1401062010035499726066924

20 شهریور سالروز شهادت شهید مدنی/ساده‌زیستی و زهد شهید محراب فراموش‌نشدنی است

بیستم شهریورماه سالروز شهادت آیت الله سید اسدالله مدنی دومین شهید محراب است.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، چهل و یک سال پیش در چنین روزی آیت الله مدنی، نماینده امام خمینی(ه) در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز توسط منافقان کوردل ترور شد تا افتخار عنوان دومین شهید محراب انقلاب را به خود اختصاص دهد.

سیداسدالله مدنی در سال 1293 هجری شمسی در شهر آذرشهر دیده به جهان گشود.وی نخستین عالم آذربایجانی بود که در سال 1342 شمسی در نجف از امام تبعیت کرد و در انتشار تلگراف آیت الله حکیم در حمایت از نهضت امام راحل نقش بسزایی داشت.

این عالم مجاهد در دوران طاغوت از هر فرصتی برای شناساندن چهره واقعی رژیم منحوس پهلوی استفاده می‌کرد.آیت اللّه مدنی از دوران جوانی وارد مبارزات سیاسی ـ اجتماعی شد.

مرمت یادگار دومین شهید محراب در همدان؛ خانه شهید مدنی تبدیل به موزه می‌شودکنگره بزرگداشت چهارمین شهید محراب در کرمانشاه برگزار می‌شود

او ارتباط مستمری با آیت الله کاشانی داشت و این رابطه به اندازه‌ای بود که وقتی آیت الله مدنی می‌خواست به تبریز مسافرت کند، مرحوم کاشانی در تلگرافی به آیت اللّه سید مهدی انگجی، دستور داد هنگام ورود این عالم شجاع به تبریز، وی را گرامی بدارد.

این سید بزرگوار حتی با فروش کتاب هایش، برخی از هزینه‌های مبارزه مسلحانه شهید نواب صفوی را می‌پرداخت.
آیت الله مدنی محور مبارزات مردم زادگاهش آذرشهر علیه رژیم شاه بود و نقش مهمی در برچیدن مراکز فسق و فجور در این منطقه داشت.

مبارزات سیاسی آیت الله مدنی سبب دستگیری و تبعید وی به شهر‌های مختلف کشور از جمله همدان شد.در حادثه 21 بهمن سال 57، مردم همدان با محوریت آیت الله مدنی ستون زرهی لشکر 81 کرمانشاه را که برای سرکوب حرکت انقلابی مردم تهران، عازم پایتخت بود متوقف کردند.

پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، آیت‌الله مدنی از سوی مردم همدان به نمایندگی مجلس خبرگان انتخاب شد.
حضرت امام خمینی (ره) بعد از شهادت آیت الله قاضی طباطبائی این عالم وارسته را به سمت امام جمعه تبریز و نماینده، ولی فقیه در آذربایجان شرقی منصوب کرد.

شهید مدنی پس از منصوب شدن به امامت جمعه شهر تبریز، با معضل بزرگ حزب خلق مسلمان مواجه شد که با روش‌های گوناگون با انقلاب مبارزه می‌کرد.

در واقع سخت‌ترین دوران زندگی شهید مدنی، روز‌های آشوب حزب خلق مسلمان بود؛ به طوری که وی بار‌ها از سوی این حزب تهدید شد.فتنه خلق مسلمان تا جایی پیش رفت که حتی جایگاه نماز جمعه را آتش زدند و جلوی برگزاری نماز جمعه را گرفتند.

در این موقع این عارف مجاهد کفن پوشید و با جمعیتی که پیشاپیش آنان حرکت می‌کرد، فریاد سر داد: «تا من زنده ام و در این شهر نماینده امام هستم، نماز جمعه را برگزار می‌کنم». این چنین بود که توطئه حزب خلق و آمریکا در این شهر خنثی شد.

شهید آیت الله مدنی در موقعیت‌های مختلف، هرگز ساده‌زیستی و زهد را فراموش نکرد و همیشه با زندگی اشرافی، علنی و عملی، مبارزه کرد. زندگی ساده او همیشه توطئه‌های دشمن را برای تخریب شخصیت وی نقش بر آب می‌کرد. هنگامی‌ که از قیامت سخن می‌گفت، چنان می‌گریست که گویی صحرای محشر و عظمت آن را می‌بیند. او انسان خودساخته‌ای بود که جامعه‌سازی کرد.

سرانجام پس از سپری کردن 67 سال عمر توام با مبارزه و جهاد در راه خدا و حفظ ارزش‌های اسلامی در بیستم شهریور ماه سال 1360 در محراب نماز جمعه تبریز به وسیله منافقی کوردل از طایفه ابن ملجم‌ها که نارنجک به خود بسته بود به شهادت رسید.

از چهار شهید محراب تاریخ انقلاب اسلامی دو شهید به نام‌های آیت الله قاضی طباطبایی و آیت الله سید اسدالله مدنی از تبریز هستند که این موضوع افتخار بزرگی را نصیب این شهر انقلابی کرده است.
سالروز شهادت آیت الله سید اسد الله مدنی به نام روز شهرستان آذرشهر نام گذاری شده است. شهرستان آذرشهر نیز با حدود 120 هزار نفر جمعیت از مناطق پیشرو در نهضت اسلامی آذربایجان شرقی محسوب می‌شود و 400 شهید از جمله آیت الله شیخ حسین غفاری و آیت الله مدنی را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

انتهای پیام/ن

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.