1400103010573886624574744

گزارش| غافلگیری مسئولان از بارش‌های زمستانی در ایران/ راه ارتباطی بسیاری از روستاها‌ی غرب کشور مسدود شد/ بحران سیلاب در کرمان و هرمزگان +فیلم

گروه استان‌ها ـ ‌بارش برف ‌سبب غافلگیری مسئولان شد و مشکلات عدیده‌ای را در سراسر استان‌ها به دنبال داشت‌ و براساس گزارشات خبرنگاران تسنیم ‌راه ارتباطی بسیاری از روستاها‌ مسدود ‌و خیلی از مناطق روستایی با قطعی برق و گاز مواجه شدند.

– اخبار استانها –

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، براساس اعلام سازمان هواشناسی دمای هوای اکثر استانهای ایران این روزها کاملا زمستانی و ‌در 28 استان کشور به زیر صفر درجه سلسیوس رسیده و یکی از فراگیرترین یخبندان‌های امسال ‌رقم خورده است به نحوی که سرمای و یخبندان ‌حتی به خوزستان ‌رسید و دمای شهر ایذه در این استان ‌به منفی 1 درجه سلسیوس رسید.

در این بین شهر بابارشانی در کردستان با دمای منفی 27.6 درجه سلسیوس سردترین شهر کشور شد و ‌ سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر در جنوب کشور، تنها استان‌های بدون یخبندان در شبانه روز گذشته کشور بودند و این استان ها نه تنها یخبندان نداشتند که وضعیت دما در برخی شهرهای آن ها کاملا بهاری بود به طوری که دمای هوا در زرآباد سیستان و بلوچستان به 26.7 درجه سلسیوس رسید و گرمترین شهر کشور شد.

اما بارش برف ‌سبب غافلگیری مسئولان شد و مشکلات عدیده‌ای را در سراسر استان‌ها به دنبال داشت‌ که مهم‌ترین آن اخلال در تردد و رفت و آمدها بود و طبق گزارشات به دست آمده راه بسیاری از روستاها‌ مسدود شد و خیلی از مناطق روستایی با قطعی برق و گاز مواجه شدند.

انسداد محورهای "هراز و سوادکوه" صحت ندارد ‌

اسماعیل فولادی سرپرست راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در آمل با بیان اینکه هرگونه انسداد و رخداد در جاده‌های مازندران را از طریق رسانه های رسمی به اطلاع هم میهنان خواهیم رساند، اظهار کرد: شایعه بسته بودن جاده‌های هراز و سوادکوه صحت ندارد و با تلاش عوامل راهداری از دیشب تاکنون تردد در جریان است‌.

وی با اشاره به اینکه در خبرها انسداد محورهای کندوان و کیاسر به سمنان از دیشب اعلام شده است، گفت: همه عوامل راهداری در آماده باش کامل به سر می‌برند و تجهیزات و ماشین آلات راهداری نیز در حال عملیات در جاده های اصلی و فرعی استان هستند.

نوری پور مسئول راهداری جاده هراز نیز دیشب در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در آمل مستقر در جاده هراز، از مسافران و رانندگان خواست تا از سفر غیر ضرور در جاده هراز پرهیز کنند، افزود: ماشین آلات برف روب، نمک‌پاش و لودر در سطح این جاده در حال عملیات هستند و تردد کمتر موجب سهولت کار عوامل راهداری می‌شود.

راه ارتباطی 29 روستای کوهرنگ همچنان مسدود است

مرتضی زمانپور فرماندار کوهرنگ در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد، با اشاره به بارش برف سنگین و وزش باد با سرعت 150 کیلومتر در ساعت در شهرستان کوهرنگ اظهار داشت: هم‌اکنون ارتفاع برف در شهر 70 سانتی‌متر است که این میزان در گردنه‌ها بیشتر است.

فرماندار کوهرنگ عنوان کرد: در حال حاضر گردنه‌های شهرستان بازگشایی شده اما احتمال ریزش بهمن در گردنه‌های چری، شاه‌منصوری و دیگر گردنه‌ها وجود دارد.

وی با اشاره به مسدود شدن راه ارتباطی 150 روستا در کوهرنگ خاطرنشان کرد: اکثر جاده‌ها بازگشایی شده یا نیروهای امدادی در حال بازگشایی هستند و 29 روستا هنوز مسیرشان مسدود است.

زمانپور در پایان گفت: جاده‌های ارتباطی شهرستان کوهرنگ یخ‌زده است و رانندگان حین تردد از این مسیرها باید مجهز به زنجیر چرخ و وسایل گرمایشی باشند.

کولاک برف راه ارتباطی 600 روستای کردستان را بست

محمد راشد مدرس گرجی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان اظهار داشت: به علت کولاک شدید و ایمنی کاربران جاده‌ای مسیر سنندج به کامیاران، سنندج به مریوان و سنندج به دهگلان مسدود شده است.

وی با بیان اینکه برای بازگشایی محور‌های روستایی مسدود، حداقل به 72 ساعت زمان نیاز است، افزود: در بارش‌های اخیر در استان راه ارتباطی هزار روستا مسدود بود که برفروبی بخشی از این تعداد به علت بارش مجدد و کولاک شدید چند نوبت انجام گرفته است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان با بیان اینکه این تعداد بعداز بارش‌های صبح امروز به دلیل وزش شدید باد و کولاک ناشی از آن به 600 روستا رسید افزود: تا صبح امروز این تعداده 83 روستا بود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان با بیان اینکه رانندگان و مسافران از انجام سفر‌های غیرضروری پرهیز کنند، افزود: در صورت ضرورت به همراه داشتن تجهیزات و ملزومات زمستانی الزامی است.

وزش باد شدید و طوفان لحظه ای در اصفهان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به کاهش شش تا هشت درجه‌ای دما تا روز شنبه، گفت: خیزش گرد و خاک در جاده‌های استان بخصوص در مناطق خور و بیابانک، چوپانان، جندق و کاهش دید وجود دارد.

منصور شیشه فروش افزود: کاهش دما در استان تا روز شنبه و کولاک برف و یخ زدگی جاده‌ها در محور‌های جاده‌ای غرب و جنوب استان مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه لازم است سفر‌های غیرضروری به تعویق بیفتد گفت: همچنین رعایت اصول ایمنی تردد در جاده‌های شرق و شمال به لحاظ طوفان و گرد و غبار و در محور‌های غرب و جنوب ضروری است.

شیشه فروش به رانندگان توصیه کرد زنجیر چرخ و وسایل ایمنی و زمستانی همراه داشته باشند و از شهروندان خواست استحکام بخشی سازه‌های موقت و داربست‌ها و حفاظت گلخانه‌ها و تأسیسات کشاورزی ولوله‌های آبرسانی در برابر وزش باد و یخ زدگی و صعود نکردن به ارتفاعات مورد نظر شهروندان باشد.

توده غلیظ خاک خوزستان را محاصره می‌کند

مرکز بهداشت خوزستان در اطلاعیه‌ای با هشدار تشکیل توده غلیظ گرد و خاک روی کشور عراق و تاثیر آن بر مناطق استان خوزستان، توصیه‌هایی برای حفظ سلامت شهروندان ارائه کرد.

در اطلاعیه مرکز بهداشت خوزستان خطاب به دستگاه‌های استان آمده است: به استناد اطلاعیه هشدار سطح قرمز شماره یک در 30 دی‌ماه مرکز ملی پایش و هشدار سریع گرد و خاک هواشناسی خوزستان، تشکیل توده غلیظ گرد و خاک روی کشور عراق و تاثیر آن ابتدا بر نیمه غربی و سپس سایر مناطق استان خوزستان از اواخر وقت پنج‌شنبه تا اوایل وقت شنبه 2 بهمن ماه سبب کاهش شدید دید افقی و کیفیت هوا خواهد شد؛ بنابراین خواهشمند است جهت حفظ سلامت و بهداشت عمومی و کاهش اثرات سینرژیستی پدیده گرد و خاک و بیماری کووید 19 که می‌تواند منجر به خطرات جدی برای بهداشت و سلامت عمومی به خصوص افراد حساس و دارای بیماری‌های زمینه‌ای قلبی و تنفسی شود، دستور دهید توصیه‌های بهداشتی و ایمنی به شرح زیر به سازمان‌های ذیربط و اداره‌های استان اطلاع‌رسانی شود.

آخرین وضعیت جاده های خراسان شمالی

مرکز مدیریت راه‌های خراسان شمالی درباره اوضاع جوی جاده های خراسان شمالی و موکول کردن سفر به وقتی دیگر ، اخطار داد.توجه به شدت وزش باد و سرما در روز جمعه (یک بهمن) مسافران محترم سفر خود را به ویژه در مسیرهای کوهستانی به زمان بهتر موکول کنند. با توجه به شدت بارش در استانهای شمالی (مازندران-گلستان) احتمال کندی و اختلال در حرکت وسایل نقلیه پیش بینی شد.

بنابراین مسافران محترم قبل از اقدام به سفر از طریق سامانه گویای 141 از آخرین وضعیت جاده های استان با خبر شوند. هننگام سفر ، وسیله نقلیه خود را مجهز به تجهیزات زمستانی مخصوصا زنجیر چرخ کنند و از ترددهای غیر ضرور در محورهای کوهستانی و روستایی خودداری کنند.

محورهای بجنورد – آشخانه (گردنه امین الله) بجنورد – شیروان، بجنورد – اسفراین (گردنه اسدلی)، آشخانه-چمن بید ، حوزه راز و جرگلان و در محور چمن بید-جنگل گلستان ( چشمه خان ) و بجنورد به سنخواست (گردنه بیو).

انسداد 3 راه اصلی و 600 راه روستایی در آذربایجان غربی

ارسلان شکری مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی درباره آخرین وضعیت راه‌های ارتباطی استان گفت: تمام راه‌های روستایی استان برف روبی و بازگشایی شده بودند اما با آغاز مجدد بارشها از چهارشنبه شب وروز پنجشنبه به دلیل تقارن برف با کولاک مجددا راه ارتباطی 600 روستا مسدود شداما تلاش راهداران برای بازگشایی این راه‌ها ادامه دارد و تلاش می‌شود تا دو روز آینده تمامی محورهای ارتباطی روستایی بازگشایی شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سه هزار کیلومتر راه بین شهری استان بازگشایی شده است، گفت: هم اکنون 68 اکیپ راهداری در گردنه‌های استان ساماندهی شده و مشغول خدمات رسانی به هم استانی‌ها هستند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر سه محور ارتباطی مهاباد- بوکان، مهاباد – پسوه و چالدران – خوی با کولاک شدید مواجه بوده و مسدود هستند.

شکری با توصیه به پرهیز از انجام سفرهای غیرضرور در محورهای ارتباطی استان اضافه کرد: در صورت ضرورت سفر رانندگان تجهیزات ایمنی به خصوص زنجیر چرخ همراه داشته باشند.

404 روستای دلفان در محاصره برف قرار دارد

علی اصغر قهرمانی فرماندار دلفان در گفت‌و گو با خبرنگار تسنیم در دلفان اظهار داشت: از ظهر دیروز که بارش برف در شهرستان شدت گرفت، راه ارتباطی 444 روستای شهرستان و تمام جاده‌های اصلی به دلیل کولاک برف و بوران مسدود شد.

وی افزود: با متوقف شدن فعالیت این سامانه بارشی در آسمان شهرستان، بلافاصله عملیات برف‌روبی مسیرهای اصلی و جاده‌های روستایی آغاز شد که تاکنون توانسته‌ایم راه ارتباطی 40 روستای شهرستان را بازگشایی کنیم.

قهرمانی با اشاره به وجود چند بیمار بدحال در تعدادی از روستاهای شهرستان، گفت: گروه‌های امداد و نجات هلال احمر این بیماران را به بیمارستان منتقل کردند که حال عمومی آنها رضایت‌بخش است.

فرماندار دلفان با اشاره به قطعی برق تعدادی از روستاهای منطقه گاوکش در شب گذشته به دلیل بارش سنگین برف عنوان کرد: نیروهای شرکت توزیع برق شهرستان بلافاصله به محل اعزام و مشکل برق این روستاها را برطرف کردند.

بارش سنگین برف در استان اردبیل

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، ادامه سریال بارش برف در طول دو هفته گذشته هر چند شناسنامه اردبیل با عنوان منطقه کوهستانی و برفی است اما به هر حال توانست سبب غافلگیری مردم و دامن زدن به شرایط سخت استان شود و مشکلات عدیده‌ای را در سراسر استان به دنبال داشته باشد که مهم‌ترین آن اخلال در تردد و رفت و آمدها بود و طبق گزارشات به دست آمده راه بسیاری از روستاهای استان مسدود شد و خیلی از مناطق روستایی با قطعی برق و گاز مواجه شدند که عزم جهادی برای حل کردن این مشکلات در این استان آغاز شده است.

البته علی‌رغم تلاش‌های انجام یافته و اعلام آمادگی دستگاه‌های اجرایی استان شرایط بحرانی همچنان در استان حاکم است و مردم برای انجام کارهای روزمره نیز ناراضی و دغدغه‌مند هستند و بسیاری از رانندگان که مجبورند با پیمودن راه‌های مواصلاتی به مقصد مورد نظر دست یابند اما به خاطر کولاک و یخبندان نمی‌توانند به خواسته خود دست یابند.

در هر حال از امروز نیز این شرایط سخت‌تر خواهد شد و طبق اذعان مسئولان کمبود تجهیزات و امکاناتی است که در تحقق اهداف مورد نظر آن‌ها را با تعلل مواجه کرده و طبق اظهارات اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان هم‌اکنون با مسدود شدن 300 روستای استان تامین سوخت، مواد اولیه و نان شب برای افراد ساکن در این روستاها سخت شود و مدیریت بحران باید سریعا وارد عمل شود.

ادامه بارش برف در سراسر استان گلستان

نوربخش داداشی مدیرکل هواشناسی استان گلستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گرگان، با اشاره به تداوم بارش برف و باران در استان اظهار داشت: برف بسیاری از مناطق استان گلستان را سفیدپوش کرده و در برخی مناطق استان به ویژه ارتفاعات و مناطق سردسیر، کولاک برف داریم.

وی افزود: ارتفاع بارش برف در ارتفاعات حاجی‌آباد شهرستان کردکوی استان گلستان به 80 سانتی‌متر رسید و ارتفاع برف در دهنه محمدآباد شهرستان علی‌آباد کتول هم به حدود 25 سانی‌متر می‌رسد.

مدیرکل هواشناسی استان گلستان اظهار کرد: آخرین خروجی مدل‌ها نفوذ موج دوم و اصلی بارشی سامانه را به استان نشان می‌دهد این موج با انتقال سرما وایجاد ریزش های جوی خوب (بارندگی با شدت متوسط و ریزش برف در کوهستان و مناطق سردسیر) تا شب اثرات خودش را خواهد گذاشت و از ظهر به بعد دامنه ریزش برف علاوه بر مناطق سردسیر به دیگر نقاط استان هم گسترش می‌یابد و فعالیت این سامانه در شب خاتمه خواهد یافت.

امدادرسانی به 561 خودروی گرفتار کولاک در ‌کرمانشاه ‌

فریبرز کرمی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به بارش‌های گسترده روز گذشته در استان اظهار داشت: هم‌اکنون تمام محورهای اصلی و شریانی استان باز است. عملیات نمک پاشی در کل محورهای استان بعد از بارش برف و برف روبی محور ها انجام شده و در حال انجام می‌باشد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه بیان کرد: در روز گذشته 13شهرستان دارای بارش برف و کولاک و یک شهرستان دارای بارش باران گزارش شد.

وی با بیان اینکه 25 محور شریانی بارش گزارش شد عنوان کرد: پنج محور غیرشریانی دارای بارش بودند و 85 محور روستایی مسدود بود که 50 محور بازگشایی شد.

کرمی با اشاره به اینکه 334 نیروی راهداری و 220 دستگاه ماشین‌آلات درگیر بازگشایی راه‌های بودند گفت: 8590 کیلومتر باند برف‌روبی انجام و 4353 تن شن و نمک مصرف شده است. مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه افزود: 561 دستگاه خودرو توسط نیروهای راهداری کمک‌رسانی شدند.

استقرار 34 تیم راهداری در محورهای استان ایلام

نورالله دلخواه در گفت و گو با خبرنگار تسنیم درایلام، در خصوص آخرین وضعیت راه های مواصلاتی استان ایلام بیان کرد: راهدارن از اوایل امروز در سطح جاده های استان مشغول برف روبی، نمک پاشی و ارائه خدمات به کاربران جاده ای و مسافران هستند.

وی بر ضرورت همراه داشتن تجهیزات سفرهای زمستانی از جمله زنجیر چرخ برای عبور از محورهای مواصلاتی استان تاکید کرد و افزود: به دنبال بارش برف در استان راه تمامی روستاها بازگشایی شد و هیچ راه روستایی مسدودی وجود ندارد.

وی افزود: جاده های ایلام – ایوان و ایلام – سرابله و برخی دیگر از محورهای ارتباطی میزان بارش زیاد بوده که می طلبد رانندگان از سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

محورهای کوهستانی چون قلاجه و تونل آزادی و محور ایلام_ دره شهر نیز پاکسازی مسیر انجام شده و با توجه به لغزندگی جاده تردد تنها با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ایلام از فعالیت 34اکیپ راهداری با 228 نفر نیروی انسانی در قالب طرح زمستانی راهداری استان خبر داد و گفت: دستگاه های ماشین آلات راهداری در حال خدمت‌رسانی به مردم می باشند.

راه ارتباطی 400روستای الیگودرز مسدود است

ماشا‌الله نعمتی فرماندار الیگودرز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در الیگودرز، با اشاره به آخرین وضعیت راه‌های شهرستان الیگودرز اظهار داشت: به دلیل بارش سنگین برف در شهرستان الیگودرز در حال حاضر راه ارتباطی 400 روستا در این شهرستان قطع است.

وی افزود: روستاهایی که راه ارتباطی آنها قطع است عمدتا در منطقه ذلقی، ززوماهرو، بربرود شرقی و تعدادی از روستاهای بربرود غربی هستند که تلاش راهداران برای بازگشایی راه این روستاها ادامه دارد.

فرماندار شهرستان الیگودرز عنوان کرد: در حال حاضر هیچ کدام از روستاهایی که راه ارتباطی آنها قطع است مشکل قطعی گاز، برق و آب ندارند.

وی بیان کرد: تمام محورهای اصلی شهرستان الیگودرز بازگشایی شده و تردد در این محورها برقرار است.

نعمتی در رابطه با مفقود شدن دو نفر از نیروهای راهداری در گردنه گله بادوش گفت: شب گذشته در گردنه برف‌گیر گله بادوش الیگودرز دو تن از راننده‌های راهداری مشغول فعالیت برای بازگشایی آن بودند متأسفانه مفقود شدند که خوشبختانه با تلاش عوامل امدادی پیدا شدند.

نجات خودروهای گرفتار در کولاک گردنه طالقان‌

علی زندی‌فر مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان البرز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج، با اشاره به بارش برف شب گذشته در آزاد راه کرج تهران ـ قزوین اظهار داشت،: از ساعات اولیه بارش برف در شب گذشته راهداران برای نمک پاشی و برف روبی اقدامات خود را آغاز کردند.

وی افزود: بارش برف و کولاک شدید در گردنه طالقان سبب توقف خودروها شد که با حضور به موقع عوامل راهداری خودروهای در برف مانده نجات یافتند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز با اشاره به انسداد محور کرج چالوس بیان کرد: در محور آتشگاه هم برف روبی و نمک پاشی برای تردد خودروها انجام شد.

وضعیت راه‌های مازندران بحرانی است

اسماعیل فولادی سرپرست راهداری و حمل‌و‌نقل جاده ای مازندران در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در ساری، با بیان اینکه در پی بارش برف سنگین و بوران و کولاک، شرایط جاده های مازندران بحرانی شده است، اظهار کرد: از عصر دیروز تاکنون تمامی عوامل راهداری در جاده‌های استان مستقر هستند و عملیات، برف‌روبی، نمک و ماسه پاشی همچنان ادامه دارد.

وی از بسته بودن جاده کندوان از شامگاه دیشب تاکنون به دلیل خطر احتمالی سقوط بهمن، رانش کوه و ریزش سنگ خبر داد و گفت: جاده کیاسر به سمنان نیز در گردنه به دلیل بارش سنگین برف و کولاک شدید، این جاده نیز از شامگاه دیشب بسته شد تا مسافران گرفتار ماندن در جاده نشوند.

سرپرست اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران با اشاره به اینکه جاده های هراز و سوادکوه باوجود بارش سنگین برف اما با تلاش عوامل راهداری همچنان باز است، افزود: از عصر دیروز نیز این دو جاده منتهی به پایتخت با برف روبی، نمک و ماسه پاشی باز است و تردد در آنها جریان دارد.

انتهای پیام/ش

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.