2-38

ییلاق سلانسر

ییلاق سلانسر

یکی از نیازهای بشر امروزی رفتن به دل طبیعت و فرار از دود و دم شهرها محسوب می شود. شش گونه گردشگری وجود دارد که شامل گردشگری قومی، گردشگری هنری، گردشگری تاریخی، گردشگری تفریحی و ورزشی، گردشگری کاربردی و گردشگری طبیعت گرا یا طبیعت گردی، که تاًکید این نوع گونه از گردشگری بر جاذبه های طبیعی و محیطی و پناه بردن به آغوش طبیعت زیبا و تحسین و درک و لذت بردن از جاذبههای طبیعی است، می شود. طبیعت گردی یا گردشگری مبتنی بر طبیعت شامل انواع گردشگری است که بر تمامی ویژگی های طبیعی بکر یا محیط های طبیعی دست نخورده اشاره دارد. به عبارتی میتوان گفت، طبیعت گردی به هر شکلی از گردشگری که در درجه اول بر محیط زیست طبیعی به عنوان جاذبه های خود متکی باشد، دلالت دارد. نوع گردشگری مبتنی فعالیت های کلی زیر است: فعالیت ها و استفاده مصرفی (مانند فعالیت های تفریحی، شکار، ماهیگیری)، ماجراجویی و تفریح در هوای آزاد، لذت بردن منفعل از مناظر و حیوانات و جانوران و فعالیتهای غیر مصرفی به منظور حفاظت و پژوهش. گردشگری مبتنی بر طبیعت یا طبیعت گردی در برگیرنده اشکال گردشگری زیر است: گردشگری در طبیعت، گردشگری در زمینه عناصر خاص محیط طبیعی و گردشگری توسعه یافته به منظور حفاظت و نگهداری از مناطق طبیعی. یکی از جاذبه های طبیعی ایران که در شهرستان رودبار قرار دارد ییلاق سلانسر محسوب می شود.

معرفی ییلاق سلانسر

معرفی ییلاق سلانسر

استان گیلان که یکی از استان های شمالی ایران محسوب می شود از شهرستان های مختلفی تشکیل شده است. این شهرستان ها هر یک به نوبه خود مرکز گردشگری به شمار می روند و یکی از آنها، شهرستان رودبار است. مرکز این شهرستان، شهر رودبار محسوب می شود که ۶۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد و به دلیل وجود چشمه‌ها و رودهای فراوان و همچنین گسترهٔ عظیمی از درختان زیتون درجه یک به «رودبار زیتون» معروف است. در این شهرستان می توانید شاهد جاذبه های طبیعی بی نظیری باشید که یکی از آنها ییلاق سلانسر نام دارد. در این مطلب از مجله مستر بلیط توضیحاتی در این مورد در اختیار شما قرار می دهیم. این منطقه یکی از مناطق مهم گردشگری در استان گیلان و بخشی از جنگل‌های ایران به شمار می رود که در فاصلهٔ ۱۲ کیلومتری غرب شهر رستم‌آباد واقع شده ‌است. در مورد وجه تسمیه این منطقه گفته می شود که سل به معنی آبگیر و مرداب است و از آنجایی که این منطقه بر آبگیرهای اشراف کاملی اطراف دارند از قدیم به این ناحیه سلانسر می گویند. این ییلاق ساکنان دائمی ندارد ولی در گذشته‌، بسیاری از دامداران شهرستان شفت و فومن، این ییلاق را برای گذران تابستان‌ انتخاب می‌کردند.

ساختار و طیبعت ییلاق

ساختار و طبیعت ییلاق

ارتفاع سلانسر از سطح دریا در حدود ۱۲۰۰ تا ۱۴۵۰ متر می شود. پوشش گیاهی در این ییلاق شامل انواع درختان همچون راش، توسکا ییلاقی، افرا پلت، بلوط بلند مازو می شود که در مراتع و علفزار های پهناور قابل مشاهده است. این ییلاق در فاصلهٔ کمی از کرانهٔ غربی سفیدرود واقع شده است. از جاذبه های این منطقه می توان به چشم انداز زیبای آن اشاره کرد که رو به کوه درفک، شهر رستم آباد و روستاهای کوچک اطراف است. زمانی که این منطقه ابری باشد می توانید شاهد دریایی از ابر باشید که منظره ای رویایی را پیش روی شما قرار می دهد. مستر بلیط پیشنهاد می کند زمانی که به شهرستان رودبار سفر کردید بازدید از این محل را در لیست برنامه های سر خود قرار دهید.

راه های دسترسی به سلانسر

راه های دسترسی به سلانسر

برای رسیدن به این منطقه باید در ابتدا راهی شهر رودبار شوید که می توانید با خرید بلیط اتوبوس رودبار این کار را انجام دهید. پس از رسیدن به رودبار باید با وسایل نقلیه عمومی به سمت رستم آباد حرکت کنید. از آنجا نیز می توانید با تاکسی خود را به ییلاق برسانید. اگر با خود شخصی نیز سفر می کنید می توانید به رستم آباد بروید پس از آن از خیابان امیرالمومنین در سمت غربی بلوار اصلی شهر به سمت ییلاق سلانسر حرکت کنید، که بخشی از مسیر این ییلاق خاکی است.

بازدید از ییلاق سلانسر

برای گشت و گذار در این منطقه نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و می توانید به صورت رایگان از آن منطقه دیدن کنید. در این محوطه امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد پس هر آنچه که فکر می کنید احتیاج داشته باشید را با خود ببرید تا دچار مشکل نشوید.

نوشته ییلاق سلانسر اولین بار در مجله مِستر بلیط. پدیدار شد.

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.