌های عظیم تخت سلیمان محدود می شود و تا دره سه هزار تنکابن ادامه می‌یابد. بر روی قله کاسه‌ای شکل درفک و در سمت شمال آن دیواره ای با بیش از ۵۰۰ متر ارتفاع قرار دارد و چند دهنه غار در کاسه قله از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد آن است. غار درفک را که در این کوه قرار دارد می توان یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری آن دانست. این غار، غاری یخی است که اهالی منطقه در تابستان ها از یخ آن استفاده می کنند. در این قسمت دامداران کلبه‌های زیادی ایجاد کرده‌اند و در فصول بهار و تابستان مورد استفاده آن‌ها قرار می‌گیرد. بسیاری از افراد با خرید بلیط سفرشان از مستر بلیط به صورت آنلاین راهی این منطقه می شوند و از جاذبه های گردشگری آن دیدن می کنند.

راه های دسترسی به کوه

راه های دسترسی به کوه

برای اینکه به این کوه بروید باید به شهرستان رودبار کنید و برای رفتن به این سفر روش های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها، استفاده از اتوبوس است. می توانید بلیط اتوبوس رودبار را به صورت آنلاین خریداری کنید و به این ناحیه بروید. اگر می خواهید با خودرو شخصی سفر کنید به چند طرق می توانید به این محوطه برسید. یکی از این مسیر ها سیاهکل – دیلمان – شاه شهیدان – اربناب – قله درفک به شمار می رود که از این طریق به جبهه شرقی کوه می رسید. اگر هم می خواهید به جبهه غربی بروید باید از رستم‌آباد، توتکابن، راجعون، جیرونی، درفک به این محل بروید.

بازدید از کوه درفک

برای گشت و گذار در این محوطه و بالا رفتن از کوه بهتر است در فصل بهار و تابستان اقدام کنید و کلیه وسایل مورد نیازتان را با خود ببرید. به هیچ عنوان به تنهایی اقدام به بالا رفتن از کوه نکنید زیرا ممکن است دچار مشکل شوید و همچنین سعی کنید تجهیزات لازم را با خود داشته باشید.

نوشته کوه درفک اولین بار در مجله مِستر بلیط. پدیدار شد.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.