1400013112450490322602784

آخرین اخبار امیکرون در ایران| نبض تند سویه جدید در پیک ششم/ استان‌ها به قله ‌نزدیک‌تر شدند/ افزایش معنادار نرخ ابتلا + نقشه و نمودار

گروه استان‌ها ـ نگاه آماری به جداول رسمی منتشرشده از وضعیت همه‌گیری نشان می‌دهد نبض همه‌گیری در سومین روز از اسفند ۱۴۰۰ تندتر تپیده است و رفته‌رفته به بحران نزدیک می‌شویم اما نگرانی کارشناسان اینجاست که تعداد موارد تست‌های روزانه مناسب شرایط نیست.

– اخبار استانها –

به‌گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، براساس آمارهای رسمی منتشرشده از سوی وزارت بهداشت، سومین روز از اسفند 1400، نرخ ابتلای روزانه موارد جدید کرونا در سراسر کشور به روند صعودی خود ادامه داده است تا جایی که کارشناسان بر این باورند این اتفاق می‌تواند حکایت از موجی تازه از مراجعه سرپایی به مراکز درمانی داشته باشد و می‌تواند در هفته آینده تغییرات معناداری در معادلات پیک ششم و فعالیت ویروس جهش‌یافته آفریقایی ایجاد کند.

در این زمینه اگرچه برخی از کارشناسان معتقدند نگاه آماری و صرفاً اعداد بیانگر واقعیت همه‌گیری نیست و بررسی‌های تخصصی‌تر در این زمینه لازم است، اما نباید فراموش کنیم که مدل‌های رفتاری و البته مقایسه‌های آماری یکی از ملاک‌های اصلی سیاست‌گذاری در مدیریت بحران کرونا در سراسر جهان است و همین اعداد و ارقام روزانه که به‌صورت رسمی منتشر می‌شود می‌تواند نمایی از آنچه پیش رو داریم ایجاد کند.

بر همین اساس کارشناسان تأکید می‌کنند در شرایط فعلی واقعیت آماری نشان می‌دهد سه عامل اصلی کاهش مشارکت مردمی در رعایت پروتکل‌ها، قدرت سرایت بسیار بالای امیکرون و البته جابه‌جایی گسترده جمعیت در سراسر کشور می‌تواند زمینه‌ای برای بروز بحران در پیک ششم شناخته شود خصوصاً اینکه اکنون در ماه پایانی سال قرار داریم و به‌صورت سنتی تجمع و تردد، بسیار بیشتر از ماه‌های گذشته خواهد بود.

به‌گفته این گروه کارشناسان در شرایط فعلی که به‌سمت قله پیک ششم همچنان در حرکت صعودی هستیم بهترین راهکار علاوه بر رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی و پوشش وسیع واکسیناسیون، غربالگری هوشمند است تا با استفاده از این شیوه به‌گونه‌ای بتوانیم مانع از تردد افراد مبتلا و ناقل‌ها در سطح جامعه باشیم و به‌قول معروف مانع از تشکیل زنجیره انتقال باشیم؛ نکته‌‌ای که حداقل روی کاغذ و آمارهای رسمی هنوز متناسب شرایط فعلی در پیک ششم نیست چون براساس آمار رسمی وزارت بهداشت روز گذشته تنها نزدیک به 80 هزار تست انجام شده است.

از دقایق کرونایی پیک ششم چه خبر؟

متخصصان بهداشت و درمان با اشاره به آمارهای رسمی تأکید می‌کنند برای رسیدن به واقعیت کرونایی سومین روز از اسفند 1400 لازم است هموطنان به تجزیه و تحلیل آمارها توجه داشته باشند تا دریابند درصورتی که با سیاست‌های ستاد ملی مقابله با کرونا همراهی مناسبی مثل پیک اول کرونا در کشور نداشته باشند نوروز 1401 می‌تواند از نظر بیماری کرونا شرایطی به‌مراتب بدتر نسبت به دو سال قبل داشته باشد، هرچند دولت و مسئولان مربوطه با استفاده از تمام امکانات برای بهبود شرایط اقدام و سیاست‌گذاری می‌کنند.

در این زمینه بررسی‌ها نشان می‌دهد روز گذشته تعداد موارد ابتلای روزانه با رشدی معادل 15.15 درصد از تعداد 19110 مورد به 22075 نفر ابتلای جدید افزایش داشته است که اگر بخواهیم بدانیم هر دقیقه چند هموطن به ویروس منحوس مبتلا شده‌‌اند فقط کافی است عدد 22075 را به عدد 1440 تقسیم کنیم تا ببینیم هر دقیقه 15.3 نفر به شمار مبتلایان جدید روزانه افزوده شده است.

از سوی دیگر با یک حساب سرانگشتی برای رسیدن به آمار میزان بستری افراد میان نرخ ابتلای جدید اگر تعداد موارد ابتلای روزانه یعنی 22075 نفر را با تعداد موارد بستری همان روز که معادل 2399 نفر بستری جدید روزانه بوده مقایسه کنیم حاصل نشان‌دهنده 10 درصد بستری از کل موارد ابتلای سومین روز اسفند 1400 بوده است، باز اگر سراغ نبض دقیقه‌ها در بخش بستری تازه در مراکز درمانی برویم حاصل کاملاً معنادار است چون هر دقیقه 1.66 نفر بستری در همین دوره زمانی ثبت شده است.

حال اگر باز هم نبض دقیقه‌های کرونایی را در سومین روز اسفند 1400 بررسی کنیم می‌بینیم در این روز هر 6.45 دقیقه یک مورد فوتی مشخصاً به‌دلیل ابتلا به کرونا ثبت شده است که نتیجه آماری آن می‌شود یک درصد از موارد ابتلای روزانه که نسبت به اوایل بهمن این روند بیانگر واقعیت صعودی شدن همه‌گیری در سراسر کشور است.

این درحالی است که نگرانی کارشناسان در مقایسه آماری تعداد موارد تست‌های انجام‌شده آن هم روی نبض کرونایی کشور است به این دلیل که وقتی آمار روزانه تعداد موارد تست‌های انجام‌شده را بررسی کنیم در خواهیم یافت که 55.1 تست هر دقیقه در سراسر کشور انجام شده است و کارشناسان نسبت به این رقم هشدار می‌دهند که تعداد موارد تست انجام‌شده در پیک ششم به هیچ عنوان مناسب شرایط هنگام فعالیت ویروس امیکرون نیست.

این گروه کارشناسان با جمع‌بندی مقایسه‌های انجام‌شده و البته بررسی مدل‌های رفتاری ویروس منحوس در پیک‌های قبلی معتقدند در شرایط فعلی اگر واقعاً هموطنان نسبت به ویروس جهش‌یافته آفریقایی عادی‌انگاری داشته باشند و سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی در همین محدوده 56درصدی قرار داشته باشد بدون تردید نوروز 1401 شرایط مناسب نیست و احتمالاً روند افزایشی موارد فوتی، خبر بدی در دوران همه‌گیری است و شاهد مثال غیرقابل انکار آن هم هم‌پوشانی معنادار تعداد موارد ابتلای روزانه و موارد بهبودیافته بعد از دوره‌ای بلندمدت است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

افزایش چندبرابری کودکان مبتلا به کرونا در کرمانشاه/ 600 تخت برای پذیرش بیماران کرونایی تجهیز شد+ فیلم آخرین‌ اخبار‌ امیکرون‌‌‌ در‌ ایران| رشد ‌36درصدی‌ تعداد شهرهای‌ بسیار پرخطر/ چرا باید امیکرون را جدی گرفت؟ / روزهای سخت‌کرونایی در راه است‌ + نقشه و نمودار وزیر بهداشت در اصفهان: 20درصد مبتلایان امیکرون کودکان هستند/ پوشش 90درصدی واکسیناسیون 12 تا 18 ساله‌ها در دنیا بی‌نظیر است آنچه درباره امیکرون نمی‌دانیم؛ تا دو ماه آینده درگیر سویه جدید کرونا هستیم + فیلم

استان آذربایجان غربی/ ثبت 10 مورد فوتی در 24 ساعت گذشته

سید جلیل موسوی دبیر قرارگاه دانشگاهی کنترل و مدیریت کرونا در آذربایجان‌غربی، در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، در رابطه با اخرین آمار مربوط به بیماری کرونا، اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته در آذربایجان‌‌غربی، 10 نفر جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.

وی افزود: در طی شبانه روز گذشته 843 مورد ابتلا جدید به کرونا در استان ثبت شده است.

دبیر قرارگاه دانشگاهی کنترل و مدیریت کرونا در آذربایجان‌غربی، بیان کرد: در روز گذشته، در استان 12 هزار و 248 دز واکسن تزریق شده است.

استان اصفهان/ 1171 مورد ابتلای جدید شناسایی شد

پژمان عقدک در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته 1171 مورد مثبت ابتلای قطعی گزارش شده است.

وی افزود: در همین بازه زمانی2466 تست کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گرفته شده که از این میزان 1171 مورد مثبت اعلام شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 1238 بیمار کرونایی بستری هستند، گفت: در شبانه‌روز گذشته، 191 بیمار به بیماران بستری اضافه شدند و 185 بیمار هم ترخیص شدند.

عقدک تصریح کرد: 189 نفر هم در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و حال وخیم‌تری نسبت به بقیه بستری‌ها دارند.

وی ادامه داد: 22 مورد فوتی کرونا در 24 ساعت گذشته گزارش شده که 15 مورد آن قطعی و 7 مورد مشکوک به کرونا بودند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به مجموع بیماران کرونایی بستری شده از ابتدا تا کنون، اظهار داشت: 197 هزار و 357 بیمار در اثر ابتلا به ویروس منحوس کرونا بستری شدند که از این تعداد 132 هزار و 729 نفر بهبود و 6 هزار و 473 نفر فوت کردند.

استان اردبیل/ 48 مورد بستری جدید در 24 ساعت

علی محمدیان‌اردی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل با اشاره به جان باختن 2 نفر و بستری شدن 48 مبتلای جدید در 24 ساعت گذشته اظهار داشت: شمار کل جان باختگان ثبت شده کرونا در استان اردبیل 2690 نفر، تعداد بستری‌های همزمان 258 نفر و تعداد بیماران بدحال بستری در آی سی یو 47 نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان اردبیل ادامه داد: براساس‌ آخرین وضعیت اعلام شده توسط وزارت بهداشت، هم اکنون شهرستان‌های اردبیل، پارس‌آباد و مشگین‌شهر در وضعیت قرمز، شهرستان‌های خلخال، سرعین، نیر و اصلاندوز در وضعیت نارنجی، شهرستانهای بیله‌سوار، گرمی، کوثر و نمین در وضعیت زرد قرار دارند.

محمدیان با اشاره به تزریق 2 میلیون و 85 هزار و 836 دُز واکسن کرونا در استان اردبیل، بیان کرد: از این تعداد، 939 هزار و 902 دُز مربوط به مرحله اول، 820 هزار و 107 دُز مربوط به مرحله دوم و 325 هزار و 827 دُز مربوط به مرحله سوم واکسیناسیون است.

استان ایلام/ تعداد کل موارد بستری از ابتدای همه‌گیری 67449 مورد

محمد کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 67 هزار و 449 نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 14 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 37 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 13 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 66 هزار و 101 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان گزارش نشده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تا کنون یک هزار و 177 نفر بوده است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

استان بوشهر/ بستری 219 مورد بیمار جدید

احمد یزدان‌پناه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بوشهر را 219 بیمار دانست و اظهار داشت: این تعداد بیمار کرونایی بستری نسبت به روز گذشته کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه در 24 ساعت گذشته 61 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند گفت: این تعداد بیمار بستری بر اساس آزمایش انجام شده 9 مورد از آن‌ها به کرونا مثبت، قطعی بوده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از افزایش بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه خبر داد و بیان کرد: اکنون 27 بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند که 15 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارد.

یزدان‌پناه از ثبت 2 مورد فوتی دیگر ناشی از بیماری کرونا خبر داد و تصریح کرد: تاکنون 2 هزار و 79 بیمار از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر به علت ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

وی افزود: خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته 63 بیمار کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند و از آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور تاکنون بیش از 100 هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

استان خراسان شمالی/ روند صعودی مراجعه مبتلایان سرپایی نگران کننده است

تا روز سوم اسفندماه ماه 1400، 60 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در استان بستری شدند و مجموع بیماران بستری کووید19 در استان به 270 نفر رسید. متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 2 فوتی ناشی از کرونا در استان ثبت شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: تا کنون 21 هزار و 572 دوز واکسن کرونا در سطح این دانشگاه به کودکان 5 تا 12 سال استان تزریق شده است. واکسیناسیون کودکان 5 سال به بالا از هفته گذشته در استان آغاز شده است و والدین می‌توانند برای تزریق واکسن فرزندان خود اقدام کنند.

افشین دلشاد اظهار داشت: واکسن‌های مورد تأیید برای گروه سنی کودکان 5 سال به بالا، پاستوکووک و سینوفارم بوده و میزان تزریق و فاصله بین دو نوبت، مشابه گروه‌های سنی بالاتر و بالغین است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی تصریح کرد: خوشبختانه هم‌اکنون انواع واکسن‌ها را در اختیار داریم، بنابراین افراد منتظر واکسن خاصی نباشند و حتماً برای دریافت دوز‌های عقب‌افتاده و دوز سوم واکسن خود به مراکز تزریق واکسن مراجعه کنند.

وی افزود: بیش از 100 مرکز تجمیعی و پایگاه واکسیناسیون تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان فعال است که در سطح تمام شهرستان‌های استان آماده ارائه خدمات واکسیناسیون به مردم هستند.

دکتر دلشاد با اشاره به سهم بالای واکسن‌نزده‌ها در بین افراد بستری و مبتلای شدید به کرونا، اظهار کرد: عدم توجه به پروتکل‌های بهداشتی، عادی‌انگاری و ساده‌انگاری نسبت به سویه امکیرون باعث شیوع گسترده این بیماری شده است.

وی با تأکید بر اینکه واکسیناسیون کودکان باید جدی گرفته شود، گفت: در حال حاضر و در شرایطی که اُمیکرون در کشور و به تبع در استان، تهاجم و وسعت پیدا کرده است، برای افزایش ایمنی در برابر این بیماری، مردم نسبت به تکمیل واکسیناسیون خود و کودکان‌شان اقدام کنند.

استان خراسان جنوبی/ شمار قربانیان کرونا در مجموع 1344 مورد رسید

دبیر ستاد پیشگیری و کنترل کرونا در استان گفت: روز گذشته 259 آزمایش جدید کرونا در استان انجام شد که 148 مورد مثبت جدید شناسایی شد.

غلامرضا شریف زاده افزود: از این تعداد 89 مورد از بیرجند، 16 مورد از قاین، 9 مورد از فردوس، 7 مورد از نهبندان، 6 مورد از طبس، زیرکوه، سربیشه، سرایان و خوسف هر کدام 5 مورد، و یک مورد از درمیان شناسایی شد.

به گفته دبیر ستاد پیشگیری و کنترل کرونا در استان در حال حاضر 171 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 132 نفر کرونا مثبتند و از این تعداد 22 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال یک نفر نامساعد است.

وی گفت: در شبانه روز گذشته 5 نفر دیگر در استان براثر این بیماری جان خود را از دست دادند و مجموع موارد فوت به یک هزار و 344 نفر افزایش یافت.

شریف زاده افزود: در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا در استان 573 هزار و 776 نفر واکسن نوبت اول، 515 هزار و 138 نفر واکسن نوبت دوم و 192 هزار و 818 نفر واکسن نوبت سوم را دریافت کردند.

استان خراسان رضوی/ بیش از 23 درصد مبتلایان در بخش مراقبت‌های ویژه

محمد پهلوان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهارداشت:در حال حاضر یک هزار و 144 بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که از این تعداد 812 بیمار در مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند.مراجعه زودهنگام به مراکز درمانی سطح بندی شده، نقش موثری در پیشگیری از بروز بدحالی و خطرات ناشی از بیماری دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 267 بدحال در بخش‌های مراقبت ویژه استان بستری هستند که از این تعداد 198 بیمار در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد تحت مراقبت قرار دارند تصریح کرد: واکسن گریزی و تکمیل نشدن واکسیناسیون، ابتلا به بیماری‌های مزمن و مراجعه دیرهنگام به مراکز درمانی از مهمترین علل ایجاد بدحالی بیماران محسوب می‌شود.

رئیس کمیته رسانه و اطلاع رسانی کووید 19 دانشگاه علوم‌ پزشکی مشهد با اشاره به اینکه طی یک روز گذشته335 بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان بستری شدند که سهم دانشگاه علوم پزشکی مشهد از این تعداد، 224 نفر است تاکید کرد: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، اجتناب از حضور در دورهمی‌ها و تکمیل واکسیناسیون از مهمترین راهکارهای پیشگیری از کرونا به شمار می‌رود.

پهلوان با اشاره به اینکه طی یک روز گذشته یک هزار و 614 بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا به مراکز خدمات جامع سلامت منتخب و اورژانس بیمارستان‌ها در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد مراجعه داشتند تصریح کرد: در حال حاضر تمامی مراکز درمانی در سطح مختلف آماده خدمات رسانی به بیماران هستند و عموم مردم در صورت بروز علائم، ضمن تماس با سامانه 191 و دریافت راهنمایی‌های مورد نیاز، به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه و از انجام خود درمانی و یا مراجعه دیر هنگام به پزشک اجتناب کنند.

وی با بیان اینکه طی یک روز گذشته 998 بیمار قطعی مبتلا به کرونا در حوزه‌های بستری و سرپایی در مناطق زیر پوشش این دانشگاه شناسایی شد افزود: از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا تا کنون یک میلیون و 719 هزار تست آزمایشگاهی از بیماران مشکوک به کرونا دریافت شده است که نتیجه 489 هزار و 271 نفر مثبت بوده است.

استان سمنان/ 284 مورد جدید کرونا

کامران قدس، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگاران در مورد آخرین وضعیت کرونایی استان سمنان اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته تست کرونای 284 نفر در استان سمنان مثبت اعلام شد.

وی افزود: بنابر اطلاع‌رسانی ستاد مقابله با کرونای استان سمنان، از این تعداد 253 نفر به قرنطینه خانگی رفتند و 31 نفر در بیمارستان بستری شدند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بیان اینکه در شبانه روز گذشته، 2 نفر بر اثر ابتلای قطعی به کرونا جان باختند گفت: هم‌اکنون 68 بیمار کرونایی در بخش ICU بیمارستان‌های استان سمنان بستری هستند.

قدس عنوان کرد: استان سمنان در لیست پرخطر کرونایی در سطح کشور قرار گرفته است؛ چرا که از هشت شهرستان آن در حال حاضر هفت شهرستان آن در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته است.

وی بیان کرد: عمل به اصول بهداشتی همچون زدن ماسک به صورت مستمر، استفاده از دو ماسک در اماکن شلوغ، پرهیز از هرگونه تجمع و حضور در آن، رعایت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و دیگر اصول بهداشتی از جمله مهم‌ترین توصیه‌هایی است که همواره به عموم مردم می‌شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: در کنار رعایت دستورالعمل‌ها یکی از مهم‌ترین راهکارهای جلوگیری از شیوع و همه‌گیری این ویروس منحوس زدن واکسن کرونا است؛ بنابراین افرادی که تاکنون نسبت به واکسیناسیون هیچ اقدامی نکرده‌اند باید هر چه زودتر به این موضوع به صورت جدی توجه کنند و دیگر افرادی که دز اول و دوم را زده‌اند نیز باید سریع‌تر نسبت به تکمیل واکسیناسیون خود و زدن هر سه دُز واکسن اقدام کنند.

استان سیستان و بلوچستان/ 794 مورد ابتلای جدید در یک روز

سیدمحمد هاشمی شهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: با ابتلای 794 نفر جدید به کرونا در استان سیستان و بلوچستان طی 24 ساعت گذشته شمار مبتلایان این ویروس در استان به 162 هزار و 377 نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه در شبانه‌روز گذشته با فوت چهار نفر شمار درگذشتگان ناشی از کرونا در استان به دو هزار و 710 نفر رسید، گفت: در حال حاضر 185 بیمار حاد تنفسی و 98 فرد مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.

وی ضمن درخواست از شهروندان برای استفاده از ماسک هنگام خروج از خانه و شستشوی دست‌ها با اصول بهداشتی، بیان کرد: بر خلاف تصور عمومی سویه اُمیکرون تهدیدی جدی برای سلامت عمومی است و نباید فریب شمار پایین موارد بدحال بیماری را خورد.

هاشمی شهری افزود: هر چند طبق اطلاعات موجود قدرت بیماریی زایی این سویه کمتر است امّا قدرت سرایت بالای آن به اثبات رسیده و در صورت شیوع گسترده ویروس در جامعه بسیاری از افراد و در راس آنان سالمندان، مادران باردار و بیماران خاص نیاز به بستری در بیمارستان‌ها پیدا می‌کنند و به صورت ناگهانی با حجم وسیعی از مراجعات به بیمارستان ها و مراکز درمانی مواجه خواهیم شد.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

استان فارس/ 19 مورد فوت در 24 ساعت

بنا بر آخرین تغییرات اعلام شده از سوی وزارت بهداشت 26 شهرستان‌‌ استان فارس در وضعیت پرخطر یا قرمز قرار گرفتند، 7 شهرستان نیز در وضعیت نارنجی هستند و 3 شهرستان نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

بر این اساس شهرستان‌های مرودشت، بیضا، کوار، قیروکارزین، اوز، گراش و لامرد در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های بوانات، نخبگان و مهر در وضعیت زرد قرار گرفته‌اند و مابقی در وضعیت قرمز یا پر خطر هستند.

این وضعیت به معنای شیوع گسترده امیکرون و کرونا در استان فارس است به گونه‌ای که سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز نسبت به همه‌گیری این سویه و تهدید سلامت خانواده‌ها هشدار داده است.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون دو میلیون و 41 هزار و 548 تست تشخیصی مولکولی و تست سریع در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، 598 هزار و 861 بیمار مثبت شناسایی شده است.

از مجموع تست‌های انجام شده از ابتدای شیوع تاکنون، یک میلیون و 696 هزار و چهارده تست تشخیصی مولکولی بوده که 503 هزار و 612 مورد بیمار مثبت قطعی شناسایی شده، همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون 345 هزار و 534 مورد تست سریع انجام شده و 95 هزار و 249 بیمار مثبت شناسایی شده است.

با بستری 215 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته، هم اکنون هزار و 242 بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، 182 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

در 24 ساعت گذشته 19 مورد جدید فوتی کووید19 در فارس ثبت شده و مجموع جان باختگان ناشی از کووید19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به هفت هزار و 720 نفر رسید.

در حال حاضر مجموع تعداد دُز تزریق شده واکسن کرونا در شهرستان‌های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با احتساب سه دُز، به هفت میلیون و 762 هزار و 693 دُز رسیده که از این تعداد سه میلیون و 348 هزار و 60 دُز نوبت اول، سه میلیون و 42 هزار و 710 دُز نوبت دوم و یک میلیون و 371 هزار و 923 دُز نوبت سوم واکسن بوده است.

استان قزوین/ نرخ ابتلای روزانه 43 درصد افزایش یافت

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از افزایش 43.5 درصدی موارد روزانه ابتلای قطعی به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 254 بیمار کرونایی جدید در استان قزوین شناسایی شدند که این آمار نسبت به روز قبل 77 نفر افزایش داشته است.

جلال رحمانی با اشاره به کاهش 7.8 درصدی نرخ بستری‌های روزانه گفت: در شبانه‌روز گذشته 71 بیمار کرونایی جدید با علائم تنفسی حاد در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار در قیاس با روز پیش 6 نفر کاهش یافته است.

وی از افزایش 5 درصدی آمار بیماران بدحال کرونایی خبر داد و افزود: در حال حاضر 22 بیمار کرونایی بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان قزوین زیر دستگاه کمک تنفسی بستری شده‌اند که این آمار در مقایسه با روز گذشته یک نفر بیشتر شده است.

رحمانی با اشاره به کاهش 17 درصدی نرخ مرگ‌ومیر روزانه کرونایی در استان ادامه داد: در 24 ساعت اخیر 5 بیمار بدحال ما به دلیل علائم شدید بیماری و ضعف شدید جسمانی جان خود را از دست دادند که این آمار در قیاس با روز قبل یک نفر کمتر شده است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی قزوین در ادامه از افزایش 26.5 درصدی نرخ بهبودیافتگان روزانه کرونایی خبر داد و گفت: در شبانه‌روز گذشته 86 بیمار کرونایی با علائم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های استان قزوین مرخص شدند که این آمار از روز قبل 19 نفر بیشتر است.

رحمانی اضافه کرد: در نهایت هم آمار مجموع بستری‌های فعلی کرونایی استان قزوین با 6.3 درصد کاهش به 374 نفر رسید که در مقایسه با روز پیش 25 نفر کاهش یافته است.

استان قم/ واکسینه نشده‌ها بیشترین سهم فوتی‌ها

سیامک محبی رییس مرکز بهداشت قم با اشار به آخرین وضعیت کرونایی قم اظهار داشت: از 92 فوتی اخیر کرونایی در قم، 62 درصد آن‌ها واکسن نزده بودند.

وی بیان کرد: هشت درصد فوتی‌ها سه دوز واکسن را زده بودند که نیمی از این درصد کمتر از 2 هفته از واکسن سوم استفاده کرده بودند.

رییس مرکز بهداشت قم خاطرنشان کرد: همچنین از این هشت درصد، اغلب بالای 70 سال و دارای بیماری زمینه‌ای بودند.

استان کردستان/شناسایی 137 بیمار جدید و فوت 5 نفر دیگر

فریدون عبدالملکی در گفت‌وگو با خبرنگاران از شناسایی 137 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در 24 ساعت گذشته تاکنون در استان کردستان خبر داد.

وی افزود: در حال حاضر 313 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کردستان بستری هستند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کردستان به آمار بستری‌شدگان به تفکیک شهرستان‌های استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر در سنندج: 190 نفر، سقز: 18 نفر، مریوان: 29 نفر، قروه: 11 نفر، بیجار: 18 نفر، کامیاران: 15 نفر، دیواندره: 3 نفر، بانه: 19 نفر، دهگلان: 6 نفر و سروآباد: 4 نفر بستری هستند.

وی با اذعان به اینکه هم‌اکنون 40 بیمار مبتلا به کرونا در بخش ویژه (آی سی یو) بستری هستند، از فوت 5 بیمار در 24 ساعت گذشته خبر داد و آمار فوت‌شدگان بر اثر بیماری کرونا در کردستان از ابتدا تا کنون را 1974 نفر عنوان کرد.

عبدالملکی گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون در استان کردستان؛ 856 نفر در سنندج، 316 نفر در سقز، 152 نفر در قروه، 105 نفر در کامیاران، 159 نفر در بانه، 92 نفر در دیواندره، 76 نفر در بیجار، 189 نفر در مریوان، 24 نفر در دهگلان و 5 نفر در سروآباد جان ‌باخته‌اند.

استان کرمان/ 479 مورد ابتلای جدید

همان طور که از قبل پیش‌بینی شده بود موج سویه جدید کرونا خیلی سریع کشور و به دنبال آن استان کرمان را در نوردید و در حالی وارد سومین سال زندگی خود با ویروس کرونا شدیم که سویه امیکرون در سایه عادی انگاری‌ها در سطح جامعه در حال جولان است.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌ پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19 تا ظهر روز قبل اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 479 مورد است.

وی ادامه داد: از این تعداد 279 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 37 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 59 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 19 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 67 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 169 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: با فوت 9 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان، مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 5 هزار و 349 مورد رسیده است.

صحبتی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان دو میلیون و 263 هزار و 179 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را یک میلیون و 979 هزار و 445 مورد و در نوبت سوم 734 هزار و 345 دوز تزریق شده است.

استان کرمانشاه/ ثبت 11 مورد فوتی در 24 ساعت

مهدی محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته 53 مورد مثبت بستری و 148 مورد بیمار سرپایی مبتلا به کرونا در کرمانشاه شناسایی شده است.

وی عنوان کرد: در شبانه روز گذشته با ثبت 11 مورد فوتی دیگر ناشی از کرونا شمار جانباختگان این ویروس منحوس در استان به 3004 نفر رسید.

محمدی گفت: همچنین در این مدت 126 مورد بیمار بستری جدید گزارش شده و 113 نفر نیز بعد از بهبودی از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

وی افزود: اکنون 407 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند و 46 نفر نیز به عنوان بستری موقت رمدسیویر دریافت می‌کنند.

محمدی گفت: از مجموع بیماران بستری 108 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و حال 21 نفر از آن‌ها وخیم است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

استان لرستان/ 5 فوتی کرونا در 24 ساعت گذشته

مریم کوشکی ظهرامروز دررابطه با آخرین وضعیت بیماران مبتلا به کرونا دراستان لرستان اظهارداشت: بر اساس آخرین نتایج آزمایشگاهی در 24ساعت گذشته تا امروز 345 نفر بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی و آمار مبتلایان به این بیماری در استان به 212 هزار و73 نفر رسید.

وی افزود: متاسفانه از روز گذشته تا امروز 5 نفر ازبیماران مبتلا به کرونا دراستان جان خود را از دست داده و برهمین اساس تاکنون در مجموع 2 هزار و 728 مورد فوت قطعی بر اثر بیماری کرونا در استان ثبت شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه تعداد مبتلایان کرونا بستری درمراکز درمانی 446 نفرهستند بیان کرد: از ابتدای واکسیناسیون دراستان تاکنون 88.2 درصد دوز اول، 77.4 درصد دوز دوم و 29.1 درصد دوز سوم را دریافت کرده‌اند.

استان گیلان/ 677 مورد بستری جدید

براساس آخرین اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حال حاضر 677 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند و روند صعودی آمار بستری‌شدگان کرونایی همچنان در استان گیلان تداوم دارد.

طبق اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان 130 بیمار کرونایی جدید در شبانه‌روز گذشته به آمار بستری‌شدگان کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان افزوده شده‌اند که 120 نفر از این تعداد بیماران کرونایی حال مساعدی نداشته و بدحال هستند.

به گفته ارسلان سالاری، رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان از آغاز شیوع کرونا در استان تاکنون بیش از 140 هزار بیمار مبتلا به کرونا در استان گیلان شناسایی شدند و به طور میانگین 2 درصد بستری‌شدگان کرونایی در گیلان بر اثر کرونا فوت می‌کنند.

با توجه به اهمیت تزریق واکسن کرونا برای کاهش شدت علائم این بیماری مراکز واکسیناسیون همچنان در گیلان به فعالیت خود ادامه می دهند و اکنون 466 پایگاه واکسیناسیون در سطح استان مشغول فعالیت هستند.

طبق آخرین آمارهای واصله از دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در حال حاضر 95 درصد جمعیت گروه‌های هدف در گیلان دز نخست، 90 درصد جمعیت هدف دز دوم و 40 درصد افراد واجد شرایط نیز نوبت سوم واکسن کرونا را دریافت کردند.

استان مرکزی/ 244 مورد ابتلای روزانه جدید ثبت شد

سیدمحمد جمالیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به وضعیت کرونایی استان اظهار داشت: بر اساس آخرین نتایج آزمایشگاهی در مورد بیماری کرونا ویروس 244 مورد جدید مبتلا به ویروس در 24 ساعت گذشته شناسایی شده‌اند که به این ترتیب تعداد موارد مبتلا به کروناویروس از زمان شیوع این ویروس تاکنون به 120 هزار و 336 نفر رسیده است.

وی افزود: همچنین در 24 ساعت گذشته 67 مورد جدید بستری از مبتلایان به کرونا در بیمارستان‌های استان مرکزی گزارش شده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: 177 مورد از بیماران جدیدی که شناسایی شده‌اند هم به صورت سرپایی بوده، که تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در منزل قرنطینه می‌شوند.

جمالیان بیان کرد: متاسفانه در این مدت 7 مورد فوتی در اثر ابتلا به ویروس کرونا در استان مرکزی گزارش شده است که با این حساب تعداد فوتی‌ها در اثر این بیماری در استان به 3 هزار و 101 نفر می‌رسد.

وی ادامه داد: روند ابتلا به کرونا در استان همچنان از نظر میزان مبتلایان سرپایی و بستری درحال افزایش است و متاسفانه آمار فوتی‌های ما نیز روند افزایشی دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک عنوان کرد: با توجه به اینکه در مناطق قرمز مدارس ما به صورت مجازی فعال بوده است، میزان ابتلای کودکان مثل سایر استان‌ها نبود ولی به هر حال میزان بستری اطفال درحال افزایش بوده و این هشداری است که داده می‌شود و خانواده‌ها باید مراقبت بیشتری از اطفال خودشان داشته باشند.

جمالیان افزود: با توجه به اینکه خریدهای پایان سال آغاز شده، شاهد این هستیم که بازارهای سرپوشیده، پاساژها و مراکز خرید سر بسته با ازدحام جمعیت مواجه هستند و متاسفانه فاصله‌گذاری و ماسک زدن در آنها رعایت نمی‌شود و این خودش یک تهدید بزرگ است و می‌تواند میزان پیک ششم را طولانی کند.

استان هرمزگان/ 4 فوتی در یک روز

فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان صبح امروز در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرونا در هرمزگان اضهار داشت: این روز ها شاهد اوج گیری کرونا و ورود به پیک جدیدی از این بیماری هستیم.

وی افزود:شرایط کرونایی هرمزگان در حال حاضر نگران کننده است متاسفانه طی 24 ساعت گذشته نیز 4 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: جانباختگان 2 آقا و 2 خانم در محدوده سنی 1 تا 88 ساله از شهرستان‌های بندرخمیر، بندرعباس و حاجی آباد بودند.

وی تصریح کرد: بدین ترتیب در سومین روز اسفند ماه جمع جانباختگان این بیماری در استان به 2 هزار 537 نفر افزایش یافت.

نوروزیان گفت: با بستری شدن 92 بیمار جدید شمار کل بستری های کرونا در استان به 304 نفر رسید اکنون 63 بیمار در بخش آی سی یو بستری هستند و حال 18 نفر از آنها وخیم است.

وی افزود: در حال حاضر بررسی هایی که انجام شده نشان می‌دهد که فعلا نیاز به تزریق دوز چهارم ندارند و اگر زمانی به این نتیجه برسند که باید دوز چهارم تزریق شود حتما اطلاع رسانی انجام خواهد شد.

استان همدان/ 537 نفر بیمار کرونایی در مراکز درمانی بستری هستند

محمد طاهری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: در روز گذشته 2 بیمار کرونایی فوت شدند و 89 بیمار جدید هم در بخش بستری و سرپایی شناسایی شده است‌.

وی تصریح کرد: در حال حاضر 537 بیمار تنفسی مبتلا و مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: از ابتدای اپیدمی کرونا تا کنون 3هزار و 209 بیمار کرونایی در استان جان خود را از دست داده‌اند.

طاهری تصریح کرد: 15 بیمار مبتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان بستری هستند.

وی افزود: تاکنون مجموع بیماران کرونایی شناسایی شده در بخش بستری و سرپایی به 141 هزار و 482 نفر رسیده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان درباره وضعیت کرونا در شهرستان‌های استان، تصریح کرد: شهرستان‌های همدان، ملایر، تویسرکان، اسدآباد، درگزین و رزن در وضعیت قرمز و کبودرآهنگ، بهار، فامنین و نهاوند در وضعیت نارنجی قرار دارند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

انتهای پیام/ی

برچسب ها: بدون برچسب

ثبت دیدگاه

لطفا همه ی قسمت ها را تکمیل کنید.