5-15

رودخانه کشکان

رودخانه کشکان

آن دسته از کشورهایی که جاذبه های گردشگری مرتبط با مناظر طبیعی، فرهنگ و تمدن های باستانی و آثار تاریخی و مذهبی دارند، دارای استعدادها و توانایی هایی مؤثر در جذب گردشگران هستند و طبیعت، از مهمترین منابع در گردشگری محسوب می شود. رودخانه های درون شهری، به عنوان یکی از عناصر ساختاری و کریدورهای طبیعی شهری از اکوسیستم شهرها حفاظت می نمایند و همچنین یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری به شمار می آیند. از جاذبه های طبیعی که محل مناسبی برای گردشگری فراهم می آورند، رودخانه ها محسوب می شوند. آب فراتر از کاربردهای مهم صنعتی و تأمین انرژی، فرصت های گسترده ای را برای فعالیت های تفریحی و گردشگری فراهم می کند. گونه گردشگری رودخانه ای از دسته‌ی گردشگری مبتنی بر آب و منابع آبی به شمار می رود و در واقع رابطه بین آب و گردشگری با درک دو گانه از این عنصر به عنوان یک منبع با ارزش و به عنوان یک جاذبه مشخص می شود. بنابراین آب به عنوان یک جاذبه گردشگری منبعی با پتانسیل بالا شامل گردشگری رودخانه، تالاب، چشمه های آب گرم، سد و مخازن، دریاچه و استخر های طبیعی و دریا می شود. یکی از رودخانه های ایران، رودخانه کشکان به شمار می رود که در استان لرستان و شهریتان پلدختر قرار دارد.

معرفی رودخانه کشکان

معرفی رودخانه کشکان

شهرستان پلدختر یکی از شهرستان های استان لرستان به شمار می رود که دارای قدمتی عظیم و جاذبه های طبیعی بی شمار است. پلدختر شهرستانی کوهستانی به شمار می رود و در میان کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس واقع شده ‌است. شهرت جهانی این شهرستان به خاطر کشف یکی از بزرگترین گنج های تاریخ از غار کلماکره پلدختر است. در این شهرستان می توانید جاذبه های طبیعی متنوعی را بیابید که یکی از آنها، رودخانه کشکان محسوب می شود که در این بخش از مجله مستر بلیط به توضیحاتی درباره آن می پردازیم. حوضه آبخیز رودخانه کشکان با وسعت 9275.66 کیلومتر مربع در ناحیه جنوبغربی ایران واقع شده است. این حوضه بخش مهمی از سرشاخه های پرآب رودخانه کرخه را تشکیل می دهد و حدود یک سوم از خاک استان لرستان را در بر می گیرد. در تقسیم بندي هیدرولوژي ایران، جزیی از حوضه آبریز خلیج فارس به شمار می رود. این رودخانه بخشی از حوضه آبخیز کشکان در زیرحوضه کشکان پلدختر به شمار می رود که از محل ایستگاه هیدرومتري کشکان – پلدختر در محل پل تاریخی دختر شروع می شود و با عبور از شهر پلدختر تا محل پل گاومیشان در استان ایلام ادامه دارد. در حاشیه این رودخانه طبیعتی زیبا وجود دارد که باعث شده است محل مناسبی برای تفریح و گردش باشد.

ساختار و طیبعت اطراف رودخانه

ساختار و طیبعت اطراف رودخانه

این رودخانه از سمت شمال غرب، غرب و جنوب غربی به حوضه آبریز رودخانه‌های گاماسیاب و سیمره و از شرق به سرشاخه‌های فرعی رودخانه دز و از جنوب به زیرحوضه‌های مشرف به رودخانه کرخه محدود می‌شود. سیستم زهکشی اصلی رودخانه کشکان ابتدا از به هم پیوستن سرشاخه رودخانه‌های «هرو» و «دو آب» الشتر در شمال شرق و شمال حوضه به ترتیب با جهتی از شرق به غرب و شمال به جنوب تشکیل می ‌شود. این سرشاخه ‌ها که از دامنه کوه‌های مرتفع و برف‌گیر گرین و میش پرور سرچشمه می‌گیرند در طول مسیر اصلی، به دیگر رودخانه‌های فرعی نظیر چم زکریا، خرم‌رود، چولهول و مادیان رود می‌پیوندند و سرانجام با به هم پیوستن، رودخانه کشکان را تشکیل می‌دهند. این رودخانه از میان شهر پلدختر عبور می کند و با گذشتن از این شهر در محل پل گاومیشان به رودخانه سیمره ملحق می شود و با هم رودخانه کرخه را تشکیل می‌دهند. حدود ۸۲ درصد از اراضی کشاورزی شهرستان پلدختر، توسط رودخانه کشکان تأمین می‌شود و این رودخانه در واقع شاهرگ حیاتی پلدختر محسوب می‌شود. بر روی رودخانه پل های مختلفی وجود دارد که از جمله جاذبه های تاریخی کشور به شمار می روند و همچنین گرداگرد آن را طبیعتی بی مانند فرا گرفته است که از جمله زیباترین مرکز گردشگری این استان و شهرستان محسوب می شوند. درختان بلند به همراه دشت های سرسبز و در کنار آنها کوه های سر به فلک کشیده دیده می شود که می توانند محل مناسبی برای گردش به شمار آیند.

راه های دسترسی به رودخانه

راه های دسترسی به رودخانه

برای رفتن به این رودخانه باید در ابتدا راهی شهر پلدختر شوید و برای اینکار می توانید بلیط اتوبوس پلدختر را به صورت آنلاین تهیه کنید و خود را به این شهر برسانید. کشکان از داخل شهر پلدختر عبور می کند بنابر این در این شهر می توانید شاهد این رودخانه باشید هر چند که در بیرون از شهر و حاشیه آن هم رودخانه جریان دارد.

بازدید از رودخانه کشکان

برای دیدار از رودخانه می توانید در اواخر فصل زمستان و بهار مراجعه کنید زیرا طبیعت منطقه در این زمان ها در بهترین وضعیت خود قرار دارد. مستر بلیط پیشنهاد می کند که رد صورت سفر به این ناحیه دیدار از این رودخانه را فراموش نکنید.

نوشته رودخانه کشکان اولین بار در مجله مِستر بلیط. پدیدار شد.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.