1399021910392136620318174

19 واحد پرورش و کشتار غیرمجاز دام در شهرقدس پلمب شد

گروه استان‌ها – رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قدس گفت: با همکاری دستگاه قضایی ۲۱ واحد دامی شناسایی شد که ۱۹ واحد که پرورش و کشتار غیرمجاز داشتند به‌طور همزمان طی دو ماه در معیت نیروی انتظامی و اجرای دستور قضایی پلمب شدند.

– اخبار استانها –

مجید محمدیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرقدس، اظهار داشت: موقعیت شهرستان قدس به‌واسطه نزدیکی به پایتخت بازار خوبی برای مصرف بوده و ازلحاظ بارانداز ورودی محموله‌های دام زنده و فراورده‌های خام دامی حائز اهمیت است.

وی افزود: دامداری‌های غیرمجاز که طی سال‌های گذشته پرورش دام‌هایی با هویت نامشخص را انجام می‌دادند، ساماندهی شدند و وضعیت بیماری، درمان و واکسیناسیون، شناسنامه‌دار شدن دام‌ها و مبدأ ورودی رسیدگی شد و نسبت به کشتارهای غیرمجاز در این واحدها اقداماتی صورت گرفت.

رئیس اداره دامپزشکی شهرقدس با اشاره به در پیش بودن فصل گرما و بروز مخاطرات بهداشتی دام و بیماری‌های مشترک انسان و دام گفت: بیماری تب کریمه کنگو بر اثر کشتار غیرمجاز دام و از طریق خون، پوست و گوشت و تمام اجزای دام قابل انتقال است و پرورش و کشتار غیربهداشتی تهدیدی بر سلامت انسان محسوب می‌شود که در این خصوص واحدهای غیرمجاز شناسایی شدند.

وی با استناد به بند 20 ماده 55 قانون شهرداری و جلوگیری از فعالیت واحدهایی که آلودگی زیست محیطی دارند در ادامه افزود: با همکاری دستگاه قضایی 21 واحد دامی شناسایی شد که 19 واحد که پرورش و کشتار غیرمجاز داشتند به‌طور همزمان طی دو ماه در معیت نیروی انتظامی و اجرای دستور قضایی پلمب شدند و قرار شد فضایی برای این واحدها در نظر گرفته شده که تحت نظارت دامپزشکی و بهداشت، عرضه و ذبح بهداشتی به‌ویژه در مناسبت‌هایی مانند عید قربان و ایام محرم داشته باشند.

محمدیان بیان کرد: یکی از نقاط خلأ و ضعف‌های شهرستان عدم وجود کشتارگاه بوده و پهنه شهرستان به‌اندازه‌ای نیست که بتوان کشتارگاه احداث کرد اما شهرداری می‌تواند مانند کشتارگاه‌های شهرستان دماوند، شمیرانات و فیروزکوه اقداماتی انجام داده تا علاوه بر نظارت بهداشتی مستمر، جمع‌آوری کشتارگاه‌های غیرمجاز، دسترسی بهتر به دام سالم در مناسبت‌ها، کمکی بر تأمین گوشت موردنیاز شهرستان و ایجاد اشتغال صورت گیرد.

هشدار دامپزشکی خراسان رضوی: مردم مراقب عرضه ماهیان حرام‌گوشت باشندرئیس سازمان دامپزشکی کشور:دستورالعمل‌های سازمان دامپزشکی باید پیوست فرهنگی داشته باشدممنوعیت ثبت سفارش 9 قلم داروی دامپزشکی

وی در ارتباط با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان افزود: در فصل سرما احتمال شیوع و بروز این بیماری وجود داشته و در برخی استان‌ها در یکسری طیور سنتی و روستایی مواردی از آن گزارش شد و در شهرستان قدس نیز رصد، پایش و بازدیدها به‌طور جدی از طیور روستایی و صنعتی به جدیت کنترل شد و هیچ موردی از شیوع این بیماری گزارش نشده است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرقدس با اشاره به فعالیت یک واحد صنعتی کشتارگاه طیور در شهرقدس خاطرنشان کرد: این واحد 65 هزار قطعه ظرفیت داشته که طی 4 دوره واکسیناسیون انجام‌شده و تاکنون هیچ گزارش از تلفات غیرمتعارف نداشتیم.

انتهای پیام/ی

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.