2-23

کویر ابرکوه

کویر ابرکوه

واژه‌ی اكوتوريسم كوتاه شده‌ی اصطلاح Eecological Tourism و پديده ای نسبتاً تازه در صنعت گردشگری است. این نوع از گردشگری که از بدو شروع توجهات بسیاری را به خود جلب کرده و به سرعت رو به گسترش است، قصد دارد به شیوه خردمندانه ای با کمترین اثر منفی بر طبیعت و فرهنگ منطقه، بیشترین فایده را برای گردشگران و اقتصاد بومی داشته باشد. شاخه نسبتاً جدیدی از گردشگری در مناطق طبیعی، گردشگری مناطق بیابانی و کویری است که دیدار از منابع و جاذبه های توریسمی آن شامل پوشش گیاهی، حیات جانوری، اشکال يئومورفوژويیک، انجام فعالیت های ورزشی و بازدید از سایر جاذبه های مختص این مناطق را تحت عنوان گردشگری کویری فراهم می سازد. مساحت زيادی از كشور ايران دارای بافت طبيعی بيابانی و كويری است به همین خاطر این پدیده طبیعی می تواند یکی از مناطقی باشد که افراد را به سمت طبیعت گردی سوق می دهد. سفر به کویر می تواند تجربه ای متفاوت و حیرت انگیز باشد به همین خاطر افراد به خصوصی به این جاذبه طبیعی روی می آورند. سالانه افراد زیادی برای سفر راهی این مناطق می شوند و از زیبایی آن ها لذت می برند. یکی از کویر های ایران که تحت عنوان کویر ابرکوه شناخته می شود در شهرستان ابرکوه استان یزد قرار دارد.

معرفی کویر ابرکوه

معرفی کویر ابرکوه

شهرستان ابرکوه از شهرستان های استان یزد به شمار می رود که یکی از قدیمی ترین شهرستان ها استان نیز محسوب می شود. این شهرستان از شمال به شهرستان اشکذر استان یزد و شهرستان شهرضا استان اصفهان، از شرق به شهرستان خاتم یزد و از غرب و جنوب به شهرستان آبادهِ استان فارس محدود است. این شهرستان آب و هوایی گرم و خشک دارد و میزان بارندگی در آن بسیار کم است. یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه، کویر ابرکوه به شمار می رود که در کیلومتری مرکز شهرستان واقع شده است. اگر می خواهید با این جاذبه گردشگری بیشتر آشنا شوید این مطلب از مجله مستر بلیط را از دست ندهید. این کویر از غرب به کوه گینه علی، از جنوب غربی به کوه‌های پوزه سیاه و حوض سفید، از جنوب به کفه بدر شیراز، از شرق به کوه چاه زرد و از شمال به جاده ابرکوه – تفت محدود می‌شود. از آنجایی که این کویر طبیعتی خاص و زیبا دارد سالانه افراد زیادی برای گردش و تفریح این ناحیه را انتخاب می کنند. در این کویر امکانات رفاهی متنوعی وجود دارد که باعث می شود افراد زیادی به آنجا بروند.

ساختار و بخش های مختلف کویر

ساختار و بخش های مختلف کویر

مساحت این کویر در حدود 200،000 هکتار می شود، که 1900 هکتار از این مساحت توسط ماسه زارها اشغال شده و مابقی نمکزار و کویرهای رسی است.کویر به شکل بیضی و کشیدگی آن شمالی جنوبی است. طول قطر بزرگ آن در حدود 50 کیلومتر و قطر کوچک آن 35 کیلومتر است. ارتفاع متوسط کویر از سطح آبهای آزاد 1460 متر است. قسمت زیادی از این کویر را نمکزار با فرو افتادگی های پراکنده فرا گرفته است. خاک های رسی باد کرده قسمت در بخش جنوبی شرقی آن قرار دارند و به صورت نوار کل نمکزار را در قسمت های دیگر در بر گرفته است. در حاشیه شمال غربی در حد فاصل خاک های رسی و نمکزار باتلاق دیده می شود. باتلاق ها به صورت نوار پهنی حاشیه شمال غربی کویر را می پوشاند. از ویژگی های این کویر می توان به کاسه رود اشاره کرد که در بخشی از آن قرار دارد و از منابع آبی آن به شمار می رود. زیبایی و شکوه این رودخانه در دل کویر که بر گرفته از سیلاب ها و روان آب های جاری از سیل در کویر است منظره باشکوهی را پدید آورده است.

راه های دسترسی به کویر

راه های دسترسی به کویر

برای اینکه از این محوطه دیدن کنید باید خود در ابتدا به شهر ابرکوه وارد شوید و سپس از آنجا خود را به کویر برسانید. رفتن به این منطقه با اتوبوس امکان پذیر است و شما می توانید بلیط اتوبوس ابرکوه را به صورت آنلاین خریداری کنید و به این شهر بروید. سپس با وسایل نقلیه عمومی موجود در شهر به سمت کویر حرکت کنید.

بازدید از کویر ابرکوه

برای دیدار و گشت و گذار در این کویر بهتر است در فصول سرد سال اقدام کنید و در پاییز و زمستان به این ناحیه بروید تا گرمای هوا آزارتان ندهد. مستر بلیط پیشنهاد می کند در صورت سفر به این شهرستان، دیدار از کویر را در برنامه سفرتان بگنجانید.

نوشته کویر ابرکوه اولین بار در مجله مِستر بلیط. پدیدار شد.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.