1-11

موزه آشتیان

موزه آشتیان

شهرها، به عنوان یک مقصد محبوب برای گردشگران به شمار می رود و هر ساله افراد زیادی برای سفرهایشان شهرها را انتخاب می کنند. به این نوع از گردشگری، گردشگری شهری می گویند که هر چند از عمر آن مدت زیادی نمی گذرد ولی بسیار پرطرفدار است و حجم بسیار زیادی از سفرها را به خود اختصاص می دهد. در گردش به شهرها افراد از جاذبه های مختلفی نظیر جاذبه های تاریخی، فرهنگی، مذهبی، تفریحی و … دیدن می کنند. یکی از جاذبه هایی که افراد بسیاری به دیدن آن می روند موزه به شمار می رود. میراث فرهنگی هر کشور یکی از اساسی ترین ارکان تحکیم هویت، ایجاد خلاقیت و خودباوری ملت هاست و از بزرگ ترین گنجینه هایی است که هر ملتی می تواند از آن برخوردار باشد. این میراث، نقش بسیار مهمی در بخش های مختلف حیات یک جامعه از ایجاد هویت و تمایز بخشی گرفته تا نقش اقتصادی و درآمدزایی ایفاء می کند. موزه ها مراکزی هستند که این میراث فرهنگی در آنها نگهداری می شوند. موزه در واقع پلی است كه گذشته فرهنگی و هنری، اقتصادی، اجتماعی و سياسی هر جامعه ای را به حال و آينده پيوند می دهد. یکی از موزه های ایران، موزه آشتیان به شمار می رود که در شهرستان آشتیان استان مرکزی واقع شده است.

درباره موزه آشتیان

درباره موزه آشتیان

استان مرکزی یکی از استان هایی است که سالانه افراد زیادی برای گردش و تفریح به آنجا می روند. این استان قدیمی کشور از شهرستان های زیادی تشکیل می شود که یکی از آنها شهرستان آشتیان نام دارد. شهر آشتیان مرکز این شهرستان است و از قدیمی ترین شهرهای ایران به شمار می رود. این شهرستان از شمال به تفرش و قم و از جنوب به اراک و محلات محدود می شود و ۱۳۴۸ کیلومتر مربع مساحت دارد. در شهر آشتیان جاذبه های گردشگری متنوعی وجود دارد که موزه آشتیان یکی از آنها به شمار می رود. این موزه در خانه ای تاریخی قرار دارد که با نام خانه میرزا هدایت ا… وزیر دفتر شهرت دارد. میرزا هدایت الله پدر دکتر مصدق بودند که از رجال مشهور و معروف این منطقه به شمار می رفتند. این خانه در بافت تاریخی شهر واقع شده است و از شامل قسمت های مختلفی مانند راهروی ورودی، میان‌سرا یا حیاط مرکزی، آب‌انبار، فضاهای مسکونی و خدماتی می شود. این خانه به سبب قدمت و معماری خاصی که دارد در لیست آثار ملی قرار گرفته است. این خانه در سال 1385 تبدیل به موزه شد و اشیاء موجود در آن در معرض تماشای عموم افراد گرفت. اگر می خواهید در مورد موزه اطلاعات بیشتری بدست آورید ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط را تا انتها مطالعه کنید.

ساختار و بخش های مختلف موزه

ساختار و بخش های مختلف موزه

ساختمان این بنا با استفاده خشت، گل، چوب، آجر و گچ ساخته شده و دسترسی به آن از دو طریق یكی از درب واقع در ضلع شمال شرقی و دیگری از بازار شهر آشتیان امكان پذیر است. در میان حیاط عمارت حوض و مخزن آب انباری دیده می شود كه روزی از قنات شهر پر می شده و دسترسی به پاشیر این آب انبار از گوشه جنوب شرق حیاط از طریق چند پله امکان پذیر است. در نمای سمت شرقی و جنوبی حیاط طاق نماهایی در یک یا دو طبقه با قوس جناقی به اجرا در آمده اند كه بخش شاه نشین عمارت در طبقه فوقانی دارای سقفی بلندتر از اتاق های طرفین و با مقرنس های گچی تزئین شده است. در این مکان که اکنون موزه است آثاری وجود دارد که توسط افراد مختلف اهدا شده است. سفالینه های ادوار مختلف تاریخی، ابزار وسایل روشنایی، وسایل آشپزخانه، ابزارهای كشاورزی و آهنگری، ظروف مس دست ساز و دست بافت های سنتی مثل گیوه و جوراب، از جمله آثاری هستند که در این موزه وجود دارند.

راه های دسترسی به موزه

راه های دسترسی به موزه

در بخش های قبلی توضیح دادیم که این موزه در شهر آشتیان قرار دارد بنابراین برای دیدار از آن باید راهی شهر آشتیان شوید. سفر به آشتیان با روش های متعددی امکان پذیر است که یکی از آنها استفاده از اتوبوس است در این حالت می توانید بلیط اتوبوس آشتیان را به صورت آنلاین خریداری کنید و راهی این شهر شوید. از آنجایی که موزه در بافت تاریخی قرار دارد باید راهی این منطقه از شهر شوید.

بازدید از موزه آشتیان

برای دیدن موزه باید هزینه ای اندک را پرداخت کنید که این هزینه برای گردشگران خارجی و داخلی فرق دارد. مستر بلیط پیشنهاد می کند در فصل بهار و تابستان به این منطقه سفر کنید و پس از دیدار از این موزه به دیگر جاذبه های گردشگری منطقه هم سری بزنید.

نوشته موزه آشتیان اولین بار در مجله مِستر بلیط. پدیدار شد.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.