1399080608465557421510914

آخرین اخبار امیکرون در ایران| نرخ ابتلای روزانه در مرز 10هزار نفر/ رشد 7.58درصدی موارد فوتی در یک روز/ 4 رکن اصلی مدیریت کم‌هزینه پیک ششم چیست؟ + نقشه و نمودار

گروه استان‌ها ـ درحالی دوباره آمارهای کرونایی همه یک‌باره صعودی شد که کارشناسان براین‌باورند رنگ زرد و نارنجی کرونایی تمایل به‌سمت قرمزشدن دارند و نباید با عادی‌انگاری به بحران دامن زد.

– اخبار استانها –

به‌گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، اگرچه روند نزولی نرخ ابتلای روزانه در سه روز اخیر حکایت از بهبود شرایط می‌داد اما تغییر مسیر نمودارها و صعودی شدن تمامی شاخص‌ها در 24 ساعت گذشته نشان داد که نباید آتش زیر خاکستر امیکرون را در ایران نادیده گرفت.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه می‌گویند تغییر مسیر نمودارها در 24 ساعت گذشته نشان داده است که ویروس منحوس همواره فعال است و درصورت بی‌توجهی به قابلیت بحران‌آفرینی آن احتمال غافلگیر شدن سیستم بهداشت و درمان کشور وجود دارد و شاهد مثال آن را هم می‌‌توان در تمایل رنگ‌ها در نقشه کرونایی کشور به‌سمت قرمز یعنی بسیار پرخطر شدن دانست.

به‌گفته این گروه اگر نگاه آماری دقیقی به نقشه کرونایی و رنگ‌بندی تعیین‌شده آن توسط مقامات مسئول وزارت بهداشت داشته باشیم می‌بینیم از مجموع 448 شهر مورد بررسی و تعیین‌شده در این نقشه تنها یک شهر به‌رنگ آبی تعیین شده و سهم رنگ زرد در آن فقط 76 مورد است، درحالی که تقریباً سهم رنگ نارنجی و قرمز برابر و با اختلافی بسیار ناچیز بیانگر تمایل تغییر رنگ به‌سمت رنگ بسیار پرخطر یعنی همان قرمز خودمان است.

این گروه همچنین اصلی‌ترین نشانه احتمال تغییر رنگ‌بندی نقشه کرونایی در چند روز آینده به‌سمت سهم بیشتر شهرستان‌های قرمزرنگ در شکل‌گیری زنجیره تحولات آماری با افزایشی شدن نرخ ابتلای روزانه به‌میزان 35.30 درصد می‌دانند و معتقدند این اتفاق در واقع آغاز حرکتی صعودی در تمامی شاخص‌های کرونایی کشور است که نهایتاً با افزایش قابل توجه نرخ فوتی‌ها و تغییر آمار شهرستانی‌های بسیار پرخطر در نقشه است دقیقاً همان‌طور که زمان ثبت هر مورد فوتی ناشی از کرونا تنها در 24 ساعت گذشته از هر 6.4 دقیقه به 5.9 دقیقه کاهش یافته است یعنی 30 ثانیه کمتر شده است.

متخصصان بهداشت و درمان دلیل این نکته را هم در کاهش قابل توجه سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم و البته نزولی شدن استقبال هموطنان از تکمیل دوره واکسیناسیون با دز سوم ذکر می‌کنند، چون فرا رسیدن ایام پایانی سال و افزایش تردد‌های سطح شهرها و بیرون‌شهری در این دوره به‌نوعی ویروس امیکرون را میان مردم دست به دست کرده و خوشه‌های بیماری تازه‌ای در گوشه و کنار ایران به وجود آورده است.

یک فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی در این زمینه می‌گوید: در چند روز آینده تعداد زیادی از مراسم ازدواج به‌واسطه ماه‌های رجب و شعبان خواهیم داشت و در عین حال ایام پایانی سال، چهارشنبه آخر سال و خریدها و دید و بازدیدهای نوروزی آغاز می‌شود که همه این‌ها از عواملی هستند که می‌توانند مستقیم در افزایش نرخ ابتلا و شکل‌گیری بحران‌های تازه اثرگذاری داشته باشند.

رضا هاشمیان همچنین تأکید کرد: بنابراین خانواده‌ها از امروز باید برنامه‌های خود را مدیریت کنند تا گرفتار نشوند و افرادی که دُز سوم را تزریق نکردند نیز باید هرچه سریعتر واکسن دُز سوم را تزریق کنند.

در همین حال کارشناسان بهداشت و درمان معتقدند اهمیت تزریق دز سوم در شرایط فعلی بر هیچ‌کس پوشیده نیست اما آمار 69884 مورد تزریق دز سوم در هشتمین روز از اسفند به‌نوعی شاهد مثالی غیرقابل انکار از عدم مشارکت مناسب هموطنان در این زمینه است و می‌تواند زنگ خطری برای ایجاد بحران همه‌گیری در نوروز 1401 شناخته شود.

وی همچنین درباره زمان قرنطینه بیماران نیز گفت: مدت 5 روز قرنطینه برای آن دسته از بیمارانی است که علایم خفیف دارند و نیازی به مراجعه و بستری در بیمارستان ندارند اما آن دسته از بیمارانی که علایم شدیدتری دارند، باید حتماً 14 روز در قرنطینه باشند و پس از آن برای حضور در اجتماع نیز پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

این گروه همچنین بااشاره به چهار رکن اصلی مدیریت پیک ششم کرونا با فعالیت گسترده ویروس جهش‌یافته آفریقا یا همان امیکرون می‌گویند: در شرایط فعلی برای مدیریت بهینه و البته کم‌هزینه این موارد باید به‌صورت زنجیره‌ای مدنظر قرار داشته باشد که عبارتند از:

1) شناسایی زودرس بیماری که برای رسیدن به این نکته بهترین راهکار ردیابی افرادی که با یک فرد بیمار درارتباط بوده‌اند و احتمال آلوده شدن آنها بالاست عنوان شده است.

2) بیماریابی فعال یا همان غربالگری هوشمند است که به‌نوعی تکمیل‌کننده مورد قبلی است که لازمه آن انجام تست‌های گسترده و هدفمند است خصوصاً در کانون‌های احتمالی انتقال.

3) مدیریت رعایت دقیق پروتکل‌ها که می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های بسیج و نیروهای مردمی باشد و در راستای رعایت پروتکل‌ها از سوی هموطنان به‌صورت ارشادی و اثرگذاری در افکار عمومی باشد.

4) شناسایی دقیق کانون‌های آلودگی که برای این مورد بهترین راهکار شناسایی مراکز تجمعی و سربسته با تهویه نامناسب هواست.

از سوی دیگر کارشناسان تأکید می‌کنند البته که کنار این موارد به‌خصوص با فعالیت سویه امیکرون در شرایط فعلی یکی از تعیین‌کننده‌ترین موارد بعد از هر 4 پارامتر قبل ردیابی و شناسایی افراد بدون علائم است که این گروه را ناقلان خاموش می‌شناسند، چون درعین‌حال این افراد می‌توانند تعداد زیادی از هموطنان خود را آلوده کنند که خودشان هیچ اطلاعی از بیماری نداشته و نمی‌دانند که بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی در این دوره چه عواقب نگران کننده‌ای در سطح جامعه ایجاد می‌کنند و خوشه‌های جدیدی از بیماری تشکیل می‌دهد.

اما واقعیت آماری نشان می‌دهد در 24 ساعت گذشته نه‌تنها شاهد رشد 35.30درصدی نرخ ابتلای روزانه بوده‌ایم بلکه موارد بستری هم با صعود 3.7درصدی نشان داد که احتمالاً باز دوباره باید منتظر آمارهای صعودی در روزهای آینده باشیم هرچند شاخص موارد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه نیز 2.09 درصد و موارد فوتی روزانه هم 7.58 درصد رشد نسبت به روز قبل را نشان می‌دهد.

آمار بستری‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در اصفهان همچنان افزایشی استگزارش تسنیم از شلوغی بازار بندرعباس/ شیرینی عید را با عادی‌انگاری کرونا تلخ نکنیم+فیلمآمار مبتلایان به کرونا در استان بوشهر 50 درصد کاهش یافت/ وضعیت بیماران تا 2 هفته آینده بهتر می‌شود+فیلم

استان مرکزی/ 104 مورد ابتلای جدید در 24 ساعت

سیدمحمد جمالیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به وضعیت کرونایی استان اظهار داشت: بر اساس آخرین نتایج آزمایشگاهی در مورد بیماری کرونا ویروس 104 مورد جدید مبتلا به ویروس در 24 ساعت گذشته شناسایی شده‌اند که به این ترتیب تعداد موارد مبتلا به کروناویروس از زمان شیوع این ویروس تاکنون به 121 هزار و 276 نفر رسیده است.

وی افزود: در 24 گذشته 13 مورد جدید بستری از مبتلایان به کرونا در بیمارستان‌های استان مرکزی گزارش شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: 91 مورد از بیماران جدیدی که شناسایی شده‌اند هم به صورت سرپایی بوده، که تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در منزل قرنطینه می‌شوند.

جمالیان بیان کرد: متاسفانه در 24 ساعت گذشته 3 مورد فوتی در اثر ابتلا به ویروس کرونا در استان مرکزی گزارش شده است که با این حساب تعداد فوتی‌ها در اثر این بیماری در استان به 3 هزار و 120 نفر می‌رسد.

استان کردستان/شناسایی 140 بیمار جدید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، فریدون عبدالملکی در گفت‌وگو با خبرنگاران از شناسایی 140 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در 24 ساعت گذشته تاکنون در استان کردستان خبر داد.وی افزود: در حال حاضر 289 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کردستان بستری هستند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به آمار بستری‌شدگان به تفکیک شهرستان‌های استان افزود: در حال حاضر در سنندج: 190 نفر، سقز: 16 نفر، مریوان: 23 نفر، قروه: 11 نفر، بیجار: 18 نفر، کامیاران: 10 نفر، دیواندره: 4 نفر و بانه: 17 نفر بستری هستند.

وی با اذعان به اینکه هم‌اکنون 44 بیمار مبتلا به کرونا در بخش ویژه (آی سی یو) بستری هستند، از فوت 1 بیمار در 24 ساعت گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: آمار فوت‌شدگان بر اثر بیماری کرونا در کردستان از ابتدا تاکنون به 1982 نفر رسیده است.

عبدالملکی اعلام کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون 862 نفر در سنندج، 317 نفر در سقز، 152 نفر در قروه، 105 نفر در کامیاران، 160 نفر در بانه، 92 نفر در دیواندره، 76 نفر در بیجار، 189 نفر در مریوان، 24 نفر در دهگلان و 5 نفر در سروآباد جان ‌باخته‌اند.

استان ایلام/ 2 فوتی در 24 ساعت گذشته ثبت شد

جاسم محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 77 هزار و 194 نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 131 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه درحال‌حاضر 104 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 32 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبودیافته‌ها 72 هزار و 839 نفر بوده است.

محمدی گفت: در 24 ساعت گذشته دو مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان مربوط به شهرستان‌های دهلران و دره‌شهر گزارش شده و مجموع فوت‌شدگان ناشی از کرونا تا کنون یک هزار و 206 نفر بوده است.

آذربایجان‌غربی/ ثبت 11 قربانی در شبانه روز گذشته

سید جلیل موسوی دبیر قرارگاه دانشگاهی کنترل و مدیریت کرونا در آذربایجان‌غربی، در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، در رابطه با آخرین آمار مربوط به بیماری کرونا، اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته در استان، 11 نفر جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.

وی افزود: در طی شبانه روز گذشته 493 مورد ابتلا جدید به کرونا در استان ثبت شده است.

دبیر قرارگاه دانشگاهی کنترل و مدیریت کرونا در آذربایجان‌غربی، بیان کرد : در طی بیست و چهار ساعت گذشته در استان 11 هزار و 141 دز واکسن تزریق شده است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

استان بوشهر/ تعداد بیماران بستری بخش کرونایی شیب نزولی دارد

احمد یزدان‌پناه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با اشاره به روند نزولی ابتلا به بیماری کرونا در استان اظهار داشت: تعداد بیماران بستری بخش کرونا بیمارستان‌های استان از 242 نفر در هفته گذشته اکنون به 179 بیمار رسیده که این روند نزولی ادامه دارد.

مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به شناسایی و بستری 49 بیمار کرونایی در 24 ساعت گذشته در استان تصریح کرد: از نظر وضعیت رنگ‌بندی اکنون 30 درصد شهرستان‌ها در وضعیت قرمز و 70 درصد در شرایط نارنجی و زرد قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه اکنون 27 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان بستری هستند افزود: روز گذشته 4 مورد فوتی دیگر ناشی از بیماری کرونا شامل 4 آقا با 93، 88، 83 و 84 سال سن به ثبت رسید و از مجموع موارد فوتی 2 نفر از آنها بدون سابقه واکسیناسیون بوده‌اند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تعداد فوتی‌های کرونایی استان در 2 سال گذشته را 2 هزار و 49 بیمار دانست و افزود: خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته 61 بیمار بخش کرونایی از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند که از این تعداد، ابتلای 27 مورد به کرونا مثبت، قطعی بوده است.

یزدان‌پناه اظهار کرد: از آحاد مردم خواست هر چه سریع‌تر نسبت به واکسیناسیون کرونا خود اقدام کنند تا در مهار موج ششم تسریع شود.

استان کرمان/ فوتی‌های کرونا در استان همچنان 2رقمی است

بر اساس آخرین نقشه رنگ‌بندی رسمی کشور که هفتم اسفند‌ماه توسط وزارت بهداشت منتشر شد، در حال حاضر 15 شهر استان کرمان در وضعیت قرمز، 6 شهر در وضعیت نارنجی و 2 شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌ پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19 تا ظهر روز قبل اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 434 مورد است.

وی ادامه داد: از این تعداد 264 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 27 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 64 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 13 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 66 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 125 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: با فوت 14 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان، مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 5 هزار و 415 مورد رسیده است.

صحبتی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان دو میلیون و 276 هزار و 359 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را یک میلیون و 985 هزار و 225 مورد و در نوبت سوم 753 هزار و 133 دوز تزریق شده است.

مطابق آخرین رنگ‌بندی اعلام شده وضعیت کرونا، در حال حاضر شهرستان‌های کرمان، زرند، کوهبنان، راور، رفسنجان، بردسیر، رابر، شهربابک، سیرجان، بافت، ارزوئیه، بم، نرماشیر، قلعه‌گنج و منوجان در وضعیت قرمز قرار دارند.

وضعیت کرونا در انار و فاریاب زرد است و سایر شهرستان‌های استان در وضعیت نارنجی قرار دارند و این در حالی است که نسبت به هفته گذشته که 21 شهرستان استان در وضعیت قرمز قرار داشتند، تعداد مناطق و شهرستان‌های نارنجی و زرد افزایش یافته است.

استان خراسان جنوبی/ بستری 23 بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه

دبیر ستاد پیشگیری و کنترل کرونا در استان گفت: روز گذشته 94 آزمایش جدید کرونا در استان انجام شد که 40 مورد مثبت جدید شناسایی شد.

غلامرضا شریف زاده افزود: از این تعداد 21 مورد از بیرجند، 7 مورد از درمیان، 4 مورد از نهبندان، قاین، بشرویه و فردوس هر کدام 2 مورد و زیرکوه و سرایان هر کدام یک مورد شناسایی شد.

به گفته دبیر ستاد پیشگیری و کنترل کرونا در استان در حال حاضر 112 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 100 نفر کرونا مثبتند و از این تعداد 23 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال 7 نفر نامساعد است.

وی گفت: در شبانه روز گذشته 3 نفر دیگر در استان براثر این بیماری جان خود را از دست دادند و مجموع موارد فوت به یک هزار و 363 نفر افزایش یافت.

شریف زاده افزود: در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا در استان 575 هزار و 351 نفر واکسن نوبت اول، 515 هزار و 961 نفر واکسن نوبت دوم و 197 هزار و 129 نفر واکسن نوبت سوم را دریافت کردند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

استان فارس/ 183 بیمار در وضعیت وخیم

بنا بر آخرین تغییرات اعلام شده از سوی وزارت بهداشت 7 شهرستان‌‌ استان فارس در وضعیت پرخطر یا قرمز قرار گرفتند، 20 شهرستان نیز در وضعیت نارنجی هستند و 9شهرستان نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

بر این اساس شهرستان‌های ممسنی، کازرون، زرین‌دشت، اوز، خنج، نی‌ریز و سرچهان در وضعیت قرمز قرار دارند و شهرستان‌های بوانات، فراشبند، بختگان، مرودشت، بیضا، سپیدان، کوار، فراشبند، مهر و لامرد در وضعیت زرد و مابقی شهرستان‌ها در وضعیت نارنجی هستند.

این وضعیت نشان‌دهنده بهبود نسبی در شیوع بیماری است اما نباید منجر به ساده‌انگاری یا تمام شدن هشدارها شود موضوعی که مورد تاکید متولیان بهداشت و درمان استان نیز هست.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون دو میلیون و 57 هزار و 23 تست تشخیصی مولکولی و تست سریع در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده 605 هزار و 190 بیمار مثبت شناسایی شده است.

از مجموع تست‌های انجام شده از ابتدای شیوع تاکنون یک میلیون و 703 هزار و 871 تست تشخیصی مولکولی بوده که 506 هزار و 731 مورد بیمار مثبت قطعی شناسایی شده، همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون 353 هزار و 152 مورد تست سریع انجام شده و 98 هزار و 459 بیمار مثبت شناسایی شده است.

با بستری 142 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته، هم اکنون هزار و 46 بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد 183 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

در 24 ساعت گذشته 21 مورد جدید فوتی کووید19 در فارس ثبت شده و مجموع جان باختگان ناشی از کووید19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به هفت هزار و 789 نفر رسید.

در حال حاضر مجموع تعداد دُز تزریق شده واکسن کرونا در شهرستان‌های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با احتساب سه دُز، به هفت میلیون و 789 هزار و 332 دُز رسیده که از این تعداد سه میلیون و 356 هزار و 836 دُز نوبت اول، سه میلیون و 45 هزار و 328 دُز نوبت دوم و یک میلیون و 387 هزار و 168 دُز نوبت سوم واکسن بوده است.

استان هرمزگان/ ثبت 3 مورد فوتی در 24 ساعت گذشته

فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان صبح امروز در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرونا در هرمزگان اظهار داشت: در حال حاضر برخی از آمارهای متاسفانه طی 24 ساعت گذشته نیز 3 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: جانباختگان 2 آقا و 1 خانم در محدوده سنی 64 تا 89 ساله از شهرستان‌های بستک، پارسیان و رودان بودند.

وی تصریح کرد: بدین ترتیب در هشتمین روز اسفند ماه جمع جانباختگان این بیماری در استان به 2 هزار 550 نفر افزایش یافت.

نوروزیان گفت: با بستری شدن 85 بیمار جدید شمار کل بستری‌های کرونا در استان به 293 نفر رسید اکنون 64 بیمار در بخش آی سی یو بستری هستند و حال 19 نفر از آنها وخیم است.

وی افزود: در حال حاضر واکسیناسیون کودکان 5 تا 12 سال در حال انجام هست، تاکنون بیش از 80 هزار کودک در این سن واکسن را تزریق کرده‌اند و هیچ عارضه خاصی نداشته اند جز عوارض طبیعی بعد از واکسن که در برخی از کودکان مشاهده میشود از جمله تب خفیف، درد خیلی خفیف در محل تزریق در قید این صورت عوارض خاصی دیده نشده است.

نوروزیان گفت: مردم عزیز توجه داشته باشند با توجه به شرایط ناپایدار بیماری، نسبت به رعایت پروتکل‌ها و استفاده از ماسک اهتمام ورزند.

استان خوزستان/ ثبت فوت 7 بیمار کرونایی در 24 ساعت گذشته

سیدمحمد علوی امروز در جمع خبرنگاران پیرامون آخرین وضعیت بیماری کرونا در خوزستان اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته هفت هزار و 532 بیمار کرونایی به مراکز بهداشتی، درمانی و بیمارستان های خوزستان مراجعه کردند که این میزان نسبت به روز گذشته کمتر شده است.

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا خوزستان عنوان داشت: در همین بازه زمانی 63 بیمار در بیمارستان های استان بستری شدند همچنین در حال حاضر 507 بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد 210 نفر در بخش های ویژه تحت مراقبت می باشند.

علوی گفت: در 24 ساعت گذشته، هفت نفر در خوزستان به دلیل ابتلا به کرونا جان باختند که این میزان نسبت به روز قبل 6 نفر کمتر شده است.

به گزارش تسنیم، در حال حاضر چهار شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز، 14 شهرستان نارنجی و 9 شهرستان زرد کرونایی هستند.

استان سیستان و بلوچستان / 404 مورد ابتلای جدید ثبت شد

سیدمحمد هاشمی شهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: با ابتلای 404 نفر جدید به کرونا در استان سیستان و بلوچستان طی 24 ساعت گذشته شمار مبتلایان این ویروس در استان به 164 هزار و 947 نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه در شبانه‌روز گذشته با فوت 6 نفر شمار درگذشتگان ناشی از کرونا در استان به دو هزار و 731 نفر رسید، گفت: در حال حاضر 173 بیمار حاد تنفسی و 98 فرد مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.

وی ضمن درخواست از شهروندان برای استفاده از ماسک هنگام خروج از خانه و شستشوی دست‌ها با اصول بهداشتی، بیان کرد: بر خلاف تصور عمومی سویه اُمیکرون تهدیدی جدی برای سلامت عمومی است و نباید فریب شمار پایین موارد بدحال بیماری را خورد.

هاشمی شهری افزود: هر چند طبق اطلاعات موجود قدرت بیماریی زایی این سویه کمتر است امّا قدرت سرایت بالای آن به اثبات رسیده و در صورت شیوع گسترده ویروس در جامعه بسیاری از افراد و در راس آنان سالمندان، مادران باردار و بیماران خاص نیاز به بستری در بیمارستان‌ها پیدا می‌کنند و به صورت ناگهانی با حجم وسیعی از مراجعات به بیمارستان ها و مراکز درمانی مواجه خواهیم شد.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

استان گیلان/ 90درصد نوجوانان در استان دُز نخست واکسن کرونا را دریافت کردند

براساس آخرین اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حال حاضر 623 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند و روند صعودی آمار بستری‌شدگان کرونایی همچنان در استان گیلان تداوم دارد.

طبق اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان 124 بیمار کرونایی جدید در شبانه‌روز گذشته به آمار بستری‌شدگان کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان افزوده شده‌اند که 126 نفر از این تعداد بیماران کرونایی حال مساعدی نداشته و بدحال هستند.

همچنین 128 نفر از بیماران کرونایی در استان گیلان به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بستری هستند که 22 نفر از این تعداد در شبانه‌روز گذشته در پی نامساعد شدن حالشان به این بخش منتقل شدند.

با ابلاغ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از هفته‌های گذشته واکسیناسیون کودکان 5 سال به بالا در سطح کشور و استان گیلان آغاز شد و تاکنون 8.7 درصد کودکان 5 سال به بالا در استان گیلان نوبت نخست واکسن کرونا را دریافت کردند.

همچنین واکسیناسیون افراد 12 تا 18 سال نیز در استان گیلان در حال انجام است که به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان 90 درصد این جمعیت هدف نوبت نخست واکسن کرونا و 82 درصد آنان نوبت دوم واکسن را دریافت کردند.

استان خراسان رضوی/ 712 مورد بستری در مراکز درمانی

محمد پهلوان در گفت‌وگوبا خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس با بیان اینکه در حال حاضر 965 بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا در مراکز درمانی خراسان رضوی بستری هستند اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا بیشترین سهم را در میان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های استان داراست و در حال حاضر 712 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زیر پوشش این دانشگاه بستری هستند.

وی با بیان اینکه حدود 25 درصد از بیماران بستری مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان در شرایط بدحال قرار دارند تصریح کرد: در حال حاضر 237 بیمار مبتلا به کرونا در بخش‌های مراقبت ویژه مراکز درمانی استان بستری هستند که 173 بیمار در مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد تحت مراقبت قرار دارند.

رئیس کمیته رسانه و اطلاع رسانی کووید-19 دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه روند تعداد بیماران بستری و سرپایی مبتلا به کرونا در استان خراسان رضوی هنوز به ثبات نسبی نرسیده است خاطرنشان کرد: طی یک روز گذشته یک هزار و 442 بیمار سرپایی مبتلا و یا مشکوک به کرونا به مراکز منتخب جامع سلامت و یا اورژانس بیمارستان‌ها مراجعه کردند.

پهلوان با بیان اینکه تکمیل واکسیناسیون به ویژه دریافت دز سوم واکسن، توجه به واکسیناسیون کودکان، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، اجتناب از حضور در دورهمی‌ها و حفظ فاصله اجتماعی مهم ترین راهکار در پیشگیری از ابتلا به کرونا و یا نوع شدید این بیماری محسوب می‌شود تصریح کرد: با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و تعطیلات نوروزی، همکاری عموم مردم با مدافعان سلامت می‌تواند از بروز ایجاد موج های بعدی و خطرات ناشی از آن جلوگیری کنند.

استان قزوین/ نرخ مرگ و میر 40 درصد کاهش یافت

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از افزایش 7.5 درصدی موارد روزانه ابتلای قطعی به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 102 بیمار کرونایی جدید در آزمایشگاه‌های منتخب کووید-19 استان قزوین شناسایی شدند که این آمار در مقایسه با روز قبل 7 نفر افزایش یافته است.

جلال رحمانی با اشاره به افزایش 12 درصدی نرخ روزانه بستری‌های کرونایی اضافه کرد: در شبانه‌روز گذشته 69 بیمار کرونایی به دلیل علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار در قیاس با روز گذشته 7 نفر بیشتر شده است‌.

وی همچنین به تثبیت آمار بیماران بدحال کرونایی استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 15 بیمار کرونایی با حال وخیم در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های قزوین با اتصال به دستگاه ونتیلاتور ادامه حیات می‌دهند که این آمار درست به اندازه روز پیش است.

رحمانی از کاهش 40 درصدی نرخ مرگ‌ومیر کرونایی روزانه هم خبر داد و گفت: در 24 ساعت اخیر 3 بیمار کرونایی بدحال به خاطر شدت علائم بیماری و ضعف مفرط جسمانی جان‌شان را از دست دادند که این آمار از روز قبل 2 نفر کمتر است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در ادامه از افزایش 35 درصدی موارد بهبودیافتگان کرونایی خبر داد و اضافه کرد: در شبانه‌روز گذشته 77 بیمار کرونایی با علائم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های استان قزوین مرخص شدند که این آمار 20 نفر از روز قبل بیشتر شده است.

رحمانی ادامه داد: در نهایت آمار کل بستری‌های فعلی کرونایی استان قزوین با 4.7 درصد کاهش به 304 نفر رسید که در مقایسه با روز گذشته 15 نفر کاهش داشته است.

وی یادآور شد: تاکنون 10.47 درصد از جمعیت 5 تا 12 ساله استان قزوین دوز اول 0.08 درصد دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کردند. همچنین 37.37 درصد از جمعیت بالای 18 سال استان قزوین دوز سوم را دریافت کردند.

استان اردبیل/ 53 بیمار در شرایط وخیم

علی محمدیان‌اردی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل با اشاره به آمار کرونا در استان اردبیل اظهار داشت: با بستری 42 بیمار جدید کرونایی در 24 ساعت اخیر، تعداد بیماران کرونایی بستری در مراکز درمانی استان اردبیل به 246 بیمار رسید و متاسفانه طی این مدت 3 مورد فوتی ناشی از کرونا ثبت شده است.

وی افزود: در حال حاضر 53 بیمار بدحال نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و خوشبختانه 47 بیمار در 24 ساعت گذشته با بهبودی نسبی از مراکز درمانی استان ترخیص شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل با اشاره به تزریق 2 میلیون و 102 هزار و 828 دُز واکسن کرونا در استان اردبیل، بیان کرد: از این تعداد، 945 هزار و 214 دُز مربوط به مرحله اول، 821 هزار و 789 دُز مربوط به مرحله دوم و 335 هزار و 825 دُز مربوط به مرحله سوم واکسیناسیون است.

وی گفت: براساس‌ آخرین وضعیت اعلام شده توسط وزارت بهداشت، همچنان شهرستان‌های پارس‌آباد، مشگین‌شهر، گرمی و سرعین در وضعیت قرمز، شهرستان های‌اردبیل و بیله‌سوار در وضعیت نارنجی، شهرستان‌های خلخال، اصلاندوز، کوثر، نیر و نمین در وضعیت زرد قرار دارند.

کاشان/ 64 مورد ابتلای جدید ثبت شد

خوشبختانه با بهبود شرایط، کاشان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارد اما این موضوع نشان از آن دارد که ویروس کرونا در منطقه کاشان همچنان جولان می‌دهد و تا حدودی از پیک ششم کرونا عبور کردیم.

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 11 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد هشت بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شده و دو بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء بستری شده و یک بیمار نیز در بیمارستان ثامن شهرستان آران و بیدگل بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل یک و حداکثر 91 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز بیمار حداقل 30 و حداکثر 89 سال به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شدند.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 138 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 103 بیمار در شهرستان کاشان و 35 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری شدند و از تعداد کل بیماران 19 بیمار به صورت موقت بستری شدند.

وی از بستری 28 بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت گذشته متاسفانه یک بیمار خانوم 57 سال و یک بیمار آقا 54 سال در شهرستان کاشان بر اثر کرونا جان خود را از دست داده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 64 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 260 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار 929 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

استان اصفهان/ 781 بیمار مبتلا به کرونا شناسایی شدند

پژمان عقدک در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته 781 مورد مثبت ابتلای قطعی گزارش شده است.

وی افزود: در همین بازه زمانی 1929 تست کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گرفته شده که از این میزان 781 مورد مثبت اعلام شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 1102 بیمار کرونایی بستری هستند گفت: در شبانه‌روز گذشته 164 بیمار به بیماران بستری اضافه شدند و 196 بیمار هم ترخیص شدند.

عقدک تصریح کرد: 171 نفر هم در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و حال وخیم‌تری نسبت به بقیه بستری‌ها دارند.

وی ادامه داد: 13 مورد فوتی کرونا در 24 ساعت گذشته گزارش شده که 11 مورد آن قطعی و 2 مورد مشکوک به کرونا بودند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به مجموع بیماران کرونایی بستری شده از ابتدا تا کنون، اظهار داشت: 198 هزار و 639 بیمار در اثر ابتلا به ویروس منحوس کرونا بستری شدند که از این تعداد 133 هزار و 640 نفر بهبود و 6 هزار و 495 نفر فوت کردند.

استان همدان/ 5 بیمار جدید کرونایی ثبت شد

علیرضا توقیری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: با مرگ 5 بیمار کرونایی در روز گذشته، تاکنون آمار فوتی‌های این بیماری 3 هزار و 232 نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه روند ابتلا به کرونا و بستری بیماران نزولی شده است، تصریح کرد: در روز گذشته 63 بیمار جدید مبتلا به کرونا در بخش بستری و سرپایی شناسایی شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه آمار مراجعه بیماران تنفسی و مشکوک به کرونا به مراکز درمانی و اورژانس بیمارستان‌ها کاهش یافته است، اظهار داشت: در روز گذشته 3 هزار و 614 بیمار تنفسی به مراکز درمانی استان مراجعه کردند که این آمار نسبت به هفته گذشته کاهش یافته است.

توقیری با اشاره به اینکه اکنون 14 بیمار مبتلا به کرونا در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان‌های استان بستری هستند، گفت: متاسفانه در این پیک پای کودکان هم به آی سی یو گشوده شده است.

وی افزود: از ابتدای اپیدمی کرونا تاکنون 142 هزار و 152 بیمار مثبت کرونا در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند‌.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه از مردم تقاضا داریم هرچه سریعتر برای تزریق دز سوم واکسن خود به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند، اظهار داشت: تاکنون 3 میلیون و 56 هزار و 856 دز واکسن کرونا در استان تزریق شده است.

توقیری در بخش دیگری از گفت‌و‌گو به وضعیت رنگ‌بندی کرونا در نقاط مختلف استان اشاره کرد و افزود: وضعیت شهرستان‌های فامنین، رزن و درگزین قرمز و مابقی در وضعیت نارنجی به سر‌‌ می‌برند.

استان سمنان/ روند کاهشی موارد ابتلا به کرونا در سمنان ادامه دارد

کامران قدس، دبیر ستاد استانی مقابله با کرونا و سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در جمع خبرنگاران بااشاره به آخرین آمار شیوع بیماری کرونا ویروس اظهار داشت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون 59 هزار و 481مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی PCR در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده اند.

وی تصریح کرد: در 24 ساعت گذشته و از 8 لغایت 9 اسفند ماه بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، هفده بیمار مثبت جدید مبتلا به کووید-19 در شهرستان تابعه دانشگاه و در مراکز درمانی بستری شدند و به این ترتیب مجموع بیماران بستری شده در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا ویروس تاکنون به 11 هزار و 610 نفر رسیده است.

دبیر ستاد مبارزه با کروناویروس استان سمنان افزود: علاوه بر این 47 هزار و 871 بیمار نیز در شهرستان های ششگانه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سمنان به صورت سرپایی شناسایی شدند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان ادامه داد: خوشبختانه کل موارد بهبودی و ترخیص بیماران مبتلا به کووید19 از ابتدای بروز و شیوع بیماری در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه به 10 هزار و 381 نفر رسید.

قدس بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تکمیل واکسیناسیون تاکید و تصریح کرد: تزریق دز سوم و تکمیل واکسیناسیون نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به امیکرون دارد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر پنج شهرستان از شهرستان‌های هشتگانه استان در وضعیت قرمز و سه شهرستان نیز در وضعیت نارنجی قرار دارد.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

انتهای پیام/ی

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.