1400020600353423922634194

آخرین‌ اخبار‌ امیکرون‌‌‌ در‌ ایران| رشد‌36درصدی‌ تعداد شهرهای‌ بسیار پرخطر/ چرا باید امیکرون را جدی گرفت؟ / روزهای سخت‌کرونایی در راه است‌ + نقشه و نمودار

گروه استان‌ها ـ در شرایطی آمارها همچنان روند افزایشی نرخ ابتلای روزانه را نشان می‌دهند کارشناسان تاکید می‌کنند نباید ویروس جهش یافته افریقایی را دست کم گرفت و با عادی انگاری باعث بروز چالشی جدی در پیک ششم شد.

– اخبار استانها –

به‌گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، اگرچه بسیاری براین باورند که ویروس جهش یافته آفریقایی یا همان امیکرون خودمانی نسبت به سویه قبلی یعنی دلتا شدت بیماری کمتری ایجاد می‌کند ولی واقعیت امر اینجاست که برخی شواهد بیانگر این نکته است که نباید امیکرون را دست کم گرفت و با عادی انگاری زمینه بروز مشکلات را دو چندان کرد.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه معتقدند در شرایط فعلی که امیکرون به عنوان ویروس غالب در کشورمان فعال شده و پیک ششم هم رفته رفته به قله خود نزدیک می‌شود نباید به هیچ عنوان با عادی انگاری برای بروز بحران و افزایش هزینه مدیریت پیک ششم با عادی انگاری و عدم توجه به پروتکل‌های بهداشتی فرش قرمز پهن کرد.

این گروه تاکید می‌کنند دو نکته اصلی باید درباره ویروس امیکرون مورد نظر هموطنان باشد تا واکنش مناسب در دوره فعلی بگونه‌ای عمل کنند که چرخه ابتلا شکسته شده و مدیریت پیک جدید کم هزینه‌تر شود و در غیر این صورت احتمالاً تجربه تلخ موارد فوتی بالا دور از انتظار نیست.

کارشناسان درباره نشانه‌ها مطرح شده می‌گویند نکته اولی که هموطنان باید درنظر داشته باشند میزان بالای ماندگاری ویروس امیکرون روی سطوح نسبت به دلتا است چون تحقیقات علمی و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد میزان ماندگاری ویروس جهش یافته آفریقایی روس سطوح پلاستیکی 200 ساعت و روی پوست 21 ساعت است درحالی که در سویه دلتا این ماندگاری به ترتیب 114 و 16 ساعت بود.

به گفته این گروه همین نکته دقیقاً پاشنه آشیل افزایش نرخ ابتلا و بروز بحران است چون نکته بعدی در واقع تکمیل کننده حلقه انتقال و بروز بحران است به این معنی که دومین نکته مربوط به قدرت سرایت بسیار بالای ویروس امیکرون نسبت به ویروس دلتا است.

متخصصان بهداشت و درمان در این زمینه نیز با اشاره به تحقیقات علمی انجام شده در مراکز علمی بین‌المللی می‌گویند قدرت سرایت بسیار بالای ویروس جهش یافته آفریقایی نسبت به سویه دلتا یکی از نگرانی‌های اصلی نظام بهداشت و درمان کشورها تبدیل شده، چون شواهد علمی نشان می‌دهد میزان سرایت امیکرون 500 درصد یا 5 برابر از سویه دلتا است که در واقع با درنظر گرفتن نکته قبلی یعنی میزان ماندگاری بالای ویروس بدون تردید می‌تواند زمینه بروز بحران و البته قرار گرفتن قله پیک ششم بالاتر از پیک پنجم را فراهم کند.

شاهد مثالی غیرقابل انکار

در این زمینه کارشناسان تاکید می‌کنند، برای اینکه واقعیت موارد یاد شده را در نظر داشته باشیم و ببینیم واقعاً امیکرون چقدر خطرناک است و نباید آن را دست‌کم گرفت توجه به تغییرات معنادار تعداد شهرستان‌های پرخطر و البته موارد نرخ ابتلای روزانه آمارهای رسمی منتشر شده است.

این گروه براین باورند که رشد قابل توجه تعداد شهرستان‌های پرخطر اعلام شده تنها در یک هفته با رشدی معادل 36.43 درصد از 247 به 337 شهرستان رسیده است مهر تاییدی بر این مدعاست که امیکرون همچون آتش زیرخاکستر است که درصورت دمیدن به آن یکباره شعله‌ور شده و بحران آفرین می‌شود.

البته این پایان کار نیست چون وقتی در بازه‌ کوتاه‌تر یک روزه به آمارهای رسمی منتشر شده از نرخ ابتلا هم نگاهی داشته باشیم با این واقعیت روبرو می‌شویم که امیکرون کاملاً زیرپوستی درحال گسترش روند فعالیت خود در سراسر کشور است چون در یک روز نرخ ابتلای روزانه رشدی معادل 10 درصد از رقم 17545 مورد ابتلا به 19317 نفر رسیده است و در عین حال موارد بستری در مراکز درمانی هم شاهد رشدی معادل 9.5 درصد و رسیدن به محدوده 2566 مورد بستری رسیده است.

از سوی دیگر کارشناسان با اشاره به اینکه در شرایط فعلی افراد دارای بیماری زمینه‌ای مثل قند؛ کودکان و البته کسانی واکسن نزده‌اند بیشتر از دیگران در خطر هستند می‌گویند بررسی‌ها نشان می‌دهد تقریباً 40 درصد افرادی که در پیک فعلی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی بستری می‌شوند جز گروه‌های یاد شده هستند و رشد 2.1 درصدی یک روزه آمار موارد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه به نگرانی‌های موجود دامن زده و نهایتاً روند فعلی می‌تواند به دلیل جهش ناگهانی نرخ ابتلای روزانه درصورت بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی منجر به جهش ناگهانی نرخ موارد فوتی باشد.

متخصصان بهداشت و درمان البته تاکیدمی‌کنند برای مدیریت هرچه کم هزینه‌تر پیک فعلی با تمامی نگرانی‌ها درباره ویروس امیکرون مؤثرترین راهکار مشارکت حداکثری در تکمیل مراحل واکسیناسیون، غربالگری هوشمند با انجام تست‌های گسترده و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بالاترین سطح مثل دوران آغاز همه‌گیری در پیک اول خواهد بود.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

فهرست آزمایشگاه‌های تشخیص کووید 19 اعلام شد

در این زمینه کارشناسان تاکید می‌کنند غربالگری هوشمند و افزایش تعداد موارد تست‌های کرونایی در شرایطی که ویروس منحوس مشغول یکه‌تازی در سراسر ایران است می‌تواند در کنار تکمیل مراحل واکسیناسیون بهترین و البته کم هزینه‌ترین راهکار مدیریت بحران شناخته شود.

به همین دلیل وزارت بهداشت و درمان براساس برنامه‌های دوره‌ای خود اقدام به انتشار فهرست آزمایشگاه‌های مورد تایید و قابل اعتماد خود برای انجام تست‌های کرونا کرده که با کلیک روی لینک مقابل می‌توانید از فهرست کامل این آزمایشگاه‌ها در سراسر کشور مطلع شوید.

وزیر بهداشت در اصفهان: 20 درصد مبتلایان امیکرون کودکان هستند / پوشش 90 درصدی واکسیناسیون 12 تا 18 ساله‌ها در دنیا بی‌نظیر است جولان سویه امیکرون در سایه عادی‌انگاری‌ها در استان کرمان؛ از افزایش 6 برابری بیماران تا عدم استقبال از واکسیناسیون دوز سوم آخرین اخبار امیکرون در ایران| رشد 34.6درصدی موارد ابتلا/ شکل‌گیری خوشه‌های خانوادگی ابتلا نگران‌کننده است + نقشه و نمودار

استان آذربایجان غربی/ 10 شهرستان در وضعیت قرمز

محمدامین ولی‌زاده در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، اظهار داشت: متاسفانه تعداد شهرهای قرمز کرونایی با شیب صعودی در حال حرکت است و بر اساس آمار ارائه شده، هم اکنون 10 شهرستان در آذربایجان‌غربی قرمز شدند که شامل ارومیه، خوی، میاندوآب، ماکو، تکاب، شاهیندژ، بوکان، پلدشت، سلماس و چایپاره است.

وی افزود: 6 شهرستان دیگر استان نیز به رنگ نارنجی هستند و تنها شهرستان شوط در سطح استان به رنگ زرد مانده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خحدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان‌غربی، عنوان کرد: تنها راه مقابله با کرونا رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی و نیز تزریق واکسن است که امیدواریم مردم استان نسبت به این موارد اهتمام جدی داشته باشند.

وی همچنین ابراز داشت: روند افزایش مبتلایان و تغییرات شهرستان‌ها از نظر رنگ‌بندی کرونایی نشان دهنده پایین آمدن رعایت دستورالعمل‌ها است که باید در این خصوص اهتمام و توجه جدی در تمام موارد انجام پذیرد.

استان اصفهان/ تعداد شهرستان‌های پرخطر افزایش یافت

پژمان عقدک در جمع اصحاب رسانه با اشاره به وضعیت کرونا در استان، اظهار داشت: متاسفانه استان از نظر کرونا در شرایط خوبی قرار ندارد و چیزی تا یکدست قرمز شدن نقشه کرونایی اصفهان باقی نمانده است.

وی افزود: بر اساس آخرین رنگ‌بندی سی‌ام بهمن ماه تعداد شهرهای قرمز استان به 20 شهرستان رسیده و فقط دو شهرستان استان نارنجی هستند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه هیچ شهرستان زرد و آبی در استان وجود ندارد، گفت: در حال حاضر شهرستان‌های برخوار و خور در وضعیت نارنجی قرار دارند و سایر شهرستان‌ها قرمز هستند.

وی ادامه داد: در 14 بهمن یک شهرستان قرمز، در شانزدهم بهمن 3 شهرستان قرمز، در بیست و دوم بهمن 14 شهرستان قرمز و اکنون در تاریخ سی‌ام بهمن این تعداد به 20 شهرستان قرمز رسیده است.

پژمان عقدک همچنین با اشاره به وضعیت کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته 1227 مورد مثبت ابتلای قطعی گزارش شده است.

وی افزود: در همین بازه زمانی 3809 تست کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گرفته شده که از این میزان 1652 مورد مثبت اعلام شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 1227 بیمار کرونایی بستری هستند، گفت: در شبانه‌روز گذشته 198 بیمار به بیماران بستری اضافه شدند و 221 بیمار هم ترخیص شدند.

عقدک تصریح کرد: 182 نفر هم در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و حال وخیم‌تری نسبت به بقیه بستری‌ها دارند.

وی ادامه داد: 10مورد فوتی کرونا در 24 ساعت گذشته گزارش شده که 7 مورد آن قطعی و 3 مورد مشکوک به کرونا بودند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به مجموع بیماران کرونایی بستری شده از ابتدا تا کنون، اظهار داشت: 196 هزار و 182 بیمار در اثر ابتلا به ویروس منحوس کرونا بستری شدند که از این تعداد 131 هزار و 788 نفر بهبود و 6 هزار و 455 نفر فوت کردند.

عقدک تصریح کرد: به مردم توصیه می‌شود برای حفظ سلامت خود و خانواده هر چه بیشتر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را در دستور کار خود قرار بدهند تا بتوانیم هر چه زودتر شاهد قطع زنجیره انتقال این بیماری منحوس باشیم.

استان اردبیل/ افزایش تعداد شهرستان‌های قرمز کرونایی

علی محمدیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اظهار داشت: براساس‌ آخرین رنگ‌بندی اعلام‌شده توسط وزارت بهداشت، هم‌اکنون شهرستان‌های اردبیل، پارس‌آباد و مشگین‌شهر در وضعیت قرمز، شهرستان‌های خلخال، سرعین، نیر و اصلاندوز در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های کوثر، نمین، بیله‌سوار و گرمی در وضعیت زرد قرار دارند.

وی با بیان این‌که میزان بستری بیماران کرونایی در استان اردبیل رو به افزایش است، افزود: با بستری 58 بیمار کرونایی جدید در 24 ساعت اخیر، تعداد بیماران کرونایی بستری در مراکز درمانی استان اردبیل به 316 بیمار رسید که 216 بیمار در اردبیل و 100 بیمار در سایر شهرستان‌ها بستری هستند و در طی این مدت متاسفانه 2 فوت ناشی از کرونا ثبت شد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل ادامه داد: همچنین خوشبختانه 56 بیمار در 24 ساعت گذشته با بهبودی نسبی از مراکز درمانی استان اردبیل ترخیص شدند و در حال حاضر 48 بیمار بدحال نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

محمدیان با اشاره به این‌که تزریق دُز سوم واکسن کرونا بسیار موثر و مهم است، بیان کرد: 2 میلیون و 69 هزار و 213 دُز واکسن کرونا در استان اردبیل تزریق شده است که از این تعداد، 934 هزار و 624 دُز مربوط به مرحله اول، 818 هزار و 596 دُز مربوط به مرحله دوم و 315 هزار و 993 دُز مربوط به مرحله سوم واکسیناسیون است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مراجعات کودکان 5 الی 12 سال استان اردبیل برای تزریق واکسن قابل قبول است و همچنان از والدین عزیز درخواست می‌کنیم جهت واکسیناسیون کودکان خود اقدام نمایند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: استفاده از ماسک باکیفیت، رعایت فاصله اجتماعی و برقراری تهویه مناسب در پیشگیری از ابتلا به اُمیکرون بسیار موثر است.

محمدیان افزود: در حال حاضر با توجه به قدرت بالای سرایت اُمیکرون، خودداری از حضور در تجمعات خیلی اهمیت دارد چراکه ممکن است فرد به ظاهر سالم ناقل بیماری بوده و چندین نفر را مبتلا کند.

وی با بیان این‌که برای اجتناب از افزایش بستری و فوتی باید پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود، اظهار کرد: درباره محدودیت‌های جدید کرونایی در استان اردبیل، در ستاد کرونای استانی تصمیم‌گیری خواهد شد.

استان ایلام/ تعداد کل موارد ابتلا از 25 هزار نفر گذشت

محمد کریمیان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 25 هزار و 491 نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: طی 24 ساعت گذشته تعداد 76 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 32 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 11 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 24 هزار و 186 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان گزارش نشده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تاکنون 664 نفر بوده است.

وی اظهار کرد: ایلام در رده پایین‌ترین استان‌های کشور در بحث آمار مرگ و میر ناشی از کرونا قرار دارد.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

استان بوشهر/ روزانه بیش از 60 بیمار در مراکز درمانی بستری می‌شوند

احمد یزدان‌پناه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با بیان اینکه 50 درصد شهرستان‌های استان در وضعیت قرمز قرار دارند اظهار داشت: اکنون بوشهر، عسلویه، تنگستان، دیلم و گناوه در وضعیت قرمز، کنگان و دشتستان در حالت نارنجی و 3 شهرستان دشتی، دیر و جم در وضعیت زرد قرار دارد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از روند ابتلا به کرونا در استان را صعودی دانست و بیان کرد: اکنون بیش از 20 درصد تست‌های کرونایی مثبت است که این مهم در دی ماه کمتر از 10 درصد بود.

وی با بیان اینکه روزانه بیش از 60 بیمار جدید در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بستری می‌شود خاطر نشان کرد: اکنون تعداد بیماران این بخش به 233 نفر رسیده است.

یزدان‌پناه تعداد بستری‌های جدید کرونایی در شبانه‌روز گذشته را 65 بیمار دانست و تصریح کرد: اکنون 24 بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که 7 نفر آنان در وضعیت حاد این بیماری قرار دارد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از ثبت فوت 2 نفر دیگر به سبب ابتلا به کرونا شامل 2 خانم 36 و 73 ساله خبر داد و اضافه کرد: تاکنون 2 هزار و 65 نفر از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر به علت ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

وی با تأکید بر لزوم انجام واکسیناسیون و رعایت دستورالعمل‌‌های بهداشتی افزود: از آغاز شیوع کرونا تاکنون 100 هزار در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

استان خراسان رضوی/ روزانه 2500 مورد مراجعه سرپایی در استان به مراکز درمانی

محمدحسن درخشان، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس با اشاره به اینکه سویه اومیکرون قدرت سرایت بالایی دارد و اکثرا به صورت خانوادگی به این بیماری مبتلا می‌شوند، اظهارداشت: در حال حاضر 60 تا 70 درصد تست‌های پی. سی. آر مثبت است.

وی افزود: روند ابتلا به بیماری در سطح جامعه سرعت یافته است و درصد قابل توجهی از افراد دارای علامت به بیماری اومیکرون مبتلا هستند.

درخشان گفت: باتوجه به شدت سرایت بیماری در سطح جامعه ،در حال حاضر درصد تست‌های پی. سی. آر مثبت افزایش یافته است و روزانه دو هزار و 500 نفر با علایم مشکوک به کرونا به صورت سرپایی به مراکز جامع سلامت منتخب مراجعه می‌کنند.

مدیر توسعه و ارتقاء شبکه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این مطلب که سالمندان ، مادران باردار و افراد مبتلا به بیماری زمینه ای باید قرنطینه معکوس داشته باشند عنوان کرد: استفاده مستمر از ماسک و تکمیل واکسیناسیون و پرهیز از دورهمی مهمترین مولفه ها در جلوگیری از ابتلا به کرونا است.

استان خراسان جنوبی/ 10 شهرستان به رنگ قرمز کرونایی درآمد

دبیر ستاد پیشگیری و کنترل کرونا در استان گفت: از مجموع 11 شهرستان خراسان جنوبی، 10 شهرستان بیرجند، بشرویه، درمیان، زیرکوه، سرایان، سربیشه، فردوس، قائنات، طبس و نهبندان در لیست شهرهای در وضعیت قرمز قرار گرفت و هیچ شهرستانی در استان در رنگ بندی زرد و آبی کرونایی قرار ندارد.

غلامرضا شریف‌زاده اظهار داشت: همچنان تاکید و توصیه بر این است که هم استانی‌ها در اسرع وقت نسبت به تکمیل واکسیناسیون خود و فرزندان و نیز تشدید رعایت پروتکل‌های بهداشتی اقدام کنند.

دبیر ستاد پیشگیری و کنترل کرونا در استان بیان کرد: روز گذشته 206 آزمایش تشخیص مولکولی کرونا در استان انجام شد که 106 بیمار مثبت جدید شناسایی شد.

غلامرضا شریف زاده افزود: در حال حاضر 183 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 136 نفر کرونا مثبتند و از این تعداد 20 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال 2 نفر نامساعد است.

وی افزود: در شبانه روز گذشته یک نفر از بیماران جان خود را از دست داده و تعداد فوتی‌ها به یک هزار و 329 نفر رسیده است.

شریف زاده یادآور شد: در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا در استان تا روز گذشته 571 هزار و 494 نفر واکسن نوبت اول، 514 هزار و 375 نفر واکسن نوبت دوم و 189 هزار و 584 نفر واکسن نوبت سوم را دریافت کردند.

استان سمنان/ 34 بیمار جدید مبتلا به کرونا در سمنان بستری شدند

در آخرین رنگ‌بندی کرونایی کشور، سمنان با 7 شهرستان قرمز در فهرست استان‌های بسیار پرخطر قرار گرفت به این ترتیب که شهرستان‌های سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار، مهدی‌شهر، سرخه و آرادان، قرمز کرونایی و شهرستان میامی در فهرست مناطق زرد کرونایی قرار دارند.

روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود هم درباره افزایش شمار بیماران امیکرونی، بیماران بستری در بیمارستان‌ها، بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه و شمار فوت‌شدگان ناشی از کرونا هشدار دادند.

کامران قدس، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگاران پیرامون آخرین آمار شیوع بیماری کرونا بیان داشت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون 58 هزار و 703 مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی PCR در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده‌اند.

وی تصریح کرد: در 24 ساعت گذشته (از بیست و نهم الی سی‌ام بهمن‌ماه سال جاری) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 34 بیمار مثبت جدید مبتلا به کووید-19 در شهرستان تابعه دانشگاه و در مراکز درمانی بستری شدند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان افزود: بدین ترتیب مجموع بیماران بستری شده در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون به 11 هزار و 471 نفر رسیده است و 47 هزار و 232 بیمار نیز به صورت سرپایی شناسایی شدند.

قدس ادامه داد: کل موارد بهبودی و ترخیص بیماران مبتلا به کووید 19 از ابتدای بروز و شیوع بیماری در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه به 10 هزار و 249 نفر رسید.

استان خوزستان/ آمار فوتی‌ها نصف شد

محمدحسین سرمست شوشتری امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به آمار بیماران کرونایی در استان اظهار داشت: در شبانه روز گذشته بیش از 10 هزار و 500 نفر بیمار کرونایی به مراکز بهداشتی، درمانی و بیمارستان‌های سطح استان مراجعه داشته‌اند که از این آمار 98 بیمار در بیمارستان‌های سطح استان بستری شده‌اند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه در شبانه روز گذشته 7 نفر براثر کرونا جان خود را از دست دادند، عنوان داشت: روز گذشته این آمار به 14 نفر می‌رسید و اکنون میزان فوتی‌های ناشی از کرونا نسبت به روز قبل کاهش یافته است.

وی افزود: در شبانه روز گذشته آمار بیماران سرپایی، بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا در خوزستان سیر پایداری داشته است که امیدواریم این روند نزولی شود.

سرمست شوشتری با اشاره به آمار بیماران بهبود یافته طی یک روز گذشته ادامه داد: 2 هزار و 131 نفر از افراد مبتلا به کرونا در یک روز گذشته بهبود یافته‌اند و اکنون 28 هزار و 781 بیمار کرونایی در قرنطینه خانگی بسر می برند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در پایان با اشاره به رنگ بندی شهرهای استان گفت: در حال حاضر 14 شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز، پنج شهرستان نارنجی و هشت شهرستان زرد کرونایی هستند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

استان فارس/ هر 65 دقیقه یک فوتی ثبت شد

بنا بر آخرین تغییرات اعلام شده از سوی وزارت بهداشت 26 شهرستان‌‌ استان فارس در وضعیت پرخطر یا قرمز قرار گرفتند، 7 شهرستان نیز در وضعیت نارنجی هستند و 3 شهرستان نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

بر این اساس شهرستان‌های مرودشت، بیضا، کوار، قیروکارزین، اوز، گراش و لامرد در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های بوانات، نخبگان و مهر در وضعیت زرد قرار گرفته‌اند و مابقی در وضعیت قرمز یا پر خطر هستند.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون دو میلیون و 26 هزار و 689 تست تشخیصی مولکولی و تست سریع در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، 591 هزار و 752 بیمار مثبت شناسایی شده است.

از مجموع تست‌های انجام شده از ابتدای شیوع تاکنون، یک میلیون و 687 هزار و 416 تست تشخیصی مولکولی بوده که 499 هزار و 741 مورد بیمار مثبت قطعی شناسایی شده، همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون 339 هزار و 273 مورد تست سریع انجام شده و 92 هزار و یازده بیمار مثبت شناسایی شده است.

با بستری 218 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته، هم اکنون هزار و 325 بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد 167 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

در 24 ساعت گذشته 22 مورد جدید فوتی کووید19 در فارس ثبت شده و مجموع جان باختگان ناشی از کووید19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به هفت هزار و 664 نفر رسید.

در حال حاضر مجموع تعداد دُز تزریق شده واکسن کرونا در شهرستان‌های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با احتساب سه دُز، به هفت میلیون و 725 هزار و 356 دُز رسیده که از این تعداد سه میلیون و 336 هزار و 289 دُز نوبت اول، سه میلیون و 39 هزار و 321 دُز نوبت دوم و یک میلیون و 349 هزار و 746 دُز نوبت سوم واکسن بوده است.

استان قزوین/ تعداد بیماران بدحال 32 درصد افزایش یافت

جلال رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از کاهش 19 درصدی موارد قطعی ابتلای روزانه به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 178 بیمار کرونایی جدید در آزمایشگاه‌های منتخب کووید استان قزوین شناسایی شدند که این آمار در قیاس با روز قبل 42 نفر کاهش داشته است.

وی با اشاره به کاهش 17 درصدی نرخ بستری‌های روزانه کرونایی اضافه کرد: در شبانه‌روز گذشته 70 بیمار کرونایی با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های قزوین بستری شدند که این آمار در مقایسه با روز پیش 14 نفر کمتر شده است.

رحمانی از افزایش 32 درصدی آمار بیماران کرونایی بدحال هم خبر داد و گفت: در حال حاضر 21 بیمار کرونایی با حال وخیم در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان زیر دستگاه ونتیلاتور(کمک تنفسی) بستری شدند که این آمار نسبت به روز گذشته 5 نفر افزایش یافته است.

وی با اشاره به کاهش 40 درصدی نرخ روزانه مرگ‌ومیر کرونایی در استان ادامه داد: در 24 ساعت اخیر 3 بیمار بدحال کرونایی به دلیل شدت علائم بیماری و ضعف جسمانی شدید جان خود را از دست دادند که این آمار از روز قبل 2 نفر کمتر است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی قزوین همچنین از افزایش 19 درصدی موارد بهبودیافتگان روزانه خبر داد و گفت: در شبانه‌روز گذشته 101 بیمار کرونایی با علائم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های استان قزوین مرخص شدند که این آمار در قیاس با روز گذشته 16 نفر کاهش پیدا کرده است.

رحمانی افزود: در نهایت هم آمار مجموع بستری‌های کرونایی استان قزوین با 10 درصد کاهش به 343 نفر رسید که در مقایسه با روز قبل 38 نفر کاهش یافته است.

وی ادامه داد: آمار پوشش واکسیناسیون کرونایی کودکان 5 تا 12 ساله استان قزوین به 7.08 درصد رسید و میزان پوشش واکسیناسیون دوز سوم برای جمعیت بالای 18 سال استان قزوین به 35.67 درصد افزایش داشته است.

استان کرمان/ 21 شهرستان در وضعیت پرخطر

در ادامه روند افزایشی شیوع کرونا در استان کرمان در پیک ششم، باز هم بر تعداد شهرهای قرمز در استان کرمان افزایش یافت و در حال حاضر از 23 شهرستان استان کرمان فهرج تنها شهرستان زرد و فاریاب تنها شهرستان نارنجی استان کرمان است.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌ پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19 تا ظهر روز قبل اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 459 مورد است.

وی ادامه داد: از این تعداد 300 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 40 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 48 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 20 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 57 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 148 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: با فوت 9 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان، مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 5 هزار و 304 مورد رسیده است.

صحبتی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان دو میلیون و 245 هزار و 17 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را یک میلیون و 973 هزار و 258 مورد و در نوبت سوم 710 هزار و 391 دوز تزریق شده است.

استان سیستان و بلوچستان/ تاکنون 89 نفر دز سوم واکسن دریافت کرده‌اند

سیدمحمود فاطمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: همانگونه که پیش‌بینی می‌شد موج ششم بیماری کرونا با سویه اومیکرون در زاهدان باعث ایجاد وضعیت قرمز و ابتلاء تعداد زیادی از همشهریان شده است.

سرپرست مرکز بهداشت شهرستان زاهدان ادامه داد: با این وجود واکسیناسیون گروه‌های هدف با جدیت در مراکز و پایگاه‌های سلامت ادامه دارد و تاکنون 814 هزار و 722 دوز واکسن در مناطق تحت پوشش تزریق شده که از این تعداد 89 هزار دوز آن مربوط به نوبت سوم بوده است.

وی ادامه داد: با احتساب همه نوبت‌های واکسن در گروه سنی زیر 18 سال مجموعاً 123 هزار و 791 دوز تزریق شده که عدد مطلوبی نیست. با توجه به اینکه این گروه سنی بسیار بیشتر از گذشته در معرض ابتلاء به بیماری قرار دارند، از خانواده‌ها اکیداً خواستار انجام و تکمیل نوبت‌های واکسیناسیون برای فرزندانشان هستیم.

فاطمی خاطرنشان کرد: شهروندان باید توجه داشته باشند که سویه اومیکرون با سرماخوردگی تفاوت فاحشی دارد و می‌تواند در صورت هرگونه سهل‌انگاری در رعایت پروتکل‌ها و درمان، عواقب وخیمی داشته باشد.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

استان کهگیلویه و بویراحمد/ وضعیت 6 شهر قرمز شد

رئیس دانشگاه علوم دانشگاه کهگیلویه و بویراحمد از قرمز بودن 6 شهرستان خبر داد و گفت: براساس اطلاعات به دست آمده و مطابق نقشه آماری سامانه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت هم اکنون شهرستان‌های بویراحمد،کهگیلویه، گچساران، چرام، باشت و لنده در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

پرویز یزدان‌پناه با بیان اینکه سه شهرستان مارگون،دنا و بهمئی نیز در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند، افزود: با توجه به سرایت بالای امیکرون و افزایش چشم‌گیر این بیماری انتظار می‌رود مردم دستور العمل‌های بهداشتی را جدی بگیرند و برای تزریق واکسن به ویژه در دُز سوم اقدام کنند.

استان گیلان/ 146 مورد ابتلای جدید در 24 ساعت

روند صعودی آمار بستری‌شدگان کرونایی همچنان در استان گیلان تداوم دارد و براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در حال حاضر 677 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند.

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان 146 بیمار کرونایی جدید در شبانه‌روز گذشته به آمار بستری‌شدگان کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان افزوده شده‌اند که 125 نفر از این تعداد بیماران کرونایی حال مساعدی نداشته و بدحال هستند.

همچنین 120 نفر از بیماران کرونایی در استان گیلان به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بستری هستند که روز گذشته آمار بستری‌شدگان در این بخش 109 نفر بود و در این بخش نیز شاهد روند صعودی آمار بستری‌شدگان هستیم.

طبق آخرین آمار اعلامی از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان حال حاضر بیش از 60 درصد جمعیت استان گیلان نوبت سوم واکسن کرونا، 10 درصد جمعیت 12 سال به بالا نوبت دوم و 5 درصد این جامعه هدف در استان گیلان دز نخست واکسن کرونا را دریافت نکردند.

طبق آخرین اعلام‌ها اکنون شهرستان‌های تالش، ماسال، رودبار، آستانه اشرفیه، لاهیجان، لنگرود، بندرانزلی، رشت، خمام، صومعه‌سرا، فومن، املش، سیاهکل و رودسر شهرستان‌های قرمز گیلان و شهرستان‌های آستارا، رضوانشهر و شفت نیز شهرستان‌های نارنجی هستند.

استان هرمزگان/ 9 مورد فوت ناشی از کرونا در یک روز

فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان صبح امروز در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرونا در هرمزگان اظهار داشت: این روزها شاهد اوج گیری کرونا و ورود به پیک جدیدی از این بیماری هستیم.

وی افزود: شرایط کرونایی هرمزگان در حال حاضر نگران کننده است متاسفانه طی 24 ساعت گذشته نیز 9 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: جانباختگان 7 آقا و 2 خانم 64 تا 91 ساله از شهرستان‌های پارسیان، بندرعباس، رودان، میناب، قشم و بستک بودند.

وی تصریح کرد: بدین ترتیب در بیست و نهمین روز بهمن ماه جمع جانباختگان این بیماری در استان به 2 هزار و 522 نفر افزایش یافت.

نوروزیان گفت: با بستری شدن 86 بیمار جدید شمار کل بستری های کرونا در استان به 315 نفر رسید اکنون 53 بیمار در بخش آی سی یو بستری هستند و حال 12 نفر از آنها وخیم است.

وی افزود: هرمزگان اکنون در موج ششم کرونا است و تزریق به موقع واکسن تنها راه مهار کرونا و جلوگیری از افزایش مرگ و میر است.

استان مرکزی/ 5 مادر باردار در مراکز درمانی استان بستری هستند

سیدمحمد جمالیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اراک ، با اشاره به اینکه در حال حاضر پنج مادر باردار مبتلا به کرونا در بیمارستان بستری هستند اظهار داشت: پنج مادر باردار مبتلا به ویروس کووید 19 با حال عمومی نسبتاً خوب بستری و تحت درمان همکاران عفونی و مشاوره زنان قرار دارند و تاکنون هیچ موردی از نوزاد مبتلا به کرونا در این مرکز درمانی وجود نداشته است.

وی افزود: در مرکز آموزشی درمانی آیت‌الله طالقانی اراک حدود 4 تخت برای نوزادن مبتلا به کووید 19 اختصاص یافته و برای مادران باردار مبتلا، قابلیت افزایش تا 21 تخت وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: عمده تظاهرات ویروس کرونا در کودکان شامل درگیری مجاری تنفسی فوقانی، گلودرد، گرفتگی صدا، سرفه، تب و عمده درمان‌ها، درمان معمول سرماخوردگی، نوشیدن آب و مایعات و استراحت است.

جمالیان بیان کرد: در صورت داشتن علائمی چون تب، مصرف تب بُر بلا مانع است اما اگر مدت زمان تب بیش از پنج روز باشد و یا پس از رفع دوره کوتاه مجدداً رخ دهد و یا درد قفسه سینه، سرفه شدید، بی حالی، ضعف و بی اشتهایی غیرمعمول و تظاهرات گوارشی، اسهال و استفراغ مشاهده شود مراجعه به پزشک الزامی است تا مراحل درمان تحت نظر پزشک معالج گذرانده شود.

وی ادامه داد: با توجه به سرایت‌پذیری بسیار بالای سویه اُمیکرون، لازم است که استفاده از ماسک و حفاظت فیزیکی، عدم حضور در تجمعات در کنار دریافت واکسن برای واجدین شرایط در دستور کار قرار گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک عنوان کرد: از دلایل اصلی بالا بودن مرگ و میر در استان مرکزی و تفاوت عمده آن با سایر استان‌ها، ساده انگاری بیماری و دیرمراجعه کردن مبتلایان به بیمارستان ها است.

جمالیان افزود: این تفکر که اُمیکرون فرم شدیدی از بیماری نمی‌دهد و یا میزان مرگ و میر آن نسبت به سویه‌های قبلی کمتر بوده، غلط است و مردم نباید در غفلت این باور اشتباه، زندگی و سلامتی خود و اطرافیان شان را به خطر بیاندازند.

وی تصریح کرد: همچنین تعداد موارد مراجعه و بستری اطفال درحال افزایش است به طوری که حدود 10 تا 15 درصد موارد بستری‌ها در مراکز درمانی به کودکان اختصاص دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: متاسفانه بسیاری از موارد فوت در بیمارستان‌ها در بدو ورود به اورژانس و یا 24 ساعت نخست اتفاق می‌افتد که نشان‌دهنده مراجعه دیر هم استانی‌ها به مراکز درمانی است.

جمالیان ادامه داد: متاسفانه باز هم این تفکر که سایر اعضای خانواده و اطرافیان یک فرد مبتلا به کرونا نیز می‌توانند از همان داروها و روش‌های درمانی استفاده کنند در جامعه رواج یافته که این باور نیز اشتباه و نادرست است.

وی با اشاره به اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک در استان به شدت کاهش یافته است، از هم استانی‌های خود خواست به محض ظاهر شدن علائم بیماری به خصوص در اطفال، سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک عنوان کرد: بیمارستان امیرکبیر و همچنین بیمارستان امیرالمومنین اراک و کلینیک تنفسی آن به عنوان سانتر کرونا آمادگی لازم برای پذیرش 24 ساعته موارد ابتلای کودکان و دیگر موارد مشکوک را دارد و پزشکان و متخصصان در هر ساعت از شبانه روز که نیاز باشد در محل حضور دارند و در صورت نیاز، بستری نیز می‌کنند.

استان همدان/ هنوز تا قله پیک فاصله داریم

دکتر فاطمه ترکمان اسدی با بیان اینکه استان همدان هنوز به قله پیک کرونا نرسیده است، اظهار داشت: روند افزایشی بیماران مبتلا و بستری همچنان ادامه دارد.

وی با تاکید بر اینکه در این پیک کودکان هم گرفتار می‌شوند، تصریح کرد: آمار ابتلا و بستری کودکان در پیک ششم نسبت به موج‌های قبلی بیشتر بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه مردم هرچه سریعتر دز واکسن خود را تزریق کنند، گفت: شدت بیماری در افراد واکسینه شده کمتر است.

محمد طاهری، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز درباره وضعیت کرونا در روز گذشته، اظهار داشت: با مرگ سه بیمار دیگر در شبانه روز گذشته، آمار متوفیان کرونا در استان همدان از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون به سه هزار و 194 نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه دیروز 156 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی شده است، افزود: تاکنون مجموع بیماران بستری مثبت به 32 هزار و 6 و بیماران سرپایی مثبت به 108 هزار و 917 نفر رسیده است.

وی گفت: دیروز چهارهزار و 134 بیمار تنفسی و مشکوک به کرونا به مراکز درمانی و اورژانس بیمارستان‌ها مراجعه کردند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان تصریح کرد: شمار بیماران کرونایی بستری از ابتدای اپیدمی تا کنون، در بیمارستان‌های اسدآباد یک هزار و 726، بهار یک هزار و 589، تویسرکان یک هزار و 634، رزن یک هزار و 287، درگزین 434، فامنین 431 و کبودرآهنگ یک هزار و 595 بیمار گزارش شده است.

طاهری افزود: تاکنون پنج هزار و 971 بیمار در ملایر، چهار هزار و 234 نفر در نهاوند و 12 هزار و 400 نفر نیز در شهرستان همدان به ویروس کرونا مبتلا و بستری شده‌اند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

انتهای پیام /ی

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.