8-11

ترمینال و پایانه های مسافربری رشت کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

ترمینال و پایانه های مسافربری رشت

استان گیلان از استان های شمالی کشور با مرکزیت رشت است. این استان از اطراف توسط استانهای قزوین، زنجان، اردبیل و مازندران احاطه شده است همچنین مرز مشترک با کشور آذربایجان دارد. ترمینال و پایانه های مسافربری رشت کجاست؟ سوالی به شمار می رود که در این بخش می توانید پاسخ آن را بیابید.

این استان به دلیل دارا بودن شرايط منحصر به فرد حمل و نقلي از جمله وجود مرز زميني و دريايي، واقع شدن در مسير كريدورشمال- جنوب، موقعيت توريستی و گردشگری، تراكم نسبی جمعيت، نزديكی شهرها و روستاها، فاصله كم مراكز جمعيتی در استان گيلان و به اصطلاح تراكم شهرها، همواره از موقعيت ويژه ای در حمل و نقل برخوردار بوده است.

استان گیلان دارای دو مرز دریایی در شهرهای بندر انزلی و آستارا و یک پایانه مرزی جاده ای در شهر آستارا جهت صادرات و واردات و ترانزیت کالا به کشورهای آسیای میانه و اروپا است. علی رغم وجود فرودگاه در شهر رشت اکثر سفرها به این منطقه از طریق زمینی انجام می گردد. این استان دارای 10 پایانه حمل و نقل مسافر (6 پایانه عمومی و 4 پایانه بخش خصوصی) و 4 پایانه حمل و نقل کالا است. از آنجائی که اکثر سفرهای این استان از طریق زمینی انجام می شود ما به ارائه توضیحاتی درباره ترمینال شهر رشت و همینطور استان گیلان می پردازیم.

درباره ترمینال و پایانه های مسافربری رشت

ترمینال گیل رشت از ترمینال و پایانه های مسافربری رشت

پایانه مسافربری میدان گیل رشت در سال ۱۳۷۲ احداث شد این ترمینال ۷۲۶۳۰ مترمربع وسعت دارد و در قسمت جنوبی شهر قرار گرفته است. ماموریت آن حمل و نقل مسافر به سراسر کشور و همینطور شهرهای استان گیلان می باشد. ناوگان حمل و نقل آن متشکل از اتوبوس، مینی بوس و تاکسی است. انتخاب وسیله نقلیه برای هر مکانی به موضوعاتی مانند نوع جاده، میزان تقاضا و فاصله از شهر رشت بستگی دارد. از این رو این ترمینال تمامی وسایل حمل و نقل را در خود جای داده است.

ترمینال و پایانه های مسافربری رشت

مسیرهای ترمینال گیل رشت

همانطور که در مبحث قبلی به آن اشاره کردیم این ترمینال پوشش دهنده کلیه سفرهای داخل و خارج از استان می باشد. شهرهائی همچون تهران پایانه غرب (آزادی)، قرچک، پایانه قم، پایانه ساری، اصفهان پایانه صفه و پایانه کاوه، کاشان، زرین شهر، فولادشهر، پایانه تبریز، پایانه امام رضا مشهد مقدس، پایانه اهواز، اندیمشک، شیراز، پایانه کرمان، سیرجان، پایانه اراک، پایانه ارومیه، مهاباد، پایانه بندرعباس، زنجان، پایانه کرمانشاه، سنندج، سقز، پایانه همدان، ملایر، پایانه شهرکرد، پایانه خرم آباد، بروجرد، مهران، اردبیل، یزد، پایانه گرگان و گنبدکاووس از جمله مقاصد برون استانی آن هستند.

سفرهای درون استانی به مقصد بندرانزلی، کیاشهر، لوشان و رضوانشهر انجام می گردد. این سفرها گاه با اتوبوس، گاه مینی بوس و گاه تاکسی صورت می پذیرد.

شهرهائی نیز هستند که مسافران خود را راهی رشت می کنند و به ترمینال شهر می رسانند. این شهرها تهران پایانه غرب (آزادی) و پایانه جنوب، اسلامشهر، شهریار، قرچک، قم، ساری، آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، قایم شهر، نکا، پایانه کرج، اصفهان پایانه صفه و پایانه کاوه، کاشان، فولادشهر، شاهین شهر، پایانه تبریز، مشهد مقدس، شیروان، پایانه اهواز، اندیمشک، پایانه کاراندیش شیراز، کرمان، اراک، هشتپر، ارومیه، مهاباد، بندرعباس، پایانه زنجان، کرمانشاه، پایانه سنندج، همدان، شهرکرد، پایانه اردبیل، پایانه یزد، گرگان، گنبدکاووس و آزادشهر می باشند.

خرید بلیط همیشه از پر دغدغه ترین کارهائی است که هنگام سفر با آن مواجه هستیم. در حال حاضر بهترین گزینه خرید آنلاین از مستر بلیط می باشد با استفاده کردن از آن دسترسی کامل به تمام ساعات با هزینه هر بلیط دارید و به طور روزانه می توانید از تخفیفات بلیط ها استفاده نمانید.

ترمینال و پایانه های مسافربری رشت

شرکت های مسافربری ترمینال گیل رشت

شرکت های مسافربری در ترمینال ها وظایف متعددی دارند ولی اصلی ترین وظیفه آنها سر و سامان دادن به امور مربوط به سفرهاست. شرکت مسافربری همسفر راه باران، شرکت مسافربری گیلان پیما، شرکت مسافربری رودباررو، آزادی، شرکت مسافربری ستاره سفر، شرکت مسافربری ایران مهر، شرکت مسافربری شریفیان، شرکت مسافربری جهان رشت، شرکت مسافربری سیروسفر، شرکت مسافربری اطمینان گستر پرویز، شرکت مسافربری شاهین گیلان، رویال سفر ایرانیان، عادل سفر، شرکت مسافربری سحر سفر گیل، شرکت مسافربری صفای گیلان، شرکت مسافربری فرید سفر رشت و شرکت مسافربری جوانسیر ایثار شرکت هائی هستند در ترمینال رشت به جا به جائی مسافران اشتغال دارند.

اگر دوست دارید در مورد موضوعاتی این چنینی علاقه دارید می توانید مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

امکانات رفاهی ترمینال گیل رشت

تردد در این پایانه به این علت که تنها پایانه شهر است بسیار می باشد بنابراین نیاز به امکاناتی دارد که جوابگوی این میزان تردد باشد. از امکانات موجود در ترمینال می توان به پارکینگ ویژه اتوبوس با ظرفیت 100 دستگاه اتوبوس، سرویس های بهداشتی، کارواش، غرفه تجاری، غرفه های خدماتی، سالن انتظار با ظرفیت 150نفر، استراحتگاه مخصوص رانندگان، تلفن همگانی و نمازخانه اشاره کرد.

دسترسی به ترمینال گیل رشت

جهت جا به جائی بین ترمینال و شهر می توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. متاسفانه ایستگاه اتوبوس شهری از این منطقه فاصله دارد بنابراین تنها وسیله رسیدن به آن تاکسی های شهری می باشند. با کمک تاکسی ها به هر نقطه ای که نیاز دارید می توانید عزیمت کنید.

ترمینال و پایانه های مسافربری رشت

ترمینال های استان گیلان

استان گیلان علی رغم فاصله کمی که بین شهرهای آن است دارای ترمینال های متعدد است. از این ترمینال ها می توان آستارا، لاهیجان، صومعه سرا، بندر انزلی، تالش، رودسر و کلاچاي را ذکر کرد.

ترمینال آستارا

این ترمینال در جنوب شهر آستارا بنا شده است. مسیر سفرهای ترمینال بدین گونه می باشد: آستارا به پایانه غرب (آزادی)، آستارا به اصفهان، آستارا به مشهد مقدس، آستارا به فومن، آستارا به کرمانشاه، آستارا به گرگان، تهران به آستارا، پایانه غرب (آزادی) به آستارا، آمل به آستارا، بابل به آستارا، بهشهر به آستارا، تنکابن به آستارا، نکا به آستارا، کرج به آستارا، اصفهان به آستارا، تبریز به آستارا، مشهد مقدس به آستارا، نیشابور به آستارا، کرمانشاه به آستارا، یزد به آستارا و گرگان به آستارا. شرکت هائی که این سفرها را تدارک می بینند شامل عصر ایران آستارا، آریا سفر آستارا (تعاونی 11)، سپهر آسیا آستارا و عدل آستارا (تعاونی 7) می شوند.

ترمینال بندر انزلی

ترمینال بندر انزلی در جنوب شرقی شهر قرار دارد. از این ترمینال برای تهران پایانه غرب (آزادی)، ساری، اصفهان، تبریز، مشهد مقدس، اهواز، اندیمشک، ارومیه، مهاباد، بندرعباس، کرمانشاه، سنندج، همدان، ملایر، خرم آباد، بروجرد و گرگان سرویس دهی انجام می شود. این سرویس ها توسط شرکت مسافربری رویال سفر بندرانزلی، شرکت مسافربری عدل سفر انزلی – تعاونی 7، شرکت مسافربری ترابر بی تا انزلی – تعاونی 15 و شرکت مسافربری همسفر چابکسواران انزلی تدارک دیده می شود.

ترمینال و پایانه های مسافربری رشت

ترمینال های باربری استان گیلان

این استان دارای چهار پایانه حمل بار است. این ترمینال ها در شهرهای رشت، آستارا، بندر انزلی و لوشان قرار دارند. سه ترمینال اول عمومی هستند ولی ترمینال بار لوشان خصوصی می باشد.

راه‌های ارتباطی با ترمینال و پایانه های مسافربری رشت

ترمینال رشت

آدرس رشت، میدان گیل، بزرگراه امام علی، ترمینال مسافربری گیل رشت گیلان
تلفن 01333665675

ترمینال آستارا

آدرس آستارا، بالاتر از بلوار امام خمینی، پایانه آستارا
تلفن 01344832398

ترمینال بندر انزلی

آدرس بندر انزلی، بلوار آیت الله پیشوایی، پایانه بندر انزلی
تلفن 01344432080

اگر می خواهید دیگران با نظراتتان در مورد ترمینال و پایانه های مسافربری رشت بیشتر آشنا کنید می توانید از بخش کامنت ها استفاده کنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستربلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان خرید خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو آنلاین هتل رشت شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

نوشته ترمینال و پایانه های مسافربری رشت کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی اولین بار در مجله مِستر بلیط. پدیدار شد.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.