1-31

کویر کاراکال

کویر کاراکال

گردش در طبیعت یا طبیعت گردی یکی از مدل های سفر کردن به شمار می رود که در گردشگران رهسپار طبیعت می شوند. زمانی که نام طبیعت گردی به گوش می رسد، بیشتر افراد به یاد مناطق سرسبز می افتند و کمتر کسی به مناطق بیابانی فکر می کند. باید بگوییم که کویر نیز یکی از مناطقی به شمار می رود که زمان طبیعت گردی مقصد افراد زیادی است. امروزه کویر در بین مسافران بسیار طرفدار پیدا کرده است و هر ساله در فصول سرد سال افراد زیادی برای تفریح و گذران اوقات فراغت راهی این مناطق می شوند. گردشگری مناطق بیابانی و کویری، دیدار از منابع و جاذبه های توریسمی آن شامل پوشش گیاهی، حیات جانوری، اشکال ژئومورفوژولیک، انجام فعالیت های ورزشی و بازدید از سایر جاذبه های مختص این مناطق را تحت عنوان گردشگری کویری فراهم می سازد. این نوع از گردشگری، گستره ای بیش از یک سوم مساحت زمین در میان اکوسیستم های مناطق بیابانی و نیمه بیابانی را در بر گرفته است و به طور کلی در 45 میلیون کیلومتر مربع از مناطق تحت تاثیر خشکی در سطح جهان قابلیت اجرا دارد. ایران با مساحت بیابانی و کویری بسیار وسیع یکی از مقاصد این نوع از گردشگری است. کویر کاراکال که در استان یزد و شهرستان بافق قرار دارد یکی از این مناطق محسوب می شود.

معرفی کویر کاراکال

معرفی کویر کاراکال

شهرستان بافق، با مرکزیت شهر بافق، از شهرستان های استان یزد به شمار می رود. بافق، منطقه ای خشک به شمار می رود که رطوبت آن در تابستان به 8 و در زمستان به 15 درصد می رسد. بارندگی این شهرستان سالیانه از 10 تا 20 میلی متر است و بادهای محلی، با طوفان های سخت، در بهار و تابستان و پاییز از شمال غربی به جنوب شرقی می وزد. دهکده های جنوب شرقی بافق در دامنه کوهستانی و روستاهای غربی آن در دشت قرار دارند. در این شهرستان می توانید جاذبه های طبیعی منحصر به فردی را ببنید که یکی از آنها کویر کاراکال به شمار می رود. این کویر در فاصله 20 کیلومتری از شهر بافق قرار گرفته است و نزدیک ترین روستا به آن روستای صادق آباد به شمار می رود. این کویر دارای زیبایی حیرت انگیزی است که باعث می شود هر ساله افراد زیادی زمان سفر این منطقه را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند. رفتن به این محوطه می تواند تجربه ای متفاوت را برای شما رقم بزند که به ندرت و در کمتر جایی می توانید آن را لمس کنید. اگر می خواهید درباره این محل بیشتر بدانید این مطلب از مجله مستر بلیط را تا آخر بخوانید. نکته مهم در مورد این کویر این است که محل زندگی تیزگوش یا کاراکال محسوب می شود و دلیل نام گذاری آن نیز همین موضوع است.

ساختار و طبیعت کویر

ساختار و طبیعت کویر

همانطور که اشاره کردیم این کویر در نزدیکی روستایی به نام صادق آباد قرار دارد، همین موضوع باعث شده است که مردم روستا کمپی تفریحی در این کویر احداث کنند. در این مکان می توانید انواع مختلفی از وسایل و فعالیت های تفریحی را بیابید. شتر سواری، پیست موتور سواری، آفرود سواری و … برخی از سرگرمی هایی هستند که در این مکان وجود دارد. علاوه بر این، در این کویر جاذبه های گردشگری متنوعی وجود دارد که می توانید از آنها نیز دیدن کنید. قلعه باقرآباد یکی از آنها به شمار می رود که از دوران قاجار در این کویر برجای مانده است. این قلعه به دلایل مختلفی محافظت از مردم در برابر بروز خطرات و ذخیره غلات ساخته شده است. قلعه دارای 45 اتاق، 2 برج نگهبانی، 3 جایگاه سنگ‌اندازی و 10 جایگاه تیراندازی است. در اطراف این کویر نخلستان های زیادی وجود دارد که می توانید در میان آن ها قدم بزنید و لذتی دو چندان کسب کنید. اصلی ترین جاذبه گردشگری این کویر تپه‌ شن‌‌های روان به شمار می رود که ارتفاع برخی از آنها به 50 متر نیز می رسد و زیبایی خاصی به این کویر بخشیده اند. عکاسی بر روی این تپه ها یکی از پر طرفدارترین سرگرمی های این کویر به شمار می رود.

راه های دسترسی به کویر

راه های دسترسی به کویر

این کویر در شهرستان بافق قرار دارد بنابراین می توانید با خرید بلیط قطار بافق سفر خود را، برای دیدن این کویر، آغاز کنید. فاصله کویر تا شهر بافق در حدود 20 کیلومتر می شود که می توانید این مسافت را با وسایل نقلیه عمومی طی کید.

بازدید از کویر کاراکال

برای دیدن این کویر و گذران وقت در آن نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید ولی اگر می خواهید از امکانات کمپ آن استفاده کنید باید هزینه ای را پرداخت کنید. مستر بلیط پیشنهاد می کند طوری برنامه ریزی کنید تا بتوانید شب را در این کویر بمانید و به تماشای آسمان آن در شب بنشینید.

نوشته کویر کاراکال اولین بار در مجله مِستر بلیط. پدیدار شد.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.