1400070415472383723687444

جدید‌ترین اخبار کرونا در ایران| اولویت‌های مهم برای جلوگیری از ورود به پیک هشتم/ چرا تزریق دز یادآور مهم است؟ + نقشه

در شرایطی هستیم که در کل کشور روند ابتلا و بستری رو به کاهش است و اگر با تجمعات اخیر باعث بروز پیک دو قله‌ای در هفته‌های پیش‌رو نشویم، می‌توان گفت در حال عبور از اوج پیک هفتم کرونا هستیم.

– اخبار استانها –

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، آمار‌های اُمیکرون می‌گوید میزان مرگ‌ومیر در ابتلا به سویه BA4 و BA5 نسبت به دلتا بسیار پایین‌تر است؛ خوشبختانه با وجود سرایت‌پذیری بالای این سویه جدید، اما با افزایش بارز مرگ‌ومیر مواجه نبودیم. با این همه، اما به قطعیت نمی‌توان گفت کسانی که واکسینه‌ شده‌اند و بیماری زمینه‌ای خاصی هم ندارند، در خطر مرگ قرار ندارند.

یک تکنسین اورژانس درباره روند سینوسی ویروس کرونا در این روز‌ها که در حال بالا رفتن به سمت قله هفتم است، می‌گوید: ‌نه‌تنها در ایران بلکه در کل دنیا روند حرکت ویروس با سویه‌های جدید نشان می‌دهد که اثر واکسن موقت است و اصلا نباید روی آن حساب ویژه‌ای برای ایمنی باز کرد. به نظر من ما به مرحله‌ای رسیده‌ایم که هم جامعه به یک ایمنی نسبی رسیده و هم ویروس نسبت به روز‌های اول شناخته‌شده‌تر است، اما در مواجهه با بیماران بد حال ثابت شده که هرچه سیستم ایمنی بدن پایین‌تر و بیماری زمینه‌ای در فرد وجود داشته باشد، احتمال مرگ‌ومیر بیشتر است.

مصطفی قانعی، عضو سابق علمی ستاد مقابله با کرونا درباره روند بیماری و احتمال رسیدن به قله پیک هفتم می‌گوید: در شرایطی هستیم که در کل کشور روند ابتلا و بستری رو به کاهش است و اگر با تجمعات اخیر باعث بروز پیک دو قله‌ای در هفته‌های پیش‌رو نشویم، می‌توان گفت در حال عبور از اوج پیک هفتم کرونا هستیم. با این حال، فاصله کاهش مرگ‌ومیر با کاهش ابتلا یک بازه زمانی دو هفته‌ای نیاز دارد و الان نمی‌توان به قطعیت درباره فروکش زیرسویه‌های اُمیکرون نظر داد. به بیان دیگر یک دوره دو هفته‌ای نیاز است که ببینیم روند نسبتا کاهشی در بستری و ابتلا می‌تواند به کمترشدن مرگ‌ومیر هم بینجامد یا خیر، زیرا کسانی که در مراقب‌های ویژه بستری هستند، ممکن است یا بهبود پیدا کنند یا فوت کنند.

به گفته این متخصص ریه پیش‌بینی این پیک‌ها سخت است و امکان بروز اشتباه در پیش‌بینی وجود دارد، زیرا متغیر مهمی مانند رفتار اجتماعی هم وجود دارد. با آزادشدن ترددها، مسافرت‌ها، تجمعات مختلف، کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و… روند ابتلا افزایشی می‌شود، ولی اگر مراعات اجتماعی صورت گیرد، می‌توان شرایط را کنترل کرد.

بر اساس اعلام مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، در این محدوده زمانی میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی شامل رعایت بهداشت فردی استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت تهویه مناسب حدود 94.33 درصد گزارش شده است.

علاوه بر این، رعایت بهداشت فردی مناسب در اماکن عمومی استان‌های کشور، از 12 تا 19 مرداد 45 درصد بوده است. بهداشت فردی شامل جلوگیری از ورود و خروج مراجعین و کارکنان دارای علائم بیماری، ثبت نام در سامانه وزارت بهداشت، اخذ و نصب QR CODE، امکانات شستشو با ضدعفونی دست و استفاده از کارتخوان‌ها یا روش‌های الکترونیکی دیگر پرداخت وجه در نظر گرفته شده است.

با این حال موج هفتم کرونا ‌در حال گذر است، درحالی که تعداد شهرهای با وضعیت قرمز کاهش داشته و موارد بستری نیز سیر نزولی داشته، اما شهرهای پرخطر از 129 به 184 شهر رسیده و تعداد شهرهای با وضعیت آبی هم تعدادشان کم شده است. با وجود شرایط آرام چند بیمارستان در هفته اخیر، آمار مبتلایان همچنان صعودی است، به همین دلیل پیش‌بینی درباره آینده نزدیک بسیار دشوار شده است‌، با این حال پررنگ‌تر شدن سایه موج هفتم بر سر کشور، نیاز به محاسبه پیچیده‌ای ندارد. شواهد عینی و روشن از کاهش شدید رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و افزایش دوباره تعداد شهرهای با وضعیت قرمز، نشانه‌هایی مشخص از کم‌شدن فاصله مردم با موج هفتم بیماری است، علاوه بر این، خبری درباره جهش جدید از ویروس کووید19 منتشر شد که از سویه‌ای با قابلیت انتقال بیشتر خبر می‌داد.

براساس اعلام مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، آخرین وضعیت کشوری نتایج اقدامات ناشی از تشدید بازرسی‌ها از تاریخ 26 مرداد تا 2 شهریور 1401 به این شرح است؛ از تعداد 3577807 مرکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تحت پوشش، 178642 مرکز مورد بازرسی قرار گرفته‌اند و از تعداد 33260 مرکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی که اخطار دریافت کرده و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند، 1017 مرکز پلمب شده‌اند.

جدیدترین وضعیت کرونایی در استان‌ها

استان خوزستان/ کاهش 46درصدی آمار ابتلا

سیدمحمد علوی رئیس مرکز بهداشت خوزستان اظهار داشت: موارد ابتلا به کرونا در خوزستان در 24 ساعت گذشته، 46 درصد و موارد بستری نیز 40 درصد نسبت به روز پیش از آن کاهش یافته است

وی افزود: ماموران بهداشت آماده خدمات رسانی در پایانه‌های مرزی چذابه و شلمچه هستند و آموزش لازم به مردم، موکب داران و کاروان‌ها زیارتی داده شده است.

آذربایجان غربی/ شناسایی 62 ابتلای جدید

محمدامین ولیزاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان‌غربی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، اظهار داشت: در شبانه روز گذشته، 98 بیمار دارای علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های سطح استان آذربایجان‌غربی بستری شده‌اند که از این تعداد 62 نفر بیمار قطعی کرونایی هستند.

وی افزود: تعداد مبتلایان از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، به 364 هزار و 974 نفر رسیده است. هم اکنون 102 نفر در بخش آی سی یو بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سطح استان بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان‌غربی، عنوان کرد: در شبانه روز گذشته یک نفر به تعداد فوتی‌های کرونا در استان افزوده شده که با این تعداد، کل فوتی‌های کرونا از ابتدا تاکنون به 7 هزار و 699 نفر رسید.

وی ابراز داشت: بر اساس آخرین اعلام رنگبندی شهرها، تنها یک شهرستان ماکو در شمال استان به رنگ قرمز است و 7 شهرستان نیز نارنجی هستند. در این خصوص باید مدنظر داشته باشیم که احتمال تشدید وضعیت وجود دارد و مردم باید در این راستا رعایت بیشتری کنند.

استان قزوین/ نرخ بستری‌ها 22 درصد افزایش یافت

جلال رحمانی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با اشاره به تثبیت نرخ ابتلای قطعی به کرونای روزانه در استان قزوین اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 20 مبتلای جدید و قطعی در آزمایشگاه‌های منتخب کووید استان قزوین شناسایی شد که این آمار درست به اندازه مبتلایان روز گذشته است و تغییری نداشته است.

وی از افزایش 22 درصدی موارد روزانه بستری‌های کرونایی خبر داد و گفت: در شبانه‌روز گذشته 23 بیمار کرونایی جدید با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار نسبت به روز قبل 4 نفر بیشتر شده است.

رحمانی به افزایش 8 درصدی تعداد بیماران بدحال کرونایی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 14 بیمار کرونایی با حال وخیم جسمی و ننفسی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان قزوین زیر دستگاه ونتیلاتور بستری شده‌اند که این آمار در مقایسه با روز پیش یک نفر افزایش یافته است.

وی از بازگشت روند مرگ‌ومیر روزانه کرونایی در استان قزوین خبر داد و گفت: در 24 ساعت گذشته یک بیمار کرونایی بدحال به دلیل علائم شدید بیماری و ضعف مفرط جسمانی جان خود را از دست داد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در ادامه به کاهش 21درصدی موارد بهبودیافتگان روزانه کرونایی اشاره کرد و گفت: در شبانه‌روز اخیر 22 بیمار کرونایی با علائم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های قزوین مرخص شدند که این آمار نسبت به روز قبل 6 نفر کمتر شده است.

رحمانی از کاهش 5 درصدی جمعیت کل بستریهای کرونایی استان قزوین خبر داد و افزود: در حال حاضر 108 بیمار کرونایی به دلیل داشتن علائم تنفسی حاد در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شده‌اند که این آمار 6 نفر از روز قبل کمتر شده است.

کاشان/ فوتی ثبت نشد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، در آخرین بروزرسانی شرایط کاشان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارد و این موضوع نشان از آن است که شرایط کرونایی در منطقه بهبود پیدا کرده است در حالی که آران و بیدگل در وضعیت زرد قرار گرفته است.

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 12 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: 9 بیمار در کاشان بستری شدند که حداقل یک ماهه و حداکثر 87 سال سن دارند و در شهرستان آران و بیدگل نیز سه بیمار با حداقل 58 و حداکثر 90 سال بستری هستند.

وی با بیان اینکه 33 بیمار حاد تنفسی در شهرستان کاشان بستری شده است، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز هشت بیمار در بیمارستان این شهرستان به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شده است و در مجموع 41 بیمار حاد تنفسی در دو شهرستان کاشان و آران و بیدکل بستری هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه تاکنون پنج بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری در بخش مراقبت ویژه بستری هستند، ابراز داشت: خوشبختانه موارد فوتی در منطقه طی 24 ساعت گذشته در منطقه کاشان به ثبت نرسیده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 14 مورد رسید، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 210 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار 969 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

استان همدان/ آمار فوتی‌ها‌ صفر شد‌

علیرضا توقیری سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته، 26 بیمار مشکوک و قطعی مبتلا به کرونا در بخش بستری استان شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای اپیدمی تاکنون سه هزار و 394 بیمار کرونایی در استان بر اثر شدت بیماری جان خود را از دست دادند، تصریح کرد: تاکنون 149 هزار و 308 بیمار مبتلا به کرونا در استان شناسایی شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اینکه 262 بیمار تنفسی مشکوک و مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند، عنوان کرد: چهار بیمار هم در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند. شهرستان‌های رزن و درگزین در وضعیت قرمز، همدان، نهاوند، فامنین، اسدآباد و کبودرآهنگ در وضعیت نارنجی و ملایر، تویسرکان و بهار نیز در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

استان بوشهر/ کاهش بستری‌ها‌ در بیمارستان‌های ‌به 73 بیمار

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، حسن ملکی‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از کاهش بیماران کرونایی خبر داد و اظهار داشت: اکنون 73 بیمار در بخش‌های کرونایی استان بوشهر بستری هستند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به اینکه در شبانه‌روز گذشته 31 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند گفت: در این مدت 42 بیمار کرونایی با حال خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند. در حال حاضر 10 بیمار کرونایی تحت مراقبت ویژه در بیمارستان‌های استان بوشهر قرار دارد و 3 نفر در وضعیت حاد این بیماری هستند.

ملکی‌زاده با اشاره به سپری شدن یک روز بدون فوتی کرونایی در استان بوشهر افزود: تعداد جان‌باختگان کرونا در استان بوشهر تاکنون 2 هزار و 217 نفر ثبت شده است.تعداد کل مبتلایان به کرونا از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون 108 هزار و 335 نفر است.

خراسان رضوی/ 122 بیمار جدید در مراکز درمانی شدند

محمد پهلوان کاشی رئیس کمیته رسانه و اطلاع رسانی کووید-19 دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگارتسنیم در مشهدمقدس با بیان اینکه سهم دانشگاه علوم پزشکی مشهد از تعداد بیماران جدید در مراکز درمانی 108 نفر است اظهارداشت:در حال حاضر303 بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که 239 نفر از این بیماران در مراکز درمانی این دانشگاه قرار دارند.

وی تعداد بیماران بدحال مبتلا به کرونا در بخش‌های مراقبت ویژه استان خراسان رضوی را 79 نفر اعلام کرد و گفت: بیشتر افرادی که در این بخش‌ها بستری هستند نسبت به تکمیل و یا دریافت واکسن کم توجهی داشته اند.

رئیس کمیته رسانه و اطلاع رسانی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه تمامی سطوح بهداشتی و درمانی برای خدمت رسانی به بیماران در آمادگی کامل است تصریح کرد: طی شبانه روز گذشته، 520 نفر به مراکز خدمات جامع سلامت و اورژانس بیمارستان ها به صورت سرپایی مراجعه و تحت درمان قرار گرفتند.

استان اصفهان/ 3 بیمار جان خود را از دست دادند

پژمان عقدک سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران در مورد وضعیت آمار بیماری کرونا در استان اصفهان (به ‌جز کاشان و آران ‌و بیدگل)، اظهار داشت: از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا یک میلیون و 533 هزار و 250 مورد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا و کل موارد ابتلای قطعی به کرونا در استان 512 هزار و 507 نفر در استان اصفهان شناسایی شدند.

وی افزود: موارد نمونه گرفته شده در 24 ساعت گذشته (احتمالاً بیمار) 437 نفر و موارد مثبت ابتلای قطعی 120 مورد و 3 فوتی بر اثر ابتلاء به کرونا گزارش شده است .

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه 215 هزار و 84 نفر تعداد کل بستری‌شدگان کرونا از ابتدا تاکنون بوده، گفت: در حال حاضر تعداد بستری‌شدگان فعلی در بیمارستان‌ها 314 نفر است و تعداد بیماران بستری 24 ساعت گذشته در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان 80 نفر است که از این تعداد 48 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

عقدک ادامه داد: 11 هزار و 932 نفر آمار کل فوت‌شدگان قطعی و شش هزار و 879 نفر فوت‌شدگان مشکوک کرونا از ابتدای همه‌گیری این ویروس در استان اصفهان (به‌ جز شهرستان‌های کاشان و آران‌وبیدگل) بوده است.

استان کرمان/ بستری 109 بیمار ‌در بیمارستان‌ها‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، براساس آخرین به روزرسانی‌های نقشه کرونایی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت از 5 شهریور، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز استان کرمان از 12 مورد به 7 مورد کاهش و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از 5 شهر به 9 شهر افزایش یافته است؛ همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد از 6 شهر به 7 شهر رسیده است و متاسفانه هیچ شهری در استان کرمان در وضعیت آبی کرونایی قرار ندارد.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19، تا روز گذشته، اظهار داشت: 47 مورد مثبت بستری جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان کرمان داشتیم که از این تعداد 27 مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 6 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 12 مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت و 2 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان است.

وی با بیان اینکه تعداد موارد بستری قطعی مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 109 نفر است، گفت: تعداد فوتی‌های قطعی ابتلا به کووید 19 در 24 ساعت گذشته در استان 2 مورد بوده که مجموع جانباختگان کرونا در استان به 5 هزار و 796 نفر رسیده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان واکسن تزریق شده جمعیت بالای 12 سال در استان کرمان را 2 میلیون و 357 هزار و 980 دوز واکسن تزریق شده نوبت اول، 2 میلیون و 92 هزار و 761 دوز واکسن تزریق شده نوبت دوم، 925 هزار و 229 دوز واکسن تزریق شده نوبت سوم و 89 هزار و 991 دوز واکسن تزریق شده نوبت چهارم است.

استان سمنان/ شهرهای قرمز ‌کاهش یافت

حجت‌الله یحیایی سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، اظهار داشت: امروز 140 بیمار با علائم مشکوک به کرونا به مراکز درمانی استان سمنان مراجعه کردند که این تعداد نسبت به روز گذشته 14 نفر کاهش داشت.

وی با بیان اینکه از مجموع مراجعان مشکوک به کرونا به مراکز درمانی استان سمنان، 131 نفر مربوط به جمعیت زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود و 9 نفر نیز مربوط به جمعیت زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی سمنان بوده است عنوان کرد: از مجموع این تعداد تست کرونای 19 نفر در استان سمنان در شبانه‌روز گذشته مثبت شد که سهم شهرستان‌های شاهرود و میامی 14 نفر و سایر شهرستان دیگر استان سمنان نیز 5 نفر بوده است.

به گفته سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان سمنان، تعداد تست‌های مثبت کرونا در استان سمنان در شبانه‌روز گذشته نسبت به روز پیش از آن 4 نفر افزایش داشته است.

یحیایی با اشاره به بستری شدن 3 نفر از مجموع مبتلایان قطعی به کرونا در 24 ساعت گذشته بیان کرد: از این تعداد 2 بیمار در بیمارستان‌های شهرستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی سمنان و 1 نفر در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بستری شده‌اند و مجموع بستری شده‌ها در بخش کرونای بیمارستان‌های استان سمنان نسبت به روز پیش از آن 2 نفر کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه در شبانه‌روز گذشته 16 بیمار قطعی مبتلا به کرونا در استان سمنان نیز روند درمانی خود را به صورت سرپایی آغاز کرده‌اند عنوان کرد: 13 بیمار سرپایی مبتلای قطعی به کرونا در جمعیت زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و 3 بیمار تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سمنان به ثبت رسیده است.

به گفته سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان سمنان، مجموع بیماران سرپایی شناسایی شده مبتلا به کرونا در استان سمنان در شبانه‌روز گذشته نسبت به روز پیش از آن 4 نفر افزایش داشته است.

یحیایی با اشاره به اینکه در شبانه روز گذشته یک فوتی ناشی از ابتلا به کرونا در استان سمنان ثبت شد خاطرنشان کرد: در مجموع 15 بیمار بدحال مبتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان سمنان بستری‌اند که از این تعداد 8 بیمار در بیمارستان‌های شهرستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی سمنان و 7 بیمار در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بستری شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در مجموع و با احتساب بیماران مشکوک به کرونا، در شبانه‌روز گذشته 7 بیمار در بخش‌های کرونای بیمارستان‌های استان سمنان بستری شده‌اند اضافه کرد: از این تعداد 4 نفر در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی سمنان و 3 نفر نیز در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بستری شده‌اند و مجموع آمار بستری‌ها در بخش‌های کرونای بیمارستان‌های استان سمنان در شبانه‌روز گذشته نسبت به روز پیش از آن یک نفر افزایش داشته است.

گزارش در حال به روزرسانی

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.