1401011914353280325099954

گزارش| گرد و غبار مهمان ناخوانده ایران/ وزش باد شدید و گردوخاک در کشور/ تهران در وضعیت بحرانی + تصاویر

گروه استان‌ها ـ براساس گزارش‌ سازمان هواشناسی، در سه روز آینده پدیده غالب در بیشتر مناطق کشور وزش باد شدید و در جنوب غرب و غرب کشور گردوخاک خواهد بود.

– اخبار استانها –

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، توده گردو‌خاک از غرب عراق به ایران وارد شده و موجب کاهش کیفیت هوای بسیاری از شهرهای کشور شده است و طی سه روز آینده پدیده غالب در بیشتر مناطق کشور وزش باد شدید و در جنوب غرب و غرب کشور گردوخاک خواهد بود. این پدیده بر اساس اظهارات کارشناسان هواشناسی نه تنها استان های شمالی مثل گلستان و خراسان شمالی را درگیر می کند و به خراسان رضوی هم می رسد حتی به کشورهایی همچون جمهوری آذربایجان و ترکمنستان هم خواهد رسید.

بر اساس گزارش‌های خبرنگاران استانی تسنیم، خبرهایی مبنی بر ناسالم بودن کیفیت هوا در برخی مناطق منتشر شده است واینکه براساس هشدار کارشناسان، بیماران تنفسی، سالخوردگان و کودکان از تردد غیر ضروری در هوای آزاد خودداری کنند.

براساس اعلام سازمان هواشناسی از تازه‌ترین وضعیت جوی ‌نوزدهم فروردین، 24 ساعت آینده و روزهای آتی‌، در آذربایجان‌شرقی و آذربایجان‌غربی، اردبیل و غرب استان کردستان رگبار باران پیش بینی می‌شود و در استان‌های خراسان‌شمالی، شمال خراسان‌رضوی و گلستان بارش ها به شکل پراکنده رخ خواهد بود.

این سامانه مناطقی از شمال غرب، غرب، بخش‌های غرب و مرکزی دریای خزر را در برمی گیرد و همچنین استان‌هایی که در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی واقع شدند بارش پیش بینی می شود و نوار شمالی کشور در بعضی ازساعات رگبار و رعد‌و‌برق رخ خواهد داد و روزهای دوشنبه و سه شنبه جوی آرام درکشور خواهیم داشت.

توده گرد و خاک که از عراق واردشده است، امروز غرب و مرکز کشور را تحت تاثیر قرار می دهد و طی سه روز آینده پدیده غالب در بیشتر مناطق کشور در بعضی از ساعات وزش باد شدید خواهد بود و در استان‌های غرب و جنوب غرب و مرکز کشور هم پدیده گرد‌وخاک را خواهیم داشت و روزهای شنبه و یکشنبه بخش های شرقی دریای عمان مواج و متلاطم خواهد بود.

خیزش گردوخاک در قزوین تا پایان شنبه ادامه دارد

یوسف شیخ‌الملوکی مدیرکل هواشناسی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین درباره علت وقوع گرد و غبار محلی و آلودگی هوا در بیشتر نواحی استان قزوین اظهار داشت: بر اساس آخرین نقشه‌های پیش‌یابی پدیده غالب امروز (جمعه) وزش بادهای نسبتاً شدید تا شدید همراه با خیزش گردوخاک است که بر اساس آخرین داده‌های مرکز پیش‌بینی خیزش گردوخاک در کلیه مناطق استان قزوین تا پایان شنبه (فردا) ادامه دارد.

وی اضافه کرد: جهت وزیدن این بادهای شدید امروز از غرب به جنوب غرب و فردا از جنوب به جنوب غرب خواهد بود و به خاطر خیزش گردوخاک و غبار انجام کار در فضای باز و به ویژه نواحی مرتفع و کوهستانی خطرآفرین است. همچنین کسانی که بیماری تنفسی دارند، باید حتی‌الامکان امروز و فردا از تردد در فضای باز خودداری کنند.

وی ادامه داد: برای شنبه تا بامداد یکشنبه 21 فروردین‌ماه با عبور امواج تراز میانی جو شاهد افزایش ابر و بارش‌های رگباری خواهیم بود که گاهی با رعدوبرق و وزش باد لحظه‌ای شدید همراه خواهد شد و احتمال بالای بارش تگرگ هم وجود دارد.

شیخ‌الملوکی یادآور شد: با توجه به قرار داشتن در فصل بهار و تشکیل ابرهای همرفتی ناپایداری‌ها در پاره‌ای از مناطق از شدت بیشتری برخوردار است و البته برای روزهای یکشنبه و دوشنبه جوی نسبتاً پایدار پیش‌بینی می‌شود که گاهی با وزش باد همراه شده و در ارتفاعات شمالی هم شاهد تشکیل مه صبحگاهی خواهیم بود.

آلودگی هوای تهران «بحرانی» شد‌

در زمان حاضر کیفیت هوای شهر تهران با شاخص 490 در وضعیت خطرناک قرار دارد در این شرایط افراد باید از فعالیت‌های خارج از منزل خودداری کنند.در زمان حاضر 17 ایستگاه سنجش کیفیت هوا در تهران در وضعیت خطرناک، 9 ایستگاه در وضعیت بسیار ناسالم و دو ایستگاه در وضعیت ناسالم برای همه گروه‌ها قرار دارد، در این بین مناطق 1، 2، 7، 8، 9، 13، 18، 19 و 22 دارای شاخص 500 هستند.

روز گذشته نیز کیفیت هوای تهران با شاخص 190 با نشانگر وضعیت ناسالم برای همه گروه‌ها سپری شد و طبق پیش‌بینی صورت‌گرفته روز آینده نیز کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس جامعه خواهد بود.

کیفیت هوای همدان برای همه گروه‌ها "ناسالم" است

مهدی خدابخشی مسئول برنامه بهداشت هوا معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم‌ در همدان، اظهار داشت: با توجه به شرایط جوی و افزایش غلظت گرد و غبار در هوای استان، شاخص کیفیت هوا برای همه گروه‌ها ناسالم است.

وی با تاکید بر اینکه عوارض آلودگی هوا بر گروههای حساس جامعه شدید تر است، تصریح کرد: از عموم مردم به ویژه سالمندان، کودکان، خانم های باردار و افرادی که سابقه بیماری های قلبی و تنفسی دارند تقاضا داریم از حضور در فضاهای باز و هوای آزاد خودداری کنند‌.

مسئول برنامه بهداشت هوا معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه شاخص مجاز کیفیت هوا در کشور ما 150 است، عنوان کرد: امروز شاخص هوا در همدان 162 گزارش شده است.

شرایط ناسالم در هوای هفت شهر خوزستان

از خوزستان این خبر رسیده که تداوم پدیده گرد و خاک در این استان برای دومین روز، هوای هفت شهر استان را در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها قرار داده است

بر اساس اعلام سامانه پایش کیفی هوای کشور، ساعت 12 روز جمعه ،شاخص کیفی هوای شهرهای اهواز 169، اندیمشک 163، بندرامام 175، دزفول 157، سوسنگرد 160، شادگان 168 و ماهشهر 161 در شرایط ناسالم برای همه گروه ها است.

در همین زمان شاخص کیفی هوای شهرهای بهبهان 106، حمیدیه 119، رامشیر 105 و شوش 127 در شرایط ناسالم برای گروه های حساس گزارش شده است.

محمد سبزه زاری ، مدیر کل هواشناسی خوزستان با اعلام هشدار سطح زرد مرکز ملی پایش و هشدارسریع گرد و خاک هواشناسی خوزستان گفته است : با فعال شدن و نفوذ توده گرد و خاک در بیابان های جنوبی عراق، هوای بیشتر شهرهای استان شاهد غبار و کاهش کیفیت هوا هستند.

بر اساس گفته سبزه زاری پدیده گرد وخاک در مناطق غرب و شمال غرب، مناطق مرکزی، جنوب، جنوب غرب و جنوب شرق استان تا اواخر وقت روز جمعه خودنمایی خواهد کرد.

هوای چهار شهرستان کرمانشاه در وضعیت بحرانی و ناسالم قرار دارد

احد جلیلیان، سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه اعلام کرد: شاخص کیفی هوا بر اساس استخراج داده‌ها از ایستگاه سنجش کیفی هوا در قصرشیرین و سرپل ذهاب و کنگاور و اسلام آباد غرب در ساعت هفت صبح امروز بیانگر وضعیت بحرانی و ناسالم است.

جلیلیان افزود: همچنین هوای شهرستان‌ های کرمانشاه و پاوه نیز در وضعیت هشدار قرار گرفته که بر این اساس هوای این شهرستان ها به دلیل آلودگی ناشی از گرد و غبار برای در وضعیت ناسالم قرار دارد.

وی اظهار داشت: شاخص لحظه‌ای کیفیت هوا ساعت هفت صبح امروز در شهرستان قصرشیرین و سرپل‌ذهاب و کنگاور500 و اسلام آباد غرب 384 را نشان داد که بیانگر وضعیت بحرانی و در شهرستان کرمانشاه 334 نشان از وضعیت اضطرار و شهرستان پاوه عدد 190 را نشان داد که بیانگر وضعیت هشدار و ناسالم برای گروه های حساس است.

گرد و غبار ایلام‌ را در وضعیت بحران قرار داده است

توده گرد و غبار که از دیروز به تدریج وارد شد، هوای مناطق شمالی استان ایلام را به صورت لحظه ای در وضعیت بحران قرار داده است.میزان آلودگی در شهرهای سربله بیش از 6 برابر، ایلام، ملکشاهی، سیروان و ایوان حداکثر چهار برابر است.

آلودگی3 تا 4 برابر حد مجاز هوای لرستان

با ادامه آلودگی هوا، لرستان پنجمین روز آلوده خود را در سال جدید تجربه می‌کند.با ادامه آلودگی هوا، لرستان پنجمین روز آلوده خود را در سال جدید تجربه می کند.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: هم اکنون میزان آلودگی هوای تمام شهر‌ها‌ی استان لرستان 3 تا 4 برابر حد مجاز است.علی سالاروند افزود: شهرستان های خرم آباد، بروجرد، پلدختر، سلسله، دلفان، دورود، ازنا، الیگودرز، کوهدشت، رومشکان و چگنی در شرایط ناسالم قرار دارد.

وی تصریح کرد: سالمندان، کودکان و افراد دارای بیماری‌های قلبی، عروقی و تنفسی از تردد غیر ضروری در فضای باز خودداری کنند.

هوای کردستان تا روز یکشنبه غبارآلود است

کارشاس اداره کل هواشناسی کردستان گفت: به دلیل شکل گیری پدیده گرد و خاک در کشورهای همسایه و انتقال بخشی از آن به کشورمان، وضعیت هوای استان تا روز یکشنبه غبارآلود است و دید افقی و کیفیت هوا کاهش می‌یابد.

خبات قمری اظهار داشت: روز پنجشنبه شاهد ورود پدیده گرد و غبار از کشورهای عراق و سوریه به استان بودیم که این وضعیت با شدت کمتر تا روز یکشنبه هفته آینده ادامه دارد.

وی افزود: وضعیت هوای استان از امشب تا اوایل فردا شب ناپایدار است و در این مدت در برخی از ساعات رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید و احتمال بارش تگرگ وجود دارد.

کارشناس اداره کل هواشناسی کردستان ادامه داد: با توجه به ماهیت رگباری بارش‌ها آب گرفتگی معابر و ایجاد رواناب‌های شدید موقت و نقطه‌ای به خصوص در نیمه غربی و ارتفاعات مرکزی استان دور از انتظار نیست.

وی اضافه کرد: برای امروز و تا حدودی فردا سرعت وزش باد به ویژه در نیمه شرقی و ارتفاعات استان شدید و در محدوده هشدار است که امکان وارد شدن خسارت به سازه‌های کم استحکام وجود دارد اما از روز یکشنبه تا اواخر هفته آینده هوای استان پایدار خواهد بود.

کیفیت هوای شهرهای سنندج، سقز و مریوان در وضعیت خطرناک و شهرهای بانه، کامیاران، دیواندره و بیجار نیز در شرایط ناسالم قرار دارد.اداره کل هواشناسی کردستان دارای 22 ایستگاه هواشناسی شامل 9 ایستگاه سینوپتیک (هر ساعت یک بار تغییرات هواشناسی در آن اندازه گیری و ثبت می‌شود) و 13 ایستگاه اقلیم‌شناسی، 79 ایستگاه باران‌سنجی و سه ایستگاه جاده‌ای است و این ایستگاه‌ها در طول شبانه روز پارامترهای هواشناسی را اندازه‌گیری، ثبت و مخابره می‌کنند.

هوای شهر کرمان برای گروه های حساس ناسالم است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان گفت: شرایط جوی شهر کرمان با توجه به خیزش گرد و خاک برای سالمندان، کودکان و سایر گروه‌های حساس ناسالم است.

مرجان شاکری افزود: شاخص کیفی هوا در کرمان در شرایط زرد قرار دارد و شرایط جوی این شهر برای سالمندان، کودکان و سایر گروه‌های حساس ناسالم است.

وی اظهار داشت: اداره کل هواشناسی استان کرمان برای پایان هفته در مورد افزایش گرد و غبار، غلظت ریزگردها و کاهش کیفیت هوا هشدار داده است.

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان کرمان توصیه کرد: شهروندان بویژه گروه‌های حساس در شرایط فعلی جوی در منزل بمانند.

هشدار نارنجی هواشناسی سمنان درباره ناسالم‌شدن کیفیت هوا

استان کویری سمنان هم از شرایط ناسالم بودن کیفیت هوا بی نصیب نمانده و در این راستا اداره کل هواشناسی این استان با موضوع ناسالم‌شدن کیفیت هوا و در برخی ساعات خطرناک شدن آن برای سالمندان هشدار نارنجی اعلام کرده است.

از ظهر امروز تا اواخر وقت، عبور توده غبار و گرد و خاک از استان و کاهش کیفیت هوا و شرایط ناسالم و در برخی ساعات خطرناک برای تمام گروهها به ویژه سالمندان و افراد دارای بیماریهای ریوی و قلبی، پیش‌بینی می‌شود. دیگر آنکه اداره کل هواشناسی استان سمنان برای روزهای شنبه و یکشنبه هشدار زرد اعلام کرد.

در شرایط هوای ناسالم همه افراد در صورت قرار گرفتن درازمدت در معرض هوای با این شدت آلودگی ممکن است دچار علایم تنفسی شوند. همچنین افراد گروه حساس ممکن است دچار پیامدهای بیشتری شوند. شرایط بسیار ناسالم بیانگر هشدار درباره بروز وضعیت اضطراری بهداشتی است و با احتمال بیشتر سلامت همه جمعیت به خطر می‌افتد.

شرایط هوای خطرناک نیز نشان‌دهنده وضعیت اضطراری هشدار بهداشتی است و همه افراد ممکن است دچار پیامدهای بهداشتی وخیم شوند.دیگر آنکه در عنوان هشدارهای صادره از سوی مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور رنگ زرد جهت آگاهی، رنگ نارنجی جهت آمادگی و رنگ قرمز جهت اقدام است.

انتهای پیام/ش

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.